Blog IT, Blog Marketing

3 pytania, jakich programista aplikacji mobilnych może spodziewać się na rozmowie o pracę

3 pytania, jakich programista aplikacji mobilnych może spodziewać się na rozmowie o pracę

TeamQuest 22.08.2017 r.

Z tego wpisu dowiesz się:

  • jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej na stanowisko programisty aplikacji mobilnych?
  • o co może zapytać rekruter?
  • czego pracodawcy oczekują od mobile developerów?

Liczba użytkowników smart fonów przekroczyła już 2 biliony. Co drugi użytkownik Internetu korzysta z sieci za pomocą przenośnych urządzeń. Czas poświęcany przez internautów na przeglądanie stron mobilnych zwiększa się a nowe aplikacje rosną jak grzyby po deszczu. Nic więc dziwnego, że programista iOS czy programista Android należy dziś do najbardziej pożądanych specjalizacji IT. Mimo że rynek pracy dla mobile developerów jest wyjątkowo łaskawy, do spotkania z rekruterem warto się dobrze przygotować. Oto pytania, jakie mogą paść podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Prośba o portfolio

Zadbaj o referencje

Jednym z najlepszych sposób na sprawdzenie, czy doświadczenie i zestaw umiejętności kandydata będą odpowiadały oczekiwaniom i potrzebom pracodawcy jest przyjrzenie się jego przeszłym osiągnięciom. Dlatego też aplikując na stanowisko mobile developera, warto być przygotowanym na zaprezentowanie dotychczasowych aplikacji i określenie swojego udziału w ich tworzeniu. Dobrym pomysłem będzie pojawienie się na spotkaniu z rekruterem z gotową listą stworzonych przez siebie produktów mobilnych wraz z linkami do platform, z których można je pobrać do przetestowania, takich jak Google Play czy AppStore. Jeśli nie masz jeszcze na swoich koncie komercyjnych projektów, pochwal się tymi, które stworzyłeś w trakcie uczenia się.

Pytanie o doświadczenie w strategiach monetyzacji

Strategia

Przeważająca część aplikacji mobilnych, jakie powstają, nie jest nastawiona na generowanie zysków. Są to przede wszystkim składowe dużych kampanii reklamowych, a ich celem jest zdobycie sympatii użytkowników i lepsze ich poznanie. Niektóre firmy oczekują jednak, że ich produkty mobilne będą przynosiły dochód a to wymaga stosowania się przez programistę do innych reguł. Przede wszystkim nie można koncentrować się na samym tylko programie, lecz działać w oparciu o analizy rynku, grup docelowych czy konkurencji. Kluczowy jest również wybór strategii, która pozwoli aplikacji zarabiać. Mobile developer ma do wyboru m.in. wprowadzenie opłaty za pobranie aplikacji, zintegrowane reklamy, tzw. freemium lub różne kombinacje tych metod. Przed spotkaniem z rekruterem warto zgłębić wiedzę na temat tego, w jaki sposób każda z tych strategii pozwala generować zyski.

Pytanie o preferowany sposób komunikacji

Komunikacja

Stworzenie aplikacji mobilnej rzadko bywa dziełem jednej osoby. W przeważającej większości przypadków efekt finalny to dzieło całego sztabu specjalistów. Trzeba pamiętać, że w projekt zwykle zaangażowane są również osoby spoza branży, dla których budowana jest konkretna aplikacja, nieposiadające technicznej wiedzy. Umiejętność efektywnej współpracy ze wszystkimi członkami zespołu i jasna komunikacja na każdym etapie tworzenia produktu mobilnego często przesądzają o sukcesie lub porażce całego projektu. Nic więc dziwnego, że rekruter chciałby poznać styl pracy kandydata. Zastanów się więc, w jaki sposób chcesz pozostawać w kontakcie z innymi członkami zespołu. Nie wahaj się poinformować rekrutera, jeśli wolisz wideokonferencję czy rozmowę twarzą w twarz zamiast kontaktu telefonicznego czy wymiany maili. To pozwoli na lepsze poznanie wzajemnych oczekiwań i uniknięcie rozczarowań.

Dzisiejszy świat zmierza w kierunku mobilności. Ścieżkę kariery programisty iOS bądź Android wybiera nie tylko coraz więcej absolwentów informatyki, ale również osoby, które dotychczas specjalizowały się w zupełnie innych obszarach IT. Świadomość tego, czego można się spodziewać na rozmowie rekrutacyjnej oraz dobre przygotowanie do niej sprawią, że nawet na początku kariery znalezienie wymarzonej pracy będzie w zasięgu ręki.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej