3 pytania, jakich programista aplikacji mobilnych może spodziewać się na rozmowie o pracę23 sierpnia 2017

Programista aplikacji mobilnych Z tego wpisu dowiesz się:
  • jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej na stanowisko programisty aplikacji mobilnych?
  • o co może zapytać rekruter?
  • czego pracodawcy oczekują od mobile developerów?


Liczba użytkowników smart fonów przekroczyła już 2 biliony. Co drugi użytkownik Internetu korzysta z sieci za pomocą przenośnych urządzeń. Czas poświęcany przez internautów na przeglądanie stron mobilnych zwiększa się a nowe aplikacje rosną jak grzyby po deszczu. Nic więc dziwnego, że programista iOS czy programista Android należy dziś do najbardziej pożądanych specjalizacji IT. Mimo że rynek pracy dla mobile developerów jest wyjątkowo łaskawy, do spotkania z rekruterem warto się dobrze przygotować. Oto pytania, jakie mogą paść podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Prośba o portfolioZadbaj o referencje

Jednym z najlepszych sposób na sprawdzenie, czy doświadczenie i zestaw umiejętności kandydata będą odpowiadały oczekiwaniom i potrzebom pracodawcy jest przyjrzenie się jego przeszłym osiągnięciom. Dlatego też aplikując na stanowisko mobile developera, warto być przygotowanym na zaprezentowanie dotychczasowych aplikacji i określenie swojego udziału w ich tworzeniu. Dobrym pomysłem będzie pojawienie się na spotkaniu z rekruterem z gotową listą stworzonych przez siebie produktów mobilnych wraz z linkami do platform, z których można je pobrać do przetestowania, takich jak Google Play czy AppStore. Jeśli nie masz jeszcze na swoich koncie komercyjnych projektów, pochwal się tymi, które stworzyłeś w trakcie uczenia się.

Pytanie o doświadczenie w strategiach monetyzacjiStrategia

Przeważająca część aplikacji mobilnych, jakie powstają, nie jest nastawiona na generowanie zysków. Są to przede wszystkim składowe dużych kampanii reklamowych, a ich celem jest zdobycie sympatii użytkowników i lepsze ich poznanie. Niektóre firmy oczekują jednak, że ich produkty mobilne będą przynosiły dochód a to wymaga stosowania się przez programistę do innych reguł. Przede wszystkim nie można koncentrować się na samym tylko programie, lecz działać w oparciu o analizy rynku, grup docelowych czy konkurencji. Kluczowy jest również wybór strategii, która pozwoli aplikacji zarabiać. Mobile developer ma do wyboru m.in. wprowadzenie opłaty za pobranie aplikacji, zintegrowane reklamy, tzw. freemium lub różne kombinacje tych metod. Przed spotkaniem z rekruterem warto zgłębić wiedzę na temat tego, w jaki sposób każda z tych strategii pozwala generować zyski.

Polecane oferty pracy

Aplikuj Frontend Developer

Aplikuj SAP Integration Consultant (PI/PO)

Aplikuj Senior Business Analyst

Pytanie o preferowany sposób komunikacjiKomunikacja

Stworzenie aplikacji mobilnej rzadko bywa dziełem jednej osoby. W przeważającej większości przypadków efekt finalny to dzieło całego sztabu specjalistów. Trzeba pamiętać, że w projekt zwykle zaangażowane są również osoby spoza branży, dla których budowana jest konkretna aplikacja, nieposiadające technicznej wiedzy. Umiejętność efektywnej współpracy ze wszystkimi członkami zespołu i jasna komunikacja na każdym etapie tworzenia produktu mobilnego często przesądzają o sukcesie lub porażce całego projektu. Nic więc dziwnego, że rekruter chciałby poznać styl pracy kandydata. Zastanów się więc, w jaki sposób chcesz pozostawać w kontakcie z innymi członkami zespołu. Nie wahaj się poinformować rekrutera, jeśli wolisz wideokonferencję czy rozmowę twarzą w twarz zamiast kontaktu telefonicznego czy wymiany maili. To pozwoli na lepsze poznanie wzajemnych oczekiwań i uniknięcie rozczarowań.

Dzisiejszy świat zmierza w kierunku mobilności. Ścieżkę kariery programisty iOS bądź Android wybiera nie tylko coraz więcej absolwentów informatyki, ale również osoby, które dotychczas specjalizowały się w zupełnie innych obszarach IT. Świadomość tego, czego można się spodziewać na rozmowie rekrutacyjnej oraz dobre przygotowanie do niej sprawią, że nawet na początku kariery znalezienie wymarzonej pracy będzie w zasięgu ręki.

Twoja opinia jest dla Nas Ważna

Oceń ten wpis
Prześlij nam swoje CV

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu:

Jakie polskie blogi IT warto śledzić?

Sposoby na znalezienie pracowników w przyszłości

5 powodów, dla których kobiety kochają pracę w branży IT

Najnowsze komentarze

Moneetor
2018-10-12 00:42:16
http://netpoint.systems
2018-10-10 21:04:58
Marcin Adamski
2018-10-06 20:07:02
Sylwia
2018-09-10 17:25:16
Krzysztof Cierpiał
2018-08-31 16:01:24
TamaraBurska
2018-08-21 17:35:59
Grzegorz Biskup
2018-07-29 15:54:43
luiza
2018-06-29 10:09:04
luiza
2018-06-28 09:48:22
kjonca
2018-06-22 17:41:09
Może zainteresuje Cię również: