Blog IT, Blog Marketing

Czy można zacząć pracę w IT nie mając wiedzy technicznej?

Czy można zacząć pracę w IT nie mając wiedzy technicznej?

Joanna Wasiak , 05.12.2022 r.

Praca w IT nie jest dla każdego, ale początkowo możesz spróbować od przyswajania wiedzy lub pracy na stanowiskach związanych z IT, by w ogóle przekonać się, czy to jest coś, w czym się odnajdziesz. Zanim wykorzystasz wszystkie swoje zasoby na kursy programowania, dowiedz się, jak możesz zacząć pracę dla IT i przekonać się, czy ta ścieżka kariery jest właśnie dla Ciebie!

W artykule wymieniono:

  • Zweryfikuj swoje umiejętności twarde i miękkie
  • Poświęć prywatny czas na naukę i nadrobienie umiejętności technicznych
  • Zacznij od stanowiska entry level lub stażu
  • Wykorzystaj kontakty
  • Zacznij od przejściowych stanowisk w IT

Zweryfikuj swoje umiejętności twarde i miękkie

Nie znasz Assemblera? Nie wiesz, czym jest Java Script, ale w szkole udało Ci się postawić prostą stronę www pisaną w HTML? Wykorzystaj swoje umiejętności miękkie, takie jak myślenie analityczne, szybka umiejętność nauki, determinacja, umiejętność radzenia sobie z problemami, czy odporność na presję i aplikuj na stanowiska stażowe na LindkedIn. Może się okazać, że pomimo braków technicznych, które można nadrobić, nadajesz się do IT właśnie ze względu na inne talenty i umiejętności, jakie masz.

Poświęć prywatny czas na naukę i nadrobienie umiejętności technicznych

Chcesz dostać się do IT? Nie obejdzie się bez poświęcenia czasu na naukę języka programowania. Niezależnie od tego, czy wybierzesz Assemblera, czy Pythona, a może całkowicie zrezygnujesz z programowania na rzecz nauki testowania aplikacji – bez czasu poświęconego na samodzielną naukę, nie przeskoczysz pewnego wymaganego minimum, aby wejść do branży technologicznej. Zanim zaczniesz inwestować w nadrabianie braków, poczytaj o możliwościach technologicznych, jakie są obecnie dostępne, o środowisku chmurowym, o uczeniu maszynowym, nawet o Assemblerze, który może kiedyś przydać się w Twojej codziennej pracy. Zacznij się uczyć, dopiero gdy będziesz pewien, że chcesz spróbować pójść w konkretnym kierunku.

Zacznij od stanowiska entry level lub stażu

Nawet jeśli obecnie masz wyższe wynagrodzenie i pełnisz funkcję kierownika, a chcesz wejść w świat IT z niewielką wiedzą o wszystkich technologiach, jakie są obecnie wykorzystywane, zacznij od podstawowego stanowiska lub stażu, po którym masz szansę na zatrudnienie w konkretnej firmie. To jest coś, co dla wielu może wydawać się nie do przeskoczenia – po wielu latach pracy na dobrym stanowisku zaczynać od zera, ale na pocieszenie – w IT awansuje się szybciej niż w innych branżach, a wynagrodzenie na samym entry level potrafi być bardzo atrakcyjne.

Wykorzystaj kontakty

Każdy zna kogoś, kto pracuje w IT. To już nie jest byle jakie stwierdzenie, bo tak jest w rzeczywistości. Co ciekawe, często okazuje się, że ktoś może polecić kogoś i w ten sposób powstaje sieć kontaktów, które mogą być przydatne, jeśli szukasz pracy w branży. Specjaliści z polecenia są też chętniej przyjmowani do pracy, właśnie dzięki temu, że tę osobę polecił dobry pracownik, który zna kulturę pracy w danej organizacji.

Zacznij od przejściowych stanowisk w IT

Zanim całkiem wejdziesz w świat nowych technologii, wykorzystaj przejściowe stanowiska w IT, takie jak specjalista ds. back office, czy młodszy rekruter IT. Dzięki temu poznasz środowisko, nauczysz się niezbędnej terminologii – bez problemu opowiesz na swojej pierwszej rozmowie o pracę, czym jest Assembler i czy warto się go uczyć, a na dodatek upewnisz się, że to jest Twoja wymarzona ścieżka kariery, nie ponosząc ogromnych kosztów dodatkowych, związanych z przebranżowieniem.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej