Blog IT, Blog Marketing

Scrum Master – wszystko, co warto wiedzieć

Scrum Master – wszystko, co warto wiedzieć

Joanna Wasiak , 20.02.2023 r.

Scrum Master to stanowisko, które wciąż wielu osobom niewiele mówi. W praktyce jest to jednak o wiele bardziej rozbudowane, bo osoba na tym stanowisku jest odpowiedzialna za pracę w modelu Agile/Scrum, czyli specyficznej kulturze pracy, w której działa się projektowo na podstawie konkretnych wytycznych, o których napiszemy poniżej. Co warto wiedzieć o pracy Scrum Mastera?

W artykule wymieniono:

  • Metodologia SCRUM/Agile
  • Co musisz umieć jako Scrum Master?
  • W jakich firmach znajdzie zatrudnienie osoba na stanowisku Scrum Mastera?
  • Ile zarobisz jako Scrum Master?

Specjalista ds. Marketingu (E-Commerce) 12000 - 15000 PLN

Praca zdalna
Aplikuj

Key Account Manager

Warszawa
Aplikuj

Metodologia SCRUM/Agile

W dużym uproszczeniu metodologia ta jest nastawiona na elastyczność w trakcie prac nad projektem. Jej założenia opierają się na tym, że zawsze może się coś wydarzyć (klient może chcieć zmian, wystąpi jakiś błąd), dlatego nie można przewidzieć, jak będą przebiegały konkretne mechanizmy, w trakcie prac projektowych. Według założeń praca projektowa w modelu SCRUM/Agile jest podzielona na sprinty, z których każdy kończy się wprowadzeniem jakiegoś ulepszenia do produktu.Scrum master to osoba, która czuwa nad tym, by zespół elastycznie podchodził do prac projektowych, jednocześnie wchodząc w rolę coacha, który ma za zadanie zmotywować developerów i testerów, by nie stracić na efektywności. Jego rolą jest maksymalne ułatwianie pracy zespołom projektowym, co wiąże się ze spotkaniami na temat tego, jak czują się w każdym etapie, czy są jakieś wymagania sprzętowe, jakich potrzebują i co można zrobić, by poprawić ich komfort pracy.

To Scrum master deleguje obowiązki i zadania tak, by każda osoba pracująca nad projektem czuła się zaopiekowana i potrzebna, co często nie jest łatwe. Osoba na tym stanowisku będzie musiała również dbać o to, by klient nie za mocno ingerował w projekt, by był raczej zadowolony z efektów. Właśnie dlatego Scrum Master musi łączyć w sobie rolę coacha, lidera, negocjatora i osoby, która potrafi wpływać na zachowania w zespole, wyłapywać problemy i konflikty oraz zapobiegać dalszej eskalacji. Nie jest więc rolą dla kogoś, kto ma jedynie umiejętności techniczne, za to brakuje mu empatycznego podejścia do ludzi.

Co musisz umieć jako Scrum Master?

Najważniejsze w tej roli są umiejętności miękkie, takie jak łatwość nawiązywania kontaktów, dobre umiejętności negocjacyjne, umiejętność wzbudzania zaufania, a także analityczne myślenie i otwarty umysł oraz empatyczne słuchanie. Oczywiście, będzie Ci potrzebna znajomość technologii, jednak nie będziesz musiał znać się na projektowaniu kodu, choć będziesz musiał rozumieć, w jaki sposób przebiega ten proces. Podstawą, od której powinieneś zacząć, jest jednak metodologia SCRUJM/Agile, bo to właśnie dookoła niej będziesz się poruszać i to ona wyznaczy Twój kierunek, jako Scrum Mastera.

Czy Scrum Master musi umieć programować? Niekoniecznie. Często się zdarza jednak, że osoby, które wcześniej były developerami czy testerami, zostają Scrum Masterami. Drugą alternatywną drogą do objęcia tej roli są kursy przygotowawcze, dzięki, którym nawet nie mając doświadczenia w branży IT, możesz rozpocząć swoją drogę zawodową jako Scrum Master.

Software Engineer .Net 23000 - 27000 PLN

Praca zdalna
Aplikuj

QA Manager

Warszawa
Aplikuj

W jakich firmach znajdzie zatrudnienie osoba na stanowisku Scrum Mastera?

Głównie w firmach technologicznych, software house’ach, a także w korporacjach, w których realizowana jest metodyka SCRUM/Agile. Osoba na tym stanowisku musi być nie tylko dobrym managerem, który zna procesy scrumowe i potrafi nimi zarządzać, ale także dobrym coachem, który zmotywuje zespół do pracy, nawet w przypadku dużej demotywacji. Nie jest to prosta rola, ale są osoby, które się w niej realizują.

Ile zarobisz jako Scrum Master?

Średnie zarobki na tym stanowisku wynoszą między 11.000 a 12.000 zł brutto. Zarobki różnią się jednak zależnie od wielkości firmy, doświadczenia, miasta itd. Najmniejsze wynagrodzenie a tym stanowisku wynosi 8500 zł brutto, a największe 15.000 zł brutto. Scrum master to rola, która wiąże się z ogromną odpowiedzialnością. Nie każdy jest w stanie sobie z nią poradzić, dlatego to jedna z tych ról, w której ryzyko wypalenia zawodowego jest dość wysokie.

Jeśli lubisz pracę z ludźmi, a do tego lubisz metodologię SCRUJM/Agile, próbuj swoich sił jako Scrum Master!

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej