Magia śmiechu. Śmiej się w pracy nie tylko na zdrowie!30 sierpnia 2017

Magia uśmiechu Z tego wpisu dowiesz się:
  • dlaczego warto pozwolić pracownikom na śmiech w pracy?
  • jaki związek ma stan rozweselenia z jakością pracy?
  • czy poczucie humoru może pomóc w karierze?


Powszechnie wiadomo, że śmiech to zdrowie. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, że poczucie humoru to również narzędzie, które bywa nieocenione w kontaktach zawodowych, może mieć pozytywny wpływ na przebieg naszej kariery a nawet (i to nie żarty!) może być atutem w staraniach o pracę. Co się dzieje, gdy pękamy ze śmiechu i dlaczego czas spędzony w biurze na opowiadaniu dowcipów nie jest czasem straconym?

Praca to poważna sprawa?Atmosfera w pracy

Widok rozbawionych pracowników w firmie z pozoru kłóci się z tradycyjnym przekonaniem, że tylko praca wymagająca dużego wysiłku – żmudna i trudna, jest warta uznania i prowadzi do najlepszych rezultatów. Cała reszta to marnowanie czasu. Tymczasem śmiertelnie poważne podejście do pracy przez 8 godzin dziennie to prosta droga do wypalenia zawodowego. Długotrwała ekspozycja na stres towarzyszący codziennym obowiązkom prowadzi bowiem do apatii, braku zaangażowania, spadku motywacji i kreatywności a także wielu problemów ze zdrowiem. Efekt? Częstsze zwolnienia lekarskie, zwiększona rotacja i niewykorzystywanie w pełni tkwiącego w zespole potencjału. Tanim i jakże skutecznym sposobem na przeciwdziałanie tym zagrożeniom może być nie tylko pozwalanie pracownikom na wybuchy szczerego śmiechu, ale wręcz prowokowanie sytuacji, które wprawiają w pogodny nastrój. Jak to działa?

Balsam dla ciała (i duszy)

Śmiejąc się nabieramy nawet trzykrotnie więcej powietrza niż zwykle. Wdech staje się pogłębiony a wydech dłuższy. Dzięki temu tlen szybciej i w większej ilości tlen dociera do poszczególnym komórek i organów, poprawiając pamięć i koncentrację. Wyjątkowo dobry dowcip sprawia, że nasze ciśnienie krwi wzrasta, przepona zaczyna wibrować, a wiele mięśni napręża się. Aktywizuje się również układ wydzielania wewnętrznego. Poziom adrenaliny spada, natomiast mózg zaczyna wydzielać dopaminę, serotoninę i endorfiny wywołujące uczucie zadowolenia. To wszystko sprawia, że już kilka sekund solidnej dawki śmiechu się wystarczy, by złapać dystans do problemów, uwolnić się od stresu, wprowadzić organizm w stan błogiego relaksu i zyskać energię do dalszych działań.

We wspólnym śmiechu siłaŻarty

Odstresowujące działanie to jednak nie wszystko. Wspólny śmiech prowadzi do poprawy atmosfery i komunikacji w pracy, pozwala rozładować kumulujące się w biurze napięcie i przyczynia do budowania serdecznych, koleżeńskich relacji pomiędzy współpracownikami. W sytuacjach biznesowych pomaga przełamywać lody i zjednać sobie sympatię innych. Humor i dowcip sprzyjają również kreatywności. Niczym nieskrępowana atmosfera wyzwala w zespole wyobraźnię i niekonwencjonalne myślenie oraz sprzyja płodnej w oryginalne pomysły dyskusji. Nic dziwnego, że poczucie humoru niejednokrotnie pojawia się w ogłoszeniach o pracę na równi z innymi kompetencjami!

Znaczenie śmiechu w pracy trudno przecenić zwłaszcza w sytuacjach, kiedy pracowników gonią terminy i bombardują stresy. Co ważne, w przeciwieństwie do warsztatów antystresowych, uśmiech nie kosztuje ani złotówki. Skoro zatem istnieje tak skuteczne narzędzie do walki z rutyną i wypaleniem, czemu tak rzadko je stosujemy?

Twoja opinia jest dla Nas Ważna

Oceń ten wpis
Prześlij nam swoje CV

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu:

Certyfikaty dla programisty – które warto posiadać?

Jak skupić się na pracy w czasie świąteczno-noworocznej gorączki

Programy onboardingowe, czyli wprowadzanie na pokład nowego pracownika

Jak zostać supergwiazdą wśród rekruterów IT?

Dlaczego najlepsi rekruterzy zaoszczędzą Twoje pieniądze?

Najnowsze komentarze

PiotrG
2018-03-13 06:26:01
Lukasz Usarz
2018-03-12 13:59:54
Martyna Ciempek
2018-02-01 23:48:04
Kasia Nowak
2018-01-16 15:43:48
Zuzanna Stec
2017-12-07 13:17:01
Katarzyna Dynek
2017-12-01 13:46:11
Marek Szewczyk
2017-11-24 14:52:44
Marek Dzimra
2017-11-02 13:50:29
Mirosław
2017-10-20 13:39:50
Madziak56
2017-10-01 19:55:25
Może zainteresuje Cię również:
1 Szukasz specjalistów IT?
Oddzwonimy do Ciebie!