Blog IT, Blog Marketing

Sekrety efektywnej nauki programowania

Sekrety efektywnej nauki programowania

TeamQuest 02.07.2017 r.

Z tego wpisu dowiesz się:

  • od czego zacząć naukę programowania?
  • jak najszybciej i bez zbędnego stresu opanować wiedzę?
  • co robić, żeby skutecznie się motywować?

Rynek pracy IT aż roi się od ofert pracy dla programistów. Nie jest tajemnicą, że dziś to zawód, który oferuje szerokie możliwości zawodowego rozwoju i kusi perspektywami finansowymi. Trudno się dziwić, że coraz większa rzesza osób pragnie zgłębiać tajniki kodowania. Jeśli właśnie stawiasz pierwsze kroki na programistycznym podwórku ucząc się swojej pierwszej technologii, oto 6 wskazówek, które mogą ci pomóc osiągnąć twój cel.

Bez silnej motywacji ani rusz

Wbrew pozorom to nie wybór języka programowania czy metod nauki są najważniejszymi elementami na drodze do sukcesu, ale odpowiednia motywacja, której wystarczy, by stawić czoło wszystkim wątpliwościom, jakie pojawią się po drodze. Odpowiedz sobie na pytanie, do czego ci jest potrzebna ta nauka i co dzięki niej chcesz osiągnąć. Być może kieruje tobą chęć zmiany zawodu lub zdobycia lepszej pracy, a może masz w planach stworzenie startupu? Zapisz swój cel i umieść w widocznym miejscu tak, pomagał ci w najtrudniejszych chwilach, których całą pewnością nie będzie brakowało.

Zacznij od podstaw

Adaptuj się stopniowo

Dla osoby rozpoczynającej przygodę z wybranym językiem programowania, ilość wiedzy do opanowania może wydawać się przytłaczająca. Postawienie sobie na samym początku zbyt ambitnego zadania wymagającego zaawansowanych umiejętności sprawi, że łatwo popadniesz we frustrację i zniechęcenie. Dlatego zanim zaczniesz pisać od podstaw całą aplikację, dowiedz się i zrozum, czym są pętle, przełączniki czy instrukcje warunkowe. Przyswojenie sobie podstawowych pojęć i ogólnych zasad programowania sprawi, że nauka każdego kolejnego języka stanie się łatwiejsza.

Korzystaj z największej kopalni wiedzy

Oczywiście nie ma nic nagannego w korzystaniu z podręczników do nauki programowania, jednak miejscem oferującym szeroki dostęp do najnowszej wiedzy (w dodatku za darmo!) jest Internet, zwłaszcza anglojęzyczny. Nie sposób wymienić wszystkich stron, serwisów, branżowych blogów, platform społecznościowych skupiających programistów z całego świata, gdzie można znaleźć tutoriale i bezcenne wskazówki, jak krok po kroku zacząć pracować z daną technologią. Jedynym warunkiem, który trzeba spełnić, aby móc korzystać z tej kopalni wiedzy jest znajomość angielskiego.

Koduj, koduj, koduj…

Kodowanie

Nie sposób nauczyć się wiązania butów czy jazdy na rowerze oglądając o tym jedynie film na You Tube lub czytając książkę. Podobnie jest z programowaniem. Choć podstawy w postaci teoretycznej wiedzy są niezbędne, nic nie zastąpi setek godzin spędzonych sam na sam z komputerem i szlifowania umiejętności w praktyce. Zacznij pisać własny kod tak szybko, jak tylko to możliwe. Nie musisz zaczynać od tworzenia kalkulatora tylko dlatego, że takie zadanie znajduje się w większości podręczników. Wybieraj projekty, które, choć proste, będą dla ciebie interesujące. W ten sposób łatwiej ci będzie zmotywować się do systematycznej nauki.

Korzystaj z doświadczenia innych

Aby nauczyć się tworzenia kodu, nie zawsze musisz tworzyć go od podstaw. Skorzystaj z chęci innych do udostępniania swoich kodów źródłowych i zaglądaj do projektów open source. Podglądanie, jak ktoś wdrożył dane rozwiązanie, kopiowanie fragmentów czyjegoś kodu lub jego modyfikacja pozwoli ci się przyjrzeć bliżej, jak działa dana gra lub aplikacja a tym samym pozwoli ci zrozumieć zasady rządzące programowaniem.

Nie bój się popełniania błędów

Błąd w pracy

Niezależnie od dziedziny, trudno wyobrazić sobie efektywną nauką bez porażek i potknięć. Nawet jeśli nie uda ci się skończyć skomplikowanego zadania, jakie postawiłeś przed sobą, zaangażowanie w proces poszukiwania rozwiązań, może okazać się lekcją, którą zapamiętasz na długo. Pozwól również innym ocenić siebie. Udostępniając swój kod na forum internetowym z prośbą o feedback, masz szansę otrzymać wiele cennych uwag. Szczególnie bądź wdzięczny za te krytyczne. Potraktuj je jako motywację do dalszego wysiłku.

Marzy ci się praca programisty? Przede wszystkim miej świadomość tego, że początki nauki nowej umiejętności nigdy nie są łatwe, niezależnie od branży. Pokusa zawrócenia z drogi, kiedy efekty pracy nie będą jeszcze widoczne, z pewnością pojawi się nie raz. Czy twoja determinacja jest wystarczająco silna, aby jej się oprzeć?

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej