Aplikuj Mid Java Android Developer

Aplikuj Python Developer (Mid/Senior)

3 mity na temat współpracy ze zdalnymi programistami27 kwietnia 2017

Praca zdalna Z tego wpisu dowiesz się:
  • jakie wyobrażenia na temat zdalnych developerów zniechęcają pracodawców do tej formy współpracy?
  • czy obawy te są uzasadnione?
  • jak rozwiązać najczęstsze problemy wynikające z posiadania remote teamu?


Ogromne trudności, jakie przysparza firmom rekrutacja na stanowiska IT oraz rosnące zapotrzebowanie na specjalistów z tej branży sprawiają, że część firm decyduje się na zdalne zatrudnienie programistów nie tylko z odległych miast ale również innych części świata. Choć z roku na rok ta forma współpracy w sektorze IT zyskuje coraz większą popularność, pracodawcom i inwestorom wciąż towarzyszy wiele wątpliwości z nią związanych. Rozwiewamy najpopularniejsze z nich.

Problemy z komunikacjąKomunikacja

Bariera językowa, problem różnych stref czasowych a także trudności w kontakcie wynikające z cech osobowości osób, które decydują się na pracę z domu – to najczęstsze obawy, które powstrzymują pracodawców przed podjęciem zdalnej współpracy z programistami z innych części świata. Czy słusznie? Trudno zaprzeczyć temu, że sprawna komunikacja to w przypadku zdalnych developerów podstawa sukcesu. Nie da się zlecić projektu i po prostu o nim zapomnieć. Na szczęście nie zawsze musi to sprawiać trudność. Popyt rodzi podaż i na całym świecie wciąż powstają coraz to nowe narzędzia i aplikacje, których zadaniem jest ułatwienie komunikowania się online. Język również nie stanowi już przeszkody, gdyż w sytuacji, kiedy przeważająca większość dostępnych źródeł wiedzy dla programistów jest po angielsku, nie sposób wręcz wyobrazić sobie dziś developera, który nie znałby tego języka.

Niedotrzymywanie terminówTeam time

Każdy, kto kiedykolwiek korzystał z usług freelancerów wie, że obietnica skończenia projektu na czwartek, w wielu przypadkach może rzeczywiście oznaczać czwartek, ale… za dwa tygodnie. Głównym powodem takiej sytuacji jest fakt, że zdalni developerzy zwykle pracują dla kilku klientów jednocześnie. Nieoczekiwane trudności z realizacją jednego projektu powodują reakcję łańcuchową i problem z dotrzymaniem pozostałych uzgodnionych terminów. Innym powodem takiego stanu rzeczy jest brak identyfikacji zdalnych pracowników z firmą. Efekt? Dbałość o wspólne dobro, jakim jest rozwój firmy, w wielu wypadkach nie jest dla nich czynnikiem motywującym. W rzeczywistości wszystko zależy od rekrutacji właściwych osób. Najlepsi developerzy nie pozwolą sobie na utratę reputacji poprzez zawalenie terminów, wiedzą, jak budować relacje i szybko adaptują się do nowego środowiska. Aby zminimalizować te problemy, warto również rozważyć zatrudnienie programisty, który byłby do dyspozycji w pełnym wymiarze czasu pracy.

Polecane oferty pracy

Aplikuj Senior QA Team Leader

Aplikuj C#/.Net Developer (C++)

Aplikuj Analityk Biznesowy IT

Niska jakośćJakość to podstawa

W powszechnej opinii pracującym zdalnie developerom daleko do specjalistów z Doliny Krzemowej. Czy tak jest w istocie? Jak podaje HackerRang, wśród krajów, z których programiści najlepiej wykonują testy kodowania znajdują się Chiny, Rosja i Polska. Co ciekawe, Stany Zjednoczone znalazły się dopiero na 28. miejscu. Miejsce, z którego pracuje programista nie jest zatem żadnym wyznacznikiem jakości kodu. Tym, co ma zasadnicze znaczenie w tym przypadku, nie jest lokalizacja, ale zastosowanie odpowiednich metod i narzędzi podczas rekrutacji tak, by dotrzeć do właściwych osób. Szanse trafienia na złego zdalnego programistę nie są bowiem większe niż w przypadku zatrudniania pracowników stacjonarnych. Warto również pamiętać o tym, że dostajesz to, za co płacisz. Jeśli głównym kryterium wyboru programisty-freelancera jest cena, trudno się dziwić, że efekt jego pracy może pozostawiać wiele do życzenia.

Korzyści z posiadania pracowników na miejscu w firmie są niezaprzeczalne. Z kolei decydując się na zdalną współpracę możemy przebierać wśród kandydatów z całego świata i w efekcie wykonywać projekty szybciej, taniej i lepiej. Warto się zatem przyjrzeć się bliżej swoim związanym z tym systemem pracy obawom i stawić im czoło. Tym bardziej, że liczba zdalnych pracowników systematycznie rośnie i trendu tego nie sposób zatrzymać.

Twoja opinia jest dla Nas Ważna

Oceń ten wpis
Prześlij nam swoje CV

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu:

Na co blog programiście?

Body leasing czyli programista na godziny

Rekrutacja IT – obalamy największe mity, w które wierzą… rekruterzy

6 niezawodnych sposobów, jak zepsuć każdą telekonferencję

Kreatywne CV kluczem do sukcesu?

Najnowsze komentarze

Moneetor
2018-10-12 00:42:16
http://netpoint.systems
2018-10-10 21:04:58
Marcin Adamski
2018-10-06 20:07:02
Sylwia
2018-09-10 17:25:16
Krzysztof Cierpiał
2018-08-31 16:01:24
TamaraBurska
2018-08-21 17:35:59
Grzegorz Biskup
2018-07-29 15:54:43
luiza
2018-06-29 10:09:04
luiza
2018-06-28 09:48:22
kjonca
2018-06-22 17:41:09
?>
Może zainteresuje Cię również: