Blog IT, Blog Marketing

Ramię w ramię z firmą rekrutacyjną. 4 kroki do udanej współpracy

Ramię w ramię z firmą rekrutacyjną. 4 kroki do udanej współpracy

TeamQuest 03.07.2017 r.

Z tego wpisu dowiesz się:

  • jak skutecznie szukać pracowników z pomocą agencji doradztwa personalnego?
  • co robić, aby wzajemna współpraca była jak najbardziej efektywna?
  • jakich błędów unikać?

Zlecanie procesów rekrutacyjnych na zewnętrznym agencjom to coraz powszechniejsza forma osadzania stanowisk w firmach. Znajomość branży przez konsultantów, wieloletnie doświadczenie, szeroka baza kontaktów i możliwość dotarcia do osób, które aktualnie nie szukają pracy to główne zalety współpracy z firmą rekrutacyjną. Taka pomoc bywa nieoceniona zwłaszcza w przypadku rekrutacji na stanowiska kluczowe, wymagające unikalnych umiejętności lub w przypadku sektorów, jak IT, zmagających się z niedoborem kandydatów. Jak zatem współpracować agencją, aby udało się osiągnąć cel, jakim jest znalezienie jak najlepiej dopasowanego pracownika?

Zdefiniuj swoje oczekiwania

Nawet najlepszy konsultant zatrudniony w firmie rekrutacyjnej nie jest cudotwórcą. Trudno oczekiwać od niego, że przedstawi nam idealnego kandydata, jeżeli wcześniej nie doprecyzujemy, kogo właściwie szukamy. Dlatego przed przystąpieniem do współpracy z zewnętrzną agencją ustal, jakie cechy, umiejętności i kompetencje powinien posiadać twój wymarzony pracownik. Nie twórz jednak niekończącej się listy wymagań. Ogranicz się do kilku kluczowych cech i uporządkuj je pod względem ważności. Naprawdę jesteś przekonany, że wykształcenie informatyczne to na stanowisku specjalisty ds. cyberbezpieczeństwa kwestia priorytetowa? Pamiętaj, że im bardziej wyśrubowane oczekiwania, tym prostsza droga do frustracji i rozczarowań.

Określ korzyści dla kandydata

Korzyści dla kandydata

Wymagania to nie wszystko. Udziel agencji jak najdokładniejszych informacji na temat tego, co potencjalnym pracownikom możesz zaoferować. Wskaż możliwe formy zatrudnienia i wymień świadczenia dodatkowe. Skorzystaj z doświadczenia konsultantów przy określaniu wysokości wynagrodzenia pamiętając o tym, że trudno ci będzie przyciągnąć top talenty proponując stawkę poniżej średniej. Szczególnie podkreśl to, co wyróżnia cię od konkurencji. Świetna lokalizacja, unikalna kultura organizacyjna lub duży darmowy parking pod biurem to elementy, które wbrew pozorom mogą okazać się niemniej istotne niż kwestie finansowe.

Bądź w stałym kontakcie

Podstawą efektywnej współpracy na linii klient – firma rekrutacyjna jest utrzymywanie stałego kontaktu, który nie powinien ograniczać się jedynie do sporadycznej wymiany informacji czy krótkich rozmów. Rekrutacja to proces niezwykle dynamiczny. W jej trakcie może pojawić się potrzeba konsultacji, doprecyzowania niektórych informacji czy odpowiedzi na pytania kandydatów. Nawet współpraca z najlepszą agencją doradztwa personalnego może zakończyć się fiaskiem, jeżeli rekruterzy nie będą mogli się doczekać odpowiedzi na maila a prośby o kontakt będą ignorowane. W rekrutacji, zwłaszcza IT, liczy się bowiem czas. Kilka dni braku kontaktu ze strony klienta może sprawić, że obiecujący kandydat straci zainteresowanie ofertą i skusi się na propozycję konkurencji.

Zadbaj o candidate experience

Candidate experience

Rekrutacja we współpracy z firmą doradztwa personalnego przebiega zwykle kilkuetapowo. Po spotkaniu z przedstawicielem agencji działającej w imieniu klienta, przychodzi czas na rozmowę rekomendowanego specjalisty bezpośrednio z pracodawcą. To, czy cały proces zakończy się powodzeniem często zależy od wrażeń kandydata wyniesionych z każdego z tych etapów. Współpraca z zewnętrzną agencją nie zwalnia zatem klienta z obowiązku przeprowadzenia rekrutacji w sposób jak najbardziej profesjonalny, przyjazny i pozostawiający dobre wrażenie. W końcu chodzi o to, by kandydat utwierdził się w przekonaniu, że dla tej firmy warto pracować.

Skrócony czas obsadzania stanowisk, niższe koszty i trafnie dobrani kandydaci to tylko niektóre korzyści, jakie firma może uzyskać podejmując współpracę z profesjonalną agencją rekrutacyjną. Do tego, aby tak się stało, oprócz umiejętności i profesjonalizmu konsultanta, niezbędne jest jednak zaangażowanie i współpraca ze strony klienta. Warto o tym pamiętać.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej