Blog IT, Blog Marketing

Żeby się chciało chcieć – jak szybko zmotywować się do pracy?

Żeby się chciało chcieć – jak szybko zmotywować się do pracy?

TeamQuest 10.07.2017 r.

Z tego wpisu dowiesz się:

  • w jaki sposób poradzić sobie ze spadkiem formy i motywacji?
  • jak naładować akumulatory, kiedy twoja bateria jest na wyczerpaniu?
  • co robić, aby utrzymać energię do działania przez 8 godzin?

Letnia pogoda i myśl o nadchodzącym urlopie z jednej strony nastrajają pozytywnie, drugiej mogą sprawić, że skupienie się na pracy może być bardzo trudne. Utrzymanie zapału do działania w takich warunkach stanowi jeszcze większe wyzwanie, jeśli pracujesz własny rachunek i nie masz nad głową „bata” w postaci szefa. Co zrobić, żeby chciało się przynajmniej tak, jak się nie chce? Oto kilka sposobów, które w pracy pomogą szybko przywrócić energię i motywację na dawny poziom.

Rób przerwy

Przerwa w pracy

Kiedy wiszą nad tobą deadliny wydaje się, że jednym z najprostszych rozwiązań jest maksymalne wykorzystanie każdej minuty. Z drugiej strony nic tak nie pozbawia energii i zapału jak praca non stop. Dlatego pamiętaj o robieniu krótkich, ale regularnych przerw, podczas których odejdź od komputera, zjedz przekąskę lub zaczerpnij świeżego powietrza. W miarę możliwości, wykonaj kilka prostych ćwiczeń, które pozwolą ci dotlenić mózg i sprawią, że do dalszej pracy przystąpisz z nową energią.

Wyznacz sobie deadliny

Dla wielu osób najlepszym motywatorem jest presja czasu. Dlatego każdy projekt dziel na mniejsze etapy wyznaczając sobie nieprzekraczalne terminy na ich wykonanie. Określenie ram czasowych nie tylko pozwoli ci na lepsze kontrolowanie czasu pracy ale również zmotywuje do działania. Ważne, by deadliny, które sobie wyznaczysz, były realne. Jeśli weźmiesz na siebie zbyt wiele, możesz uzyskać efekt odwrotny do zamierzonego.

Utnij sobie drzemkę

Drzemka

Choć istnieją kraje, gdzie drzemka w pracy nie tylko nie budzi oburzenia, ale jest wręcz świętym prawem, Polsce wciąż ze świecą można szukać pracodawców, którzy przychylnie podchodzą do pracowników oddającym się w objęcia Morfeusza pomiędzy wykonywaniem służbowych obowiązków. Niesłusznie. Kilkanaście minut snu w ciągu dnia obniża poziom stresu, poprawia koncentrację i zdolność zapamiętywania oraz pozytywnie wpływa na motywację i kreatywność. Słowem – to prawdziwy zastrzyk energii na dalszą część dnia! Jeśli jesteś freelancerem, koniecznie wprowadź sjestę do swojego planu dnia.

Skoncentruj się na korzyściach

Jak najlepiej zmotywować się do ciężkiej lub nudnej pracy? Zamiast koncentrować się na trudnościach, skieruj swoją uwagę na korzyści, jakie ze sobą niesie! Przypomnij sobie twoje zawodowe cele i wyobraź sobie siebie w przyszłości, kiedy już udało ci się je osiągnąć. Przywołaj w myśli wszystkie pozytywne uczucia, jakie będą wówczas twoim udziałem. Taka wizualizacja nie tylko pomoże ci spojrzeć na swoje obowiązki z innej perspektywy, ale będzie również siłą napędową do dalszego działania.

Po prostu zacznij działać

Bądź zmotywowany

Im dłużej coś odkładasz, tym trudniej się za to zabrać. Przez ten czas najczęściej przychodzą do głowy najróżniejsze argumenty, aby jednak nie zaczynać tego, co masz do zrobienia. Nie daj się przytłoczyć ilością zadań do wykonania. Wybierz spośród nich jedno i po prostu zacznij je realizować. Istnieje wielkie prawdopodobieństwo, że rozpoczynając pracę wbrew swojej niechęci, zaangażujesz się w nią i uda ci się ją ukończyć.

Przyczyn braku motywacji do pracy może być wiele. Niewystarczająca ilość snu, przeciążenie obowiązkami, nuda i monotonia, deszczowy dzień lub wręcz przeciwnie – piękna, słoneczna aura za oknem sprzyjająca bardziej planowaniu wakacyjnych wojaży niż koncentracji na służbowych obowiązkach, to tylko niektóre z nich. Mniej produktywny dzień zdarza się każdemu. Ważne, by znaleźć najlepszy dla siebie sposób, który pomoże wyjść z tego impasu.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej