Z tego wpisu dowiesz się:
- w jaki sposób programista może zwiększyć efektywność swoich działań?
- z jakich narzędzi wspierających pracę grupową warto korzystać?
- jak usprawnić pracę w projekcie IT?
Praca programisty, z wyjątkiem prywatnych, hobbystycznych realizacji, rzadko kiedy jest dziś działaniem w pojedynkę. Większość współczesnych projektów ma zbyt rozległy zasięg, aby jedna osoba mogła dać sobie z nimi radę. Dlatego udział w nich wymaga najczęściej, w mniejszych lub większym stopniu, współpracy z innymi oraz doskonałej organizacji własnej pracy. Na szczęście developer ma do dyspozycji cały szereg narzędzi, które mogą go tym wesprzeć i sprawić, że będzie mógł w pełni skoncentrować się na samym kodowaniu. Poniżej przedstawiamy pięć z nich, z którymi, naszym zdaniem, każdy programista powinien się bliżej zaprzyjaźnić.
GitHub
Ta nazywana Facebookiem dla programistów platforma jest obecnie największą na świecie witryną kodowania społecznego, której liczba użytkowników przekroczyła 14 milionów. GitHub udostępnia darmowy hosting programów open source oraz płatne prywatne repozytoria. To również nieocenione narzędzie w pracy zespołowej. Dzięki możliwości współdzielenia kodu, wspólna praca nad projektem przebiega dużo sprawniej.
BitBucket
To platforma online, która umożliwia przechowywania całych projektów, wykorzystujących Mercurial bądź Git jako system kontroli wersji. Jej idea zbliżona jest do tej znanej z GitHub, Launchpad czy SourceForge. Co wyróżnia BitBucket na tle konkurencji? Można tworzyć w nim nieograniczoną liczbę repozytoriów publicznych i prywatnych, a każdy członek zespołu może zarządzać swoimi repozytoriami, wykorzystując jedno wspólne konto zespołowe.
Slack
Popularność tej platformy do komunikacji zespołowej rośnie w błyskawicznym tempie. Slack wdarł się „na salony” przebojem 2014 roku jako narzędzie dla osób współpracujących ze sobą zdalnie przy wykorzystaniu Internetu. Dziś to jedno z najbardziej funkcjonalnych i przyjaznych narzędzi tego typu, które pozwoli każdemu koderowi pozostawać w stałym kontakcie z kolegami po fachu, partnerami biznesowymi czy klientami. Jego największymi zaletami są intuicyjność i prostota. Pozwala również na darmową integrację m.in. z GitHub czy BitBucket.
Trello
To narzędzie, które z powodzeniem zastąpi popularne, kolorowe, przyklejane karteczki z „to-do” listami. Trello opiera swoje działanie na tworzeniu tablic, do których wpisywane są plany, zadania i pomysły do zrealizowania. Co istotne, tablice te wraz z całą zawartością mogą być współdzielone z innymi programistami biorącymi udział w projekcie. To pozwala zorientować się, kto nad czym obecnie pracuje oraz określić czas zakończenia poszczególnych zadań. Trello dostępne jest również w wersji mobilnej.
Asana
To kolejna aplikacja do zarządzania projektami. Umożliwia m.in. delegowanie zadań, ustalanie deadline’ów, a także wprowadzanie notatek i informacji na temat postępów prac. Do grupy można zaprosić nawet 30 osób. Dodatkowo Asana posiada wbudowany kalendarz, chat wewnętrzny umożliwiający komunikację w czasie rzeczywistym, pozwala również na tworzenie raportów i przechowywanie plików. Jest dostępna zarówno w wersji webowej jak i mobilnej.
Niezależnie od tego, czy jesteś początkującym koderem, czy też doświadczonym programistą, przedstawione narzędzia z całą pewnością pozwolą ci zwiększyć produktywność i usprawnić pracę zespołową. Skoro już wiesz, w jaki sposób możesz ułatwić sobie życie, pozostaje rozpoczęcie kompletowania swojej skrzynki narzędziowej…