Blog IT, Blog Marketing

5 wskazówek, jak nadać tempo swojej karierze i dostać zasłużony awans

5 wskazówek, jak nadać tempo swojej karierze i dostać zasłużony awans

TeamQuest 25.04.2017 r.

Z tego wpisu dowiesz się:

  • jak wyjść w firmie z cienia i sprawić, by szef docenił twoją pracę?
  • co zrobić, aby osiągnięcie zawodowych celów było łatwiejsze?
  • w jaki sposób świadomie budować swój networking, aby pomógł rozpędzić karierę?

Pracujesz w firmie już kilka lat dając z siebie wszystko, jednak kolejny raz to mniej kompetentny kolega dostał lepsze stanowisko, podwyżkę lub bardziej odpowiedzialny projekt? Nie jest tajemnicą, że talent i ciężka praca to często za mało, żeby zostać zauważonym (i docenionym) przez szefa. Wiedzą o tym szczególnie introwertycy, których w gronie specjalistów IT, a zwłaszcza wśród programistów, nie brakuje. Co warto zrobić, aby zwiększyć swoje szanse na całkowicie zasłużony awans?

Bądź swoim PR managerem

Project manager

Liczne badania potwierdzają, że większe szanse na przyspieszenie swojej kariery mają ci, którzy pozwalają, by o ich sukcesach dowiedzieli się inni. Takie osoby są również zwykle bardziej zadowolone ze swojej pracy. Autopromocja to już nie tylko opcja, ale wręcz kwestia odpowiedzialności za swoją karierę. Czekając na to, aż to inni odkryją twoje sukcesy i wynagrodzą cię za nie, najprawdopodobniej pozostaniesz niezauważony i kolejne okazje przejdą ci koło nosa. Dlatego bądź świadom swojej wartości, jaką stanowisz dla firmy i dbaj o to, by inni również o niej wiedzieli.

Działaj dyplomatycznie

Być może wydaje ci się, że polityka to „brudna sprawa” i strata czasu. Prawdą jest jednak, że jest ona obecna również w pracy. Wiedza na temat tego, do kogo należy władza i kto bezpośrednio może mieć wpływ na rozwój twojej kariery, jest kluczowa. Niezależnie od tego, jak bardzo ci się to nie podoba, miej świadomość, że twoje zawodowe losy, w dużej mierze będą zależeć od relacji z osobami decyzyjnymi. Zorientuj się, jakie zasady dotyczące awansów panują w firmie, również te niepisane. To pomoże ci sprawniej nawigować swoją karierą.

Świadomie buduj networking

Networking

O tym, jak ważne jest budowanie sieci kontaktów dla rozwoju kariery, nikogo nie trzeba przekonywać. W niewielu przypadkach stoi jednak za tym przemyślana strategia. Odpowiedz sobie na pytanie, jakie są twoje zawodowe cele i kto z osób, które znasz lub powinieneś poznać, może pomóc ci je osiągnąć. Okazją do tworzenia sieci kontaktów, zarówno zewnętrznych jak i wewnątrz firmy, są wszelkie nieformalne spotkania, imprezy integracyjne, branżowe venty czy konferencje. Regularnie poświęcaj czas na budowanie i pielęgnowanie tych relacji, aby wzmocnić swój obraz jako osoby wiarygodnej i godnej zaufania.

Zdobądź swojego rzecznika w firmie

Dobrze jest mieć również w firmie sojusznika, który będzie wspierał twoje dążenia do awansu, posłuży fachową radą i w twoim imieniu będzie promował twoje działania. Taka osoba może sprawić, że bieg twojej kariery w zdecydowany sposób przyspieszy. Dlatego zorientuj się, kto ma w firmie wpływ na ważne decyzje i zidentyfikuj potencjalnych rzeczników, a następnie podejmij działania, aby zbudować z nimi dobre relacje.

Skorzystaj z coachingu

Trening czyni mistrzem

Praca z coachem ułatwi ci zidentyfikowanie twoich zawodowych celów i zwiększenie zaangażowanie w ich realizację. Dobry trener pomoże ci zrozumieć, co powstrzymuje cię przed pójściem naprzód, i pozwoli okryć, w jaki sposób pokonać zewnętrzne i wewnętrzne bariery z uwzględnieniem twojego środowiska pracy. Taka współpraca wzmocni twoją pozycję, napełni motywacją i nada twoim działaniom odpowiedni kierunek.

Siedź w kącie, a z pewnością cię znajdą – chyba nigdy wcześniej powiedzenie to nie było aż tak bardzo zdezaktualizowane. Istnieją osoby, którym autopromocja przychodzi z zaskakującą łatwością, inni chcąc nadać szybsze tempo swojemu życiu zawodowemu, muszą się jej mozolnie uczyć. Na szczęście praktyka czyni mistrza i nawet najskromniejsi pracownicy mogą stać się skutecznymi rzecznikami samych siebie.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej