Blog IT, Blog Marketing

Czy warto umieszczać linki do swoich profili social media w CV?

Czy warto umieszczać linki do swoich profili social media w CV?

TeamQuest 21.08.2017 r.

Z tego wpisu dowiesz się:

  • czy umieszczanie w CV linków do profili na portalach społecznościowych jest uzasadnione?
  • co dzięki temu możemy zyskać a co stracić?
  • dostęp do których kanałów warto podać rekruterowi na tacy?

Media społecznościowe na zawsze zmieniły oblicze rekrutacji. Niezależnie od tego, czy nam się to podoba czy nie, ślady naszej obecności w sieci są obiektem zainteresowania potencjalnych pracodawców i nierzadko mają decydujący wpływ na decyzję o zatrudnieniu. Zachęcanie rekrutera do odwiedzenia naszych profili poprzez zamieszczenie linków w swoim CV staje się coraz powszechniejszym sposobem na wyróżnienie się wśród innych kandydatów. Zanim jednak zdecydujemy się w ten sposób uatrakcyjnić nasz zawodowy życiorys, warto dobrze to przemyśleć.

Dane na wyciągnięcie ręki

Możliwość weryfikacji zawartych przez kandydata danych w CV jeszcze nigdy nie była tak prosta. Aby wyrobić sobie opinię na temat aplikującej osoby nie jest już dziś potrzebne spotkanie twarzą twarz. Wystarczy kilka kliknięć i parę chwil spędzonych na jej profilach w mediach społecznościowych. Nic dziwnego, że coraz większa rzesza pracodawców, którym w końcu zależy na dokonaniu jak najlepszego wyboru, chętnie korzysta z tego potencjału. Skoro zatem możemy być niemal pewni, że osoba rekrutująca sprawdzi nas pod kątem obecności w social media, czy ułatwianie jej tego zadania ma sens? Otóż umieszczając w CV linki zwiększamy wprawdzie szanse na odwiedzenie naszych profili, jednak unikamy ryzyka, że rekruter przeskanuje czyjeś konto uznając je za nasze. Podając odnośniki do wybranych serwisów możemy również odwrócić uwagę od tych profili, których sprawdzania wolelibyśmy uniknąć. Jak zrobić to z głową?

Wizerunek zawodowca

Wizerunek w sieci

Decydując się na udostępnienie rekruterowi swoich kont na platformach społecznościowe nie sposób dziś pominąć LinkedIn. Profil w tym serwisie oraz umieszczenie linku do niego w CV to już niemal obowiązek każdego profesjonalisty, niezależnie od branży. Świadczy on nie tylko o zażyłości z cyfrowym światem ale również o rozumieniu znaczenia budowania marki osobistej, a to doceni każdy pracodawca. Konta na LinkedIn czy rodzimym Goldenline mogą być znakomitym rozszerzeniem zawartych w życiorysie informacji. Jest jednak jeden haczyk. Zawarte w nich treści muszą być starannie przygotowane i na bieżąco uzupełniane. Innym narzędziem, które daje duże pole do popisu pod kątem budowania wizerunku profesjonalisty i którym warto pochwalić się w CV jest Twitter. To tu masz szanse zaprezentować swoją wielowymiarową osobowość, szerokie zainteresowania czy poczucie humoru. O ile oczywiście twoje tweety nie będą głównie skargami na produkty czy usługi lub kontrowersyjnymi wypowiedziami na wrażliwe tematy, takie jak religia czy polityka.

Za, a nawet przeciw

Za i przeciw

Istnieją serwisy, które wymagają zdecydowanie większej ostrożności pod względem dzielenia się zawartymi w nich informacjami z przyszłym pracodawcą. Należy do nich z całą pewnością Facebook, który jest chyba najbardziej „osobistą” z platform społecznościowych. Rozważając umieszczenie linku do swojego konta, warto dokładnie przemyśleć, jaki ma to związek ze stanowiskiem, na jakie aplikujesz. Jeśli bezpośrednio dotyczy ono kwestii związanych z social media, taki odnośnik będzie w pełni uzasadniony. Pamiętaj jednak, że nie zawsze musi być to pełna wersja profilu, jaką widzą twoi znajomi. Kolejną platformą, której obecność w CV nie zawsze będzie oczywista, jest Instagram. Opowiadanie historii za pomocą zdjęć i obrazów może być świetnym narzędziem tworzenia osobistej marki. Jeśli jednak żaden z aspektów twojej pracy nie wiąże się z wizualnym przekazem ani brandingiem a twój Instagram przede wszystkim pełni rolę rodzinnego albumu, lepiej daj sobie spokój.

Social media swoimi nieograniczonymi wręcz możliwościami przyciągają nie tylko rekruterów, ale również kandydatów zainteresowanych budowaniem marki profesjonalisty. Czy zatem dzielić się CV dostępem do swoich profili? Z całą pewnością nie do wszystkich i nie zawsze. W tej kwestii warto zaufać swojej intuicji.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej