Blog IT, Blog Marketing

Magia śmiechu. Śmiej się w pracy nie tylko na zdrowie!

Magia śmiechu. Śmiej się w pracy nie tylko na zdrowie!

TeamQuest 29.08.2017 r.

Z tego wpisu dowiesz się:

  • dlaczego warto pozwolić pracownikom na śmiech w pracy?
  • jaki związek ma stan rozweselenia z jakością pracy?
  • czy poczucie humoru może pomóc w karierze?

Powszechnie wiadomo, że śmiech to zdrowie. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, że poczucie humoru to również narzędzie, które bywa nieocenione w kontaktach zawodowych, może mieć pozytywny wpływ na przebieg naszej kariery a nawet (i to nie żarty!) może być atutem w staraniach o pracę. Co się dzieje, gdy pękamy ze śmiechu i dlaczego czas spędzony w biurze na opowiadaniu dowcipów nie jest czasem straconym?

Praca to poważna sprawa?

Atmosfera w pracy

Widok rozbawionych pracowników w firmie z pozoru kłóci się z tradycyjnym przekonaniem, że tylko praca wymagająca dużego wysiłku – żmudna i trudna, jest warta uznania i prowadzi do najlepszych rezultatów. Cała reszta to marnowanie czasu. Tymczasem śmiertelnie poważne podejście do pracy przez 8 godzin dziennie to prosta droga do wypalenia zawodowego. Długotrwała ekspozycja na stres towarzyszący codziennym obowiązkom prowadzi bowiem do apatii, braku zaangażowania, spadku motywacji i kreatywności a także wielu problemów ze zdrowiem. Efekt? Częstsze zwolnienia lekarskie, zwiększona rotacja i niewykorzystywanie w pełni tkwiącego w zespole potencjału. Tanim i jakże skutecznym sposobem na przeciwdziałanie tym zagrożeniom może być nie tylko pozwalanie pracownikom na wybuchy szczerego śmiechu, ale wręcz prowokowanie sytuacji, które wprawiają w pogodny nastrój. Jak to działa?

Balsam dla ciała (i duszy)

Śmiejąc się nabieramy nawet trzykrotnie więcej powietrza niż zwykle. Wdech staje się pogłębiony a wydech dłuższy. Dzięki temu tlen szybciej i w większej ilości tlen dociera do poszczególnym komórek i organów, poprawiając pamięć i koncentrację. Wyjątkowo dobry dowcip sprawia, że nasze ciśnienie krwi wzrasta, przepona zaczyna wibrować, a wiele mięśni napręża się. Aktywizuje się również układ wydzielania wewnętrznego. Poziom adrenaliny spada, natomiast mózg zaczyna wydzielać dopaminę, serotoninę i endorfiny wywołujące uczucie zadowolenia. To wszystko sprawia, że już kilka sekund solidnej dawki śmiechu się wystarczy, by złapać dystans do problemów, uwolnić się od stresu, wprowadzić organizm w stan błogiego relaksu i zyskać energię do dalszych działań.

We wspólnym śmiechu siła

Żarty

Odstresowujące działanie to jednak nie wszystko. Wspólny śmiech prowadzi do poprawy atmosfery i komunikacji w pracy, pozwala rozładować kumulujące się w biurze napięcie i przyczynia do budowania serdecznych, koleżeńskich relacji pomiędzy współpracownikami. W sytuacjach biznesowych pomaga przełamywać lody i zjednać sobie sympatię innych. Humor i dowcip sprzyjają również kreatywności. Niczym nieskrępowana atmosfera wyzwala w zespole wyobraźnię i niekonwencjonalne myślenie oraz sprzyja płodnej w oryginalne pomysły dyskusji. Nic dziwnego, że poczucie humoru niejednokrotnie pojawia się w ogłoszeniach o pracę na równi z innymi kompetencjami!

Znaczenie śmiechu w pracy trudno przecenić zwłaszcza w sytuacjach, kiedy pracowników gonią terminy i bombardują stresy. Co ważne, w przeciwieństwie do warsztatów antystresowych, uśmiech nie kosztuje ani złotówki. Skoro zatem istnieje tak skuteczne narzędzie do walki z rutyną i wypaleniem, czemu tak rzadko je stosujemy?

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej