Blog IT, Blog Marketing

Informatyku, nie pozwól sobie na komfort!

Informatyku, nie pozwól sobie na komfort!

TeamQuest 30.08.2017 r.

Z tego wpisu dowiesz się:

  • czym jest strefa komfortu?
  • dlaczego warto przekraczać własne granice?
  • jak pokonać swoje bariery i stawić czoło nowym wyzwaniom?

Ta sama od kilku lat, stabilna, dobrze płatna praca. To samo mieszkanie i miasto, w którym spędziło się całe życie. Po co ktoś miałby rezygnować z tego, co tak dobrze znane, co daje poczucie bezpieczeństwa i wygody? Porzucenie swojej strefy komfortu nigdy nie jest przyjemne a u niektórych może wręcz budzić przerażenie, jednak to właśnie wychodząc poza nią rozwijamy się, doskonalimy i poszerzamy horyzonty. Dlaczego warto podjąć ryzyko i co jakiś czas opuścić swój bezpieczny kokon? A przede wszystkim – jak pokonać lęk przed nieznanym?

Siła przyzwyczajeń

Siła przyzwyczajeń

Strefa komfortu to stan, w którym czujemy się dobrze, myślimy i działamy w znany nam sposób, w granicach, które są dla nas akceptowalne. Na tę psychologiczną przestrzeń bezpieczeństwa składają się nasze nawyki, przyzwyczajenia i przekonania. Choć poruszanie się wydeptanymi przez siebie ścieżkami jest łatwe, przyjemne i nie wymaga wysiłku, niesie ze sobą również niebezpieczeństwo. Otóż przestajemy odczuwać potrzebę, aby stawiać sobie jakiekolwiek wyzwania i cele. W myśl zasady „lepszy wróbel w garści niż gołąb na dachu” zadawalamy się tym, co już mamy. Długotrwałe pozostawanie w strefie komfortu sprawia, że z czasem pojawia się nuda, apatia, stagnacja, wypalenie. Przestajemy korzystać ze swojego potencjału i rozwijać się. Z drugiej strony sama myśl o wprowadzeniu jakichkolwiek zmian budzi opór i strach. Jak wybrnąć z tego impasu?

Wkroczyć na nieznany teren

Wkroczyć na nieznany teren

Każda zmiana w życiu, nieważne czy podjęta świadomie czy wymuszona okolicznościami, wywołuje, przynajmniej na początku, dyskomfort, lęk i poczucie, że wszystko wymyka się spod kontroli. Boimy się nowego. Z tego powodu często dewaluujemy to, co chcielibyśmy zrobić, ale nie mamy na to odwagi. Nauka kolejnego języka programowania? Po co, przecież ze znajomością JavaPHP zawsze dostanę pracę. Relokacja na drugi koniec Polski? Nigdzie nie znajdę dla siebie więcej zawodowych możliwości niż w Warszawie. W ten sposób próbujemy racjonalizować swoją niechęć do podejmowania wyzwań. Warto wówczas zadać sobie pytanie, czy gdybyśmy nie odczuwali leku, dane działanie byłoby dla nas atrakcyjne i zapewniło rozwój? Czy pomogłoby rozwinąć skrzydła i ukierunkowało karierę? Szczera odpowiedź na te pytania i zrozumienie korzyści wynikających z wkroczenia na nieznany teren, to pierwszy krok w kierunku opuszczenia swojej bezpiecznej strefy.

Rewolucja czy ewolucja?

Rewolucja

Zmiany możemy wprowadzać zdecydowanym działaniem lub metodą małych kroków. Wszystko zależy od okoliczności, osobowości i poziomu determinacji. Być może brak nowych wyzwań w pracy i trudna relacja z szefem stały się już tak dokuczliwe, że będziemy gotowi z dnia na dzień „rzucić papierami” nie mając na widoku żadnej innej zawodowej alternatywy? I choć według krążącego w branży dowcipu programista potrzebuje zaledwie pół godziny, aby znaleźć nową pracę, taki skok na głęboką wodę mimo wszystko może okazać się ryzykowny. Mniej radykalną metodą jest wprowadzanie zmian stopniowo. Marzysz o nowej specjalizacji IT? Podziel swój cel na mniejsze etapy i zrób pierwszy , choćby najdrobniejszy, krok, np. przejrzyj oferty pracy IT, aby zorientować się, jacy specjaliści są obecnie najbardziej poszukiwani przez pracodawców. Stawiając sobie minimalne wyzwania, powoli i bezpiecznie zbliżamy się do osiągnięcia nowego celu.

W życiu zwykle żałujemy tego, czego nie zrobiliśmy. Dlatego za każdym razem, gdzie w grę wchodzą nasze marzenia lub kiedy trzeba zrobić coś, na co nie mamy ochoty, a co jest niezbędne do osiągnięcia odległego celu, warto opuszczać swoją przytulną przestrzeń. W końcu to właśnie poza strefą komfortu zaczyna dziać się magia…

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej