Blog IT, Blog Marketing

Jakie pytania warto zadać agencji rekrutacyjnej IT przed podjęciem z nią współpracy

Jakie pytania warto zadać agencji rekrutacyjnej IT przed podjęciem z nią współpracy

TeamQuest 21.03.2017 r.

Z tego wpisu dowiesz się:

  • jak wybrać z setek dostępnych na rynku agencji doradztwa personalnego IT tę jedną?
  • na co zwrócić uwagę, aby współpraca z nią spełniła nasze oczekiwania?
  • po czym poznać, że mamy do czynienia z profesjonalistami?

Konieczność zatrudnienia do firmy specjalistów IT spędza sen z powiek niejednemu pracodawcy. Nic dziwnego. Z uwagi na ogromny popyt w połączeniu z niską podażą, rekrutacje z tym obszarze należą do najtrudniejszych na rynku. Nie mniejszym wyzwaniem może okazać się również wybór firmy rekrutacyjnej, która skutecznie wsparłaby dział HR w dotarciu i pozyskaniu odpowiednich specjalistów IT. Oto kilka pytań, jakie warto zadać przedstawicielom agencji doradztwa personalnego IT, aby ułatwić sobie podjęcie tej trudnej decyzji.

Jakie są główne obszary specjalizacji agencji?

To, w czym specjalizuje się firma rekrutacyjna, może mieć kluczowy wpływ na to, czy wzajemna współpraca okaże się sukcesem. Wybranie agencji, która po prostu zajmuje się rekrutacją IT czasami nie wystarczy. Przede wszystkim warto upewnić się, czy pracujący w niej konsultanci mają doświadczenie w docieraniu do kandydatów, których aktualnie poszukujemy. Agencja chwali się swoimi sukcesami w pozyskiwaniu programistów Java i developerów aplikacji mobilnych? Świetnie! Nie znaczy to jednak, że będzie równie skuteczna w docieraniu do najlepszych specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa, których chcemy zatrudnić.

W jaki sposób pozyskiwani są kandydaci?

Weryfikacja kandydatów

Przed podjęciem decyzji o współpracy warto również poznać metody, jakimi firma dociera do specjalistów o określonym profilu i dokonuje ich selekcji. Imponująca liczba CV w bazie danych nie musi świadczyć o jej skuteczności. Dobrze jest wiedzieć, czy agencja rekrutacyjna IT weryfikuje umiejętności kandydatów oraz ich dopasowanie do kultury organizacyjnej klienta za pośrednictwem rozmowy telefonicznej, wideo czy też w wyniku osobistego spotkania. Istotne jest również czy (i w jaki sposób) sprawdza umiejętności techniczne. Oczywiście kryteria oceny kandydatów to kwestia ustalana indywidualnie, jednak przed podpisaniem umowy warto upewnić się, że sposób działania danej agencji jest dla nas do zaakceptowania.

Jakie są aktualne trendy, na które warto zwrócić szczególną uwagę?

To pytanie, które pozwala zorientować się w kwestii znajomości branży przez rekrutera. Dobry przedstawiciel agencji doradztwa personalnego IT nie tylko wyróżnia się bowiem doskonałą znajomością rynku pracy, ale również wie, jakie są najnowsze trendy w nowych technologiach. Doskonale orientuje się, jakie umiejętności są aktualnie najbardziej pożądane na stanowisku web developera a czym powinien się wyróżniać kandydat na administratora sieci. Najlepsi rekruterzy nie tylko dostarczają klientowi gotową listę osób zainteresowanych ofertą pracy IT, ale w razie potrzeby pełnią również rolę doradców dzielących się swoją cenną wiedzą i doświadczeniem.

Jak firma dba o kandydatów?

Najlepsze miejsce pracy

Trudno zaprzeczyć temu, że działania agencji rekrutacyjnej wpływają również na wizerunek klienta. Sposób, w jaki headhunterzy traktują kandydatów, w niejednym przypadku może zadecydować o tym, jak postrzegana będzie firma zlecająca rekrutację. Dlatego stojąc przed decyzją, komu powierzyć misję rozbudowy naszego zespołu, warto upewnić się, że dana firma z odpowiednią uwagą i szacunkiem podchodzi do aplikujących osób. Udzielanie feedbacku na każdym etapie rekrutacji (w szczególności odrzuconym kandydatom), elastyczne podejście do umawiania terminów spotkań czy przedstawianie ofert dopasowanych do profilu zawodowego danego specjalisty to jedne z czynników świadczących o profesjonalizmie pracujących w agencji IT rekruterów.

Pomoc zewnętrznej agencji w przypadku rekrutacji na stanowiska IT może być nieoceniona. Trafnie dobrani kandydaci i skrócony czas obsadzenia stanowisk to korzyści, jakie możemy zyskać pod warunkiem, że zdecydujemy się na współpracę z właściwą firmą. Dlatego do jej wyboru warto podejść co najmniej z taką atencją jak do rekrutacji kluczowego pracownika. Zła decyzja może w tym wypadku kosztować zbyt wiele.

Jakie są wasze doświadczenia w tym obszarze? Zgadzacie się z tą listą? Czekamy na komentarze.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej