Blog IT, Blog Marketing

3 mity na temat współpracy ze zdalnymi programistami

3 mity na temat współpracy ze zdalnymi programistami

TeamQuest 26.04.2017 r.

Z tego wpisu dowiesz się:

  • jakie wyobrażenia na temat zdalnych developerów zniechęcają pracodawców do tej formy współpracy?
  • czy obawy te są uzasadnione?
  • jak rozwiązać najczęstsze problemy wynikające z posiadania remote teamu?

Ogromne trudności, jakie przysparza firmom rekrutacja na stanowiska IT oraz rosnące zapotrzebowanie na specjalistów z tej branży sprawiają, że część firm decyduje się na zdalne zatrudnienie programistów nie tylko z odległych miast ale również innych części świata. Choć z roku na rok ta forma współpracy w sektorze IT zyskuje coraz większą popularność, pracodawcom i inwestorom wciąż towarzyszy wiele wątpliwości z nią związanych. Rozwiewamy najpopularniejsze z nich.

Problemy z komunikacją

Komunikacja

Bariera językowa, problem różnych stref czasowych a także trudności w kontakcie wynikające z cech osobowości osób, które decydują się na pracę z domu – to najczęstsze obawy, które powstrzymują pracodawców przed podjęciem zdalnej współpracy z programistami z innych części świata. Czy słusznie? Trudno zaprzeczyć temu, że sprawna komunikacja to w przypadku zdalnych developerów podstawa sukcesu. Nie da się zlecić projektu i po prostu o nim zapomnieć. Na szczęście nie zawsze musi to sprawiać trudność. Popyt rodzi podaż i na całym świecie wciąż powstają coraz to nowe narzędzia i aplikacje, których zadaniem jest ułatwienie komunikowania się online. Język również nie stanowi już przeszkody, gdyż w sytuacji, kiedy przeważająca większość dostępnych źródeł wiedzy dla programistów jest po angielsku, nie sposób wręcz wyobrazić sobie dziś developera, który nie znałby tego języka.

Niedotrzymywanie terminów

Team time

Każdy, kto kiedykolwiek korzystał z usług freelancerów wie, że obietnica skończenia projektu na czwartek, w wielu przypadkach może rzeczywiście oznaczać czwartek, ale… za dwa tygodnie. Głównym powodem takiej sytuacji jest fakt, że zdalni developerzy zwykle pracują dla kilku klientów jednocześnie. Nieoczekiwane trudności z realizacją jednego projektu powodują reakcję łańcuchową i problem z dotrzymaniem pozostałych uzgodnionych terminów. Innym powodem takiego stanu rzeczy jest brak identyfikacji zdalnych pracowników z firmą. Efekt? Dbałość o wspólne dobro, jakim jest rozwój firmy, w wielu wypadkach nie jest dla nich czynnikiem motywującym. W rzeczywistości wszystko zależy od rekrutacji właściwych osób. Najlepsi developerzy nie pozwolą sobie na utratę reputacji poprzez zawalenie terminów, wiedzą, jak budować relacje i szybko adaptują się do nowego środowiska. Aby zminimalizować te problemy, warto również rozważyć zatrudnienie programisty, który byłby do dyspozycji w pełnym wymiarze czasu pracy.

Niska jakość

Jakość to podstawa

W powszechnej opinii pracującym zdalnie developerom daleko do specjalistów z Doliny Krzemowej. Czy tak jest w istocie? Jak podaje HackerRang, wśród krajów, z których programiści najlepiej wykonują testy kodowania znajdują się Chiny, Rosja i Polska. Co ciekawe, Stany Zjednoczone znalazły się dopiero na 28. miejscu. Miejsce, z którego pracuje programista nie jest zatem żadnym wyznacznikiem jakości kodu. Tym, co ma zasadnicze znaczenie w tym przypadku, nie jest lokalizacja, ale zastosowanie odpowiednich metod i narzędzi podczas rekrutacji tak, by dotrzeć do właściwych osób. Szanse trafienia na złego zdalnego programistę nie są bowiem większe niż w przypadku zatrudniania pracowników stacjonarnych. Warto również pamiętać o tym, że dostajesz to, za co płacisz. Jeśli głównym kryterium wyboru programisty-freelancera jest cena, trudno się dziwić, że efekt jego pracy może pozostawiać wiele do życzenia.

Korzyści z posiadania pracowników na miejscu w firmie są niezaprzeczalne. Z kolei decydując się na zdalną współpracę możemy przebierać wśród kandydatów z całego świata i w efekcie wykonywać projekty szybciej, taniej i lepiej. Warto się zatem przyjrzeć się bliżej swoim związanym z tym systemem pracy obawom i stawić im czoło. Tym bardziej, że liczba zdalnych pracowników systematycznie rośnie i trendu tego nie sposób zatrzymać.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej