Blog IT, Blog Marketing

Kariera freelancera – czy masz predyspozycje, żeby zostać wolnym strzelcem?

Kariera freelancera – czy masz predyspozycje, żeby zostać wolnym strzelcem?

TeamQuest 06.06.2017 r.

Z tego wpisu dowiesz się:

  • czy kariera wolnego strzelca to rozwiązanie dla ciebie?
  • co charakteryzuje dobrego freelancera?
  • które umiejętności rozwijać, by zarabiać więcej i być bardziej produktywnym?

Jeszcze do niedawna trudno było wyobrazić sobie inną możliwość budowania kariery w IT niż praca na etacie. I choć pracujące w ten sposób osoby wciąż stanowią wśród specjalistów IT większość, coraz więcej z nich rezygnuje z comiesięcznej pensji na rzecz bycia samemu sobie sterem, żeglarzem i okrętem. Samodzielność, ciągły rozwój i wyższe zarobki to tylko niektóre korzyści takiej decyzji. Zanim jednak postanowisz porzucić „ciepłą posadkę”, sprawdź, jakie cechy są kluczowe, aby odnieść sukces jako freelancer.

Samodyscyplina

Brak narzuconych godzin, miejsca i czasu pracy dla wielu osób mogą wydawać się rajem na ziemi. To jednak tylko pozory. W rzeczywistości utrzymanie wewnętrznej dyscypliny bywa jednym z najtrudniejszych wyzwań w pracy freelancerów, i to nie tylko tych początkujących. Wolny strzelec nie może bowiem liczyć na szefa, który skontroluje postęp i jakość pracy. Odpowiedzialność za projekt od początku do końca, w przeważającej większości wypadków, spoczywa wyłącznie na nim samym. Jeśli jesteś osobą, która nie lubi przejmować odpowiedzialności, woli wykonywać czyjeś polecenia lub lubi odkładać wszystko „na później”, może być ci trudno zabrać się do pracy jako wolny strzelec.

Umiejętność zarządzania czasem

Umiejętność zarządzania czasem

Żaden sukces nie rodzi się z chaosu. Zaplanowanie dnia w taki sposób, aby znaleźć czas na zawodowe obowiązki, naukę i jeszcze połączyć to z życiem prywatnym to niełatwa sztuka. Tym bardziej, że na pracującego w domu freelancera czyha niezliczona ilość rozpraszaczy i pokus. Dlatego umiejętność oszacowania czasu potrzebnego na realizację projektu a następnie trzymanie się priorytetów to klucz do sukcesu. Terminowość to bowiem w pracy freelancera rzecz święta i nawet z pozoru niewielkie opóźnienie może nieść ze sobą poważne skutki.

Sztuka budowania kontaktów biznesowych

Konieczność stałego zabiegania o nowych klientów to dla wolnego strzelca codzienność. Aby zdobywać kolejne zlecenia nie wystarczy jednak być po prostu świetnym w swoim fachu. W tym wypadku nic nie sprawdza się lepiej niż poczta pantoflowa. Dlatego umiejętność nawiązywania i podtrzymywania relacji biznesowych to niezwykle pożądana cecha freelancera. Każdy kolejny znajomy to w końcu szansa na nowych klientów lub partnerów do realizacji bardziej skomplikowanych projektów.

Asertywność

Uwierz w siebie

Dążenie do utrzymania dobrych relacji z klientami w przypadku freelancerów trudno przecenić. Istnieją jednak sytuacje, kiedy trzeba wyraźniej zaznaczyć granice. Zadania, które nie były uwzględnione w umowie, zbyt niska stawka czy zlecenia „na wczoraj” to tylko przykłady okoliczności, kiedy z czystym sumieniem można powiedzieć „nie”. Asertywność przyda się również w sytuacji, kiedy masz zbyt wiele zleceń. Lepiej czasem odmówić jednemu czy dwóm klientom, aby rozpoczęte projekty skończyć w terminie i bez utraty na jakości. Na szali stoi w końcu najważniejsza rzecz dla każdego wolnego strzelca – reputacja.

Praca freelancera bez wątpienia ma wiele pozytywnych stron, jednak z całą pewnością nie jest opcją dla każdego. Ważne, by podejmując decyzję: etat czy kariera wolnego strzelca, nie podążać za modą, lecz kierować się własnymi predyspozycjami. Niezależnie od formy współpracy, w obecnej sytuacji na rynku pracy, i tak żaden specjalista IT nie powinien mieć problemu ze znalezieniem satysfakcjonującej pracy czy zdobyciem ciekawych projektów do samodzielnej realizacji.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej