Blog IT, Blog Marketing

6 powodów, przez które język Java jest tak popularny

6 powodów, przez które język Java jest tak popularny

TeamQuest 05.12.2017 r.

Z tego wpisu dowiesz się:

  • jakie są największe atuty Javy?
  • z czego wynika jej popularność wśród programistów?
  • czy wciąż warto się uczyć tej technologii?

Mimo że w tym roku minęło już 22 lata, odkąd język Java został po raz pierwszy publicznie zaprezentowany, wciąż jest on numerem jeden wśród technologii na świecie. O jego powszechności świadczy fakt, że w mierzącym popularność języków programowania rankingu TIOBE, od dekady zajmuje on pierwsze lub drugie miejsce. Z Javy korzysta już około 9 milionów programistów, którzy niezmiennie należą do najbardziej pożądanych (i opłacanych!) przez pracodawców. Co stoi za jej sukcesem?

Łatwość nauki

Nauka

Java, stworzona jako prostsza alternatywa dla C++, posiada jasną i przejrzystą strukturę, która jest przyjazna początkującemu programiście. Możliwość szybkiego zrozumienia podstaw tej technologii sprzyja procesowi nauki i sprawia, że szybko można zacząć pisać własne programy. Oczywiście stopień trudności jest kwestią indywidualną, jednak spośród języków, które oferują podobnie duże możliwości, przyswojenie Javy jest stosunkowo proste.

Ogromna społeczność

Java skupia wokół siebie bardzo liczną społeczność programistów. Istnieje cały szereg miejsc w sieci: forów dyskusyjnych, portali, platform czy blogów, na których można znaleźć poradę. Nawet, jeżeli napotkamy najbardziej nietypowy problem, istnieje duża szansa, że został on opisany lub ktoś zechce pomóc nam w znalezieniu rozwiązania. Oczywiście serwisem, do którego najczęściej w tym celu zaglądają zarówno początkujący jak i doświadczeni koderzy jest StackOverflow.

Uniwersalność

Uniwersalność

Język możemy uruchomić na każdym sprzęcie i systemie, na którym zainstalowana jest wirtualna maszyna Javy, co pozwala na pracę zdalną z każdego zakątka świata. Przyświecające twórcom tej technologii motto „Write once, work everywhere” w najlepszy sposób wyraża to, że w Javie możemy napisać program zarówno na PC jak i aplikację mobilną na startfona z Androidem a kod napisany raz będzie działał zarówno na Linuksie jak i na Windowsie.

Udogodnienia

Programiści podkreślają, że w Javie aplikacje pisze się dużo szybciej niż w innych językach. Jednym z powodów jest imponująca kolekcja stale rozwijanych bibliotek standardowych, które niesamowicie ułatwiają pracę. Wśród tego, co możemy importować do własnych projektów, znajdują się m.in. składniki GUI, pakiety wspomagające tworzenie apletów, strumienie wejścia i wyjścia, obsługę sieci, klasy użytkowe a także specjalne struktury danych. Innymi słowy, jeżeli mamy użyć Javy do konkretnego zadania, często wystarczy odnaleźć gotowy fragment kodu i w prosty sposób go zaimplementować. Do tego dochodzi bardzo dobra dokumentacja, która jest kolejnym ułatwieniem.

Kompatybilność wsteczna

Kompatybilność wsteczna

Najpierw firma Sun a następnie Oracle dotychczas dokładały wszelkich starań, aby kod napisany dla jednej wersji Javy działał również w jej nowszych edycjach. Programiści ogromnie doceniają tę funkcję. Dzięki niej mogą np. pisać program z nowymi ficzerami z najnowszej Javy i użyć gotowej biblioteki ze starszego wydania. Nie ma nic gorszego niż stworzyć kod, który działa, a następnie dostosowywać go do kolejnej wersji platformy.

Darmowość

Ogromną zaletą Javy jest również to, że aby zacząć z niej korzystać potrzebujemy tylko komputera. Wszystkie narzędzia potrzebne do tego, aby zostać prawdziwym developerem Java są zupełnie darmowe. Wystarczy ściągnąć odpowiednie komponenty, zainstalować, skonfigurować i… brać się do pracy.

Mimo swoich 22 lat Java jest wciąż prężnie rozwijana i ulepszana, aby utrzymać się na rynku. I choć język ten bywa często krytykowany i wiele technologii próbowało go zastąpić, Java wyszła z tego zwycięsko i nic nie wskazuj na to, aby w najbliższym czasie miało się to zmienić.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej