Istnieje wiele dróg na poszukiwanie wolnych stanowisk pracy. Trudno powiedzieć, która jest najlepsza. Chyba ta, która pomoże nam w znalezieniu wymarzonej pracy. Poniżej kilka źródeł, za pomocą których możemy wyszukiwać interesujących nas wolnych stanowisk pracy.
Sieci kontaktów
Nie wszystkie informacje o wolnych stanowiskach pracy publikowane są na stronach ogłoszeniowych. Rozwój portali kariery tj. GoldenLine, czy linkedIn, pozwolił na sprawne i szybkie informowanie potencjalnych zainteresowanych o wakujących stanowiskach pracy. Z tego też powodu warto mieć w swojej sieci kontaktów rekruterów, pracowników działów personalnych. W ten sposób możemy się szybko dowiedzieć, kto aktualnie prowadzi projekty rekrutacyjne i na jakie stanowiska. Publikowanie informacji o pracy na portalach kariery to korzyść dla wszystkich zainteresowanych stron. Media społecznościowe, w tym również te specjalistyczne, zyskują na popularności wśród potencjalnych kandydatów. Dzięki temu, rekruterzy wykorzystują portale kariery jako tablice z ogłoszeniami; rekruterzy cenią sobie portale kariery również jako doskonałą możliwość do bezpośredniego poszukiwania kandydatów. Warto zatem zadbać o profesjonalny wygląd naszego profilu, aby otrzymać zaproszenia do udziału w projektach rekrutacyjnych.
Referencje i polecenia
Metoda znana i bardzo skuteczna przy poszukiwaniu pracy. Warto posiadać kontakty w branży i nie palić za sobą przysłowiowych mostów. Informacja od znajomego, że w jego firmie prowadzona jest rekrutacja i że może Ciebie zarekomendować, może okazać się bezcenna. Dzięki poleceniu, Twoje szanse na zdobycie zatrudnienia bardzo rosną. Firmy cenią sobie taką formę poszukiwania kandydatów, wiele z nich wynagradza nawet swoich pracowników za polecenia, które doprowadzą do zatrudnienia kandydata. Poleceń nie należy rozumieć, jako otrzymania pracy po znajomości. Jako kandydat i tak często musisz przejść przez wszystkie kolejne etapy rekrutacji. Polecenie to dodatkowe punkty, które można łatwo stracić.
Zakładki Kariera
Coraz więcej firm dba o swój wizerunek jako idealnego pracodawcy. Efektem tego są wydzielone podstrony internetowe, które poświęcone są informowaniu o etapach rekrutacji, czy też wolnych stanowiskach pracy na które prowadzona jest rekrutacja. To kolejne źródło potencjalnych ofert pracy. Warto przeszukiwać zakładki Kariera firm, które nas szczególnie interesują. Podczas gdy większość szuka pracy na portalach ogłoszeniowych, Ty możesz dodatkowo poszukać w miejscu do którego inni nie docierają.
Targi pracy
Forma poszukiwania pracy ceniona szczególnie przez studentów i absolwentów szkół wyższych. Idea targów pracy polega na tym, że firmy na swoich stoiskach (na przykład na terenie uczelni) informują o prowadzonych przez nich projektach rekrutacyjnych. Zainteresowani kandydaci mogą zostawić swoje CV, by w ten sposób rozpocząć ewentualną procedurę rekrutacyjną. Targi pracy to dobre źródło ofert pracy dla osób bez doświadczenia zawodowego. Prezentowane oferty pracy z reguły nie wymagają posiadania wieloletniego doświadczenia zawodowego, ich adresatami są wcześniej wspomniani studenci i absolwenci.
Firmy rekrutacyjne
Warto wysłać swoje CV to kilku profesjonalnych firm doradztwa personalnego. Tego typu firmy prowadzą kilkadziesiąt projektów rekrutacyjnych jednocześnie. Nawet jeżeli w danej chwili nie ma projektu w którym mógłbyś wziąć udział, to niebawem może być prowadzony projekt dla którego będziesz idealnym kandydatem.