Blog IT, Blog Marketing

Node.js – klucz do serwera? Wywiad z programistą Javascript

Node.js – klucz do serwera? Wywiad z programistą Javascript

TeamQuest 04.12.2017 r.

Z tego wpisu dowiesz się:

  • Czym jest Node.js i gdzie się go wykorzystuje?
  • Jaką przyszłość ma Node.js według programisty?
  • Na co trzeba zwrócić uwagę początkującym programistom?

Kontynuując temat JavaScript nie można pominąć ciekawej i swego rodzaju unikatowej technologii Node.js, która daje naszemu jedynemu królowi frontendu możliwość zdobycia nowych terenów po drugiej stronie świata programowania, czyli wykonywanie zadań backendowych. Postanowiliśmy poświęcić temu tematowi osobny artykuł, w którym między innymi dzielimy się ciekawą rozmową z naszym kandydatem – doświadczonym programistą Node.js.

Node.js – co to?

Jako definicję Node.js różne źródła podają, że jest to działające po stronie serwera wieloplatformowe środowisko uruchomieniowe JavaScript na licencji open-source. Dzięki tej technologii możemy uruchomić kod JavaScript bezpośrednio na komputerze nie korzystając z przeglądarki. Najważniejszą zaletą Node.js jest prostota i wydajność kodu, a także łatwe połączenie backendu i frontendu w jednym języku programowania.

Aktualna pozycja

Powstały w 2009 roku Node.js staje się coraz bardziej popularny, zwłaszcza w ostatnich latach. Wykorzystuje się go w różnych firmach i branżach, a najbardziej atrakcyjna ta technologia jest dla aplikacji związanych z innowacyjnym obszarem – internetem rzeczy (IoT) i mikrousług.

Node.js coraz częściej pojawia się również w projektach rekrutacyjnych TeamQuest. Aktualnie wśród najpilniejszych tematów mamy ciekawe i dobrze płatne propopozycje zawodowe na stanowiska od Juniora do Seniora od naszych Klientów w Warszawie i Wrocławiu.

Czy programista Javascript to zawsze programista frontend?

Co może opowiedzieć o Node.js osoba, która ma do czynienia z tym środowiskiem na codzień? O teraźniejszości i możliwej przyszłości tej technologii porozmawialiśmy z panem Marcinem – doświadczonym programistą Node.js, który niedawno za pośrednictwem TeamQuest rozpoczął współpracę z dużą międzynarodową firmą produkcyjną we Wrocławiu.

Co sprawiło, że w pewnym momencie zdecydował się Pan na zmianę języka programowania i dlaczego wybór padł na Javascript i Node.js?

Ta decyzja była trochę niezależna ode mnie. Wcześniej nie programowałem w JavaScript, tylko w C#. W moim poprzednim miejscu pracy część osób używała JavaScript jako język frontendu, i kiedy otwórzyliśmy nowy projekt webowy, padła decyzja, żeby nauczyć się JavaScript też po stronie serwerowej dla ułatwienia współpracy pomiędzy backend i frontend. Według mnie to okazało się bardzo dobrym wyborem.

Czy zajmuje się Pan obecnie też stroną frontendową?

W poprzedniej pracy miałem drobne zadania we frontendzie, natomiast aktualnie tym się nie zajmuję.

Jak bardzo Pana zdaniem zmieniła się ta technologia od czasu, kiedy Pan dopiero zaczynał do dnia dzisiejszego?

Uważam, że bardzo dużo się zmieniło. Początki były trudne, bo nie było wtedy żadnych narzędzi, na przykład, do debugowania kodu. Pisało się w starej wersji Javascript. Porównując to do tego, co mamy aktualnie, czyli nowe narzędzia developerskie i wersje języka Javascript, mogę powiedzieć, że Node.js 2014 roku i Node.js dzisiaj to jest niebo i ziemia.

Czy podczas pracy w JavaScript i Node.js korzysta Pan również z innych technologii, narzędzi bądź języków programowania?

Jeśli chodzi o język programowania to samych Node.js i JavaScript wystarczy, natomiast jeśli chodzi o inne technologie, na pewno to jest Docker, który pozwala uruchamiać coś, co chcielibyśmy odwzorować na serwerze.Do tego jeszcze mamy całą masę frameworków Javascript.

Czy Pana zdaniem czegoś brakuje temu środowisku obecnie i co chciałby Pan zmienić lub dodać do dzisiejszego Node.js?

Nie przychodzi mi nic do głowy co można byłoby zmienić lub dodać. Ta technologia dalej dość szybko się rozwija, powstają nowe wersje, dyskusje o tym, co ma być w tych nowych wersjach. W tym momencie uważam, że Node.js ma w sobie wszystko czego potrzebuję.

Jak Pana zdaniem wygląda teraźniejszość i przyszłość tego środowiska?

Myślę, że Node.js ma bardzo szeroką przyszłość. Wzrost popularności tej technologii i jej rozwój, który zauważyłem w ciągu kilku lat, pokazuje jak szybko to się rozwija. Coraz częściej wykorzystuje się Node.js w firmach i coraz więcej ofert pracy pojawia się na rynku, ponieważ technologia jest coraz bardziej popularna ze względu na łatwość pisania kodu, łatwość przełączania się pomiędzy frontendem a backendem. To jest ten sam język, z nieco inną filozofią programowania, ale szybko da się w tym oswoić. Duży wpływ na rozwój środowiska Node.js mają też programiści. Technologia rozwija się pod potrzeby ludzi, którzy z tego korzystają. Wydaje mi sie, że to też jest jednym z czynników, które wpływają na sukces całej technologii.

Skoro poruszył Pan temat rynku pracy programistów Node.js, jak często Pan dostaje propozycje zawodowe od firm i jakie jest zapotrzebowanie obecnie na takich specjalistów?

Rok temu prawie wcale nie bylo ofert, mówię konkretnie o Wrocławiu. Teraz jest ich coraz więcej, zwłaszcza od większych firm. Nie ma tych ofert jeszcze za dużo we Wrocławiu, natomiast myślę, że zapotrzebowanie będzie ciągle rosło.

Czy istnieje obecnie rozwiązanie bardzo podobne do Node.js w Javascript? Czy ta technologia będzie miała konkurencję?

Teraz patrząc, na przykład, na wersje języka programowania C# i architekturę frameworków MVC, widać, że staje się to coraz bardziej podobne do tego co jest w Node i Javascript. Natomiast myślę, że popularność Node.js jest znacznie większa, więc nie spodziewałbym się poważnej konkurencji w najbliższej przyszłości.

Co może Pan poradzić programistom, ktorzy zdecydowali się na zmianę języka programowania i środowiska? Na co trzeba zwrócić uwagę?

Na pewno trzeba dobrze wybierać materiały, z ktorych sie korzysta. Patrząc na szeroko pojety internet, jest obecnie masa różnych tutoriali, różnych szkół. Większość z nich jest typowo komercyjna, skierowana bardziej na to, żeby się sprzedać, a nie nauczyć czegoś. Trzeba przede wszystkim umieć wybrać właściwy materiał do nauki.

Co trzeba znać i umieć, żeby nauka JavaScript i Node.js była łatwiejsza i szybsza?

Tak naprawdę, żeby szybko nauczyć sie JavaScript i Node.js, wystarczy znać jakikolwiek język programowania. Taka zmiana z innego języka programowania na JavaScript jest dosyć łatwa. Żeby poznać szczegóły JavaScriptu, pogłębić się w ten język przyda się również znajomość programowania funkcyjnego.

Czy warto zaczynać od JavaScript i Node.js początkującym programistom?

Na pierwszy rzut oka JavaScript wydaje się takim łatwym przyjemnym językiem, ale wcale tak nie jest. Powiedziałbym, że łatwiej będzie zacząć od jakiegoś innego języka programowania. Podam taki banalny przykład – w JavaScript tak wprost nie widać typów zmiennych, a w innych jezykach mamy z tym znacznie prościej. Natomiast wiem, że dużo ludzi zaczyna od JavaScript i jakoś sobie z tym radzi. Wszystko zależy od tego, jak szybko potrafimy zapoznać się i zrozumieć specyfikę dannego języka.

A co Wy sądzicie o Node.js?

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej