Blog IT, Blog Marketing

5 najbardziej pożądanych umiejętności developera aplikacji mobilnych

5 najbardziej pożądanych umiejętności developera aplikacji mobilnych

TeamQuest 08.02.2017 r.

Rośnie liczba osób, którym coraz trudniej sobie dziś wyobrazić funkcjonowanie bez smartfona czy tabletu. Statystyki podają, że na świecie jest już obecnie ponad pięć razy tyle urządzeń mobilnych co stacjonarnych, z kolei co czwarty użytkownik sieci korzysta wyłącznie z przenośnego sprzętu. Wszystko to sprawia, że poszukiwanie sposobów na dotarcie z treścią do tego typu urządzeń stało dziś sprawą kluczową a liczba ofert pracy dla programistów aplikacji mobilnych dawno przekroczyła liczbę dostępnych na rynku specjalistów. Co dziś warto umieć, aby stać się jednym z tych najbardziej pożądanych przez pracodawców developerów?

JavaScript

Najlepszym przyjacielem front-end developera projektującego software dla przenośnych urządzeń jest JavaScript. Godne uwagi są zwłaszcza frameworki takie jak React Native czy Angular, które dostarczają niezbędnych narzędzi do szybkiego tworzenia natywnych i mobilnych aplikacji. Pierwszy z nich, jak podkreśla jego twórca – Facebook, nie jest kolejnym rozwiązaniem typu „napisz aplikację mobilną raz i uruchom ją na wszystkich urządzeniach”, ale „naucz się pisać aplikacje mobilne raz i używaj tego wszędzie”. Angular (i Angular2) z kolei oferuje zestaw narzędzi w pełni współpracujący z innymi bibliotekami JavaScript, co pozwala na unikalne dostosowanie frameworków do indywidualnych projektów.

Cross Platform Development (UX/UI design)

Projektanci aplikacji mobilnych muszą mieć wszechstronną wiedzą, zwłaszcza ci programujący dla przedsiębiorstw, ponieważ z pewnością będą one miały użytkowników korzystających zarówno z iOS jak i Android. Możesz również trafić na firmę, dla której spójność doświadczenia użytkownika (UX) oraz interfacu (UI) będzie po prostu kluczowa. Od tego jak UI wpływa na UX zależy bowiem to, czy aplikacja zyska popularność. Słaby interface może sprawić, że aplikacja będzie mało dostępna dla użytkowników a tym samym nie zachęci ich do korzystania z niej. Dużym ułatwieniem w codziennej pacy będzie znajomość Agile (choć to chyba już standard) oraz softwareów, szczególnie chodzi o funkcjonalność drag and drop oraz multi layout managerów.

Rozwiązanie chmurowe

Rozwiązanie chmurowe

Innym wyzwaniem, jakie stoi przed developerami aplikacji mobilnych jest umiejętność projektowania z wykorzystaniem rozwiązań chmurowych. Technologia ta umożliwia użytkownikom łatwy dostęp do umieszczonych w chmurze aplikacji oraz danych z wykorzystaniem przeglądarek na różnych urządzeniach mobilnych. Dobrze jest więc być zorientowanym w platformach mobilnych wykorzystywanych przez firmy a także w HTML5. Umiejętność budowania infrastruktury chmurowej, która wspierałaby przechowywane w chmurze aplikacje mobilne będzie na rynku pracy IT dużym atutem.

Cyberbezpieczeństwo

Aplikacja mobilne, szczególnie te tworzone dla przedsiębiorstw, muszą być bardzo dobrze zabezpieczone. Przechowywane w nich wrażliwe dane biznesowe i metadane są zbyt istotne, by narażać je na atak hakerów. Utrata ich oznaczałaby dla firmy nie tylko ogromne koszty finansowe, ale przede wszystkim wizerunkowe, które najtrudniej odbudować. Poświęć zatem trochę czasu, aby nauczyć się projektować aplikacje, których kod jest praktycznie wolny od błędów. Wyposaż się również w zestaw narzędzi umożliwiających szyfrowanie danych i zapobieganie stratom.

Internet rzeczy

Aplikacje mobilne

Biorąc pod uwagę szybki rozwój internetu rzeczy, powinieneś mieć wiedzę (a najlepiej także intuicję), jak stworzyć interfejs aplikacji mobilnej przy założeniu, że będą do niej mogły być podłączone różne inne urządzania. W przypadku aplikacji dla biznesu oznacza to na przykład nowe opcje programów lojalnościowych oraz e-płatności. Nie lekceważ wiedzy na temat internetu rzeczy. Może ci się przydać w pracy programisty aplikacji mobilnych bardziej niż ci się wydaje.

Projektowanie aplikacji mobilnych na różne platformy to dziś zdecydowanie więcej niż tylko trend. Wraz z błyskawicznym rozwojem tego obszaru, rosną również oczekiwania pracodawców i rynku pracy IT. Sama znajomość języków programowania tu już nie wystarczy. Dlatego wydaje się, że najważniejszą umiejętnością tych developerów jest utrzymanie pasji do nauki i ciągłego rozwoju.

A jakie są wasze spostrzeżenia? Jakie umiejętności dodalibyście do tej listy?

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej