Blog IT, Blog Marketing

Dlaczego dobrze opłacani programiści opuszczają firmy?

Dlaczego dobrze opłacani programiści opuszczają firmy?

TeamQuest 01.05.2017 r.

Z tego wpisu dowiesz się:

  • Z jakich pozafinansowych powodów developerzy najczęściej zmieniają pracodawców?
  • Co koderzy cenią w pracy?
  • Jakich błędów unikać, by zminimalizować rotację w zespole IT?

Wyższe wynagrodzenie to jeden z głównych czynników, który w przeważającej większości przypadków decyduje o zmianie pracy. Jednak nie w przypadku programistów. Ci najlepsi zwykle nie mogą bowiem narzekać na swoją płacę. Mimo to rotacja w tej grupie zawodowej należy do najwyższych. Statystyczny developer utrzymuje się na stanowisku w jednej firmie jedynie 2-3 lata. Co zatem, jeśli nie dodatkowe kilkaset złotych, popycha go do rozglądania się za pracą u konkurencji?

Rutyna i nuda

Rutyna i nuda

Tym, czego zdecydowana większość koderów oczekuje od pracy, są możliwość nieustannego uczenia się, korzystania z najnowszych technologii i frameworków oraz rozwijanie swoich umiejętności. Część najlepszych w swoim fachu developerów jest wręcz gotowa pracować za niższe wynagrodzenie w zamian za możliwość uczestniczenia w interesujących projektach, tworzenia czegoś nowego, innowacyjnego, nieszablonowego. Brak wyzwań, możliwości nauki, stagnacja i rutyna to wrogowie, którzy prędzej czy później popchną programistę do szukania satysfakcji gdzieś indziej.

Złe zarządzanie

Szukając powodów tego, że top talenty, jeden po drugim zaczynają odchodzić z zespołu, warto przyjrzeć się bliżej sposobowi zarządzania w firmie. Nie bez powodu w obiegu krąży powiedzenie, że odchodzi się nie z firmy, ale od szefa. Wytykanie błędów, szukanie winnych, brak zaufania, nadmierna kontrola i przypisywanie sobie sukcesów, za którymi stoi praca całego sztabu specjalistów to najczęstsze „grzechy” managerów. Złe zarządzanie w krótkim czasie może zniszczyć morale i atmosferę w zespole a w efekcie sprawić, że jego niedoceniani członkowie zaczną się wykruszać.

Brak work-life balance

Praca programisty potrafi być wyczerpująca. Większość koderów pracuje więcej niż 40 godzin tygodniowo, prowadzi nieregularny tryb życia, nocą nadrabia zaległości, aby zmieścić się deadlinach. Cześć z nich może czuć się winna prosząc pracodawcę o urlop w samym środku ważnego projektu. W dłuższej perspektywie może to prowadzić do wypalenia, któremu niektórzy mogą chcieć zaradzić zmieniają pracodawcę.

Relacje między współpracownikami

Programiści nie znoszą wszelkich biurowych rozgrywek między współpracownikami. Większość z nich chciałaby po prostu móc w spokoju wykonywać pracę, która daje im satysfakcję i dzięki której mogą się rozwijać. Przerzucanie się odpowiedzialnością w razie niepowodzenia projektu, spory budżetowe czy walka o pozycję to zachowania, których top developerzy zwykle nie uwzględniają w swoim terminarzu. Nic zatem dziwnego, że jeżeli znajdą się w takim środowisku, będą chcieli się z niego wydostać.

Życie osobiste

Życie osobiste

Wielu managerów ma tendencję do przypisywania sobie odpowiedzialności za satysfakcję swoich pracowników. Warto jednak pamiętać, że za częścią odejść top developerów mogą stać powody, niekoniecznie związane z warunkami pracy. U wielu osób w pewnym momencie życia na pierwszy plan wysuwa się życie rodzinne, co sprawia, że są one w stanie zrezygnować z dobrze płatnej pracy na rzecz większej ilości wolnego czasu. Decyzja o odejściu może być spowodowana chęcią przeprowadzki do innego miasta czy zbyt długim dojazdem do pracy. Nie znaczy to, że również w tych, zdawałoby się, pozostających poza kontrolą, przypadkach nie warto starać się znaleźć satysfakcjonującego obie strony rozwiązania.

Przyczyn, które skłaniają programistów do zmiany pracodawcy może być wiele. Im wyższe wynagrodzenie, tym znaczenie aspektu finansowego przy podejmowaniu tej decyzji zmniejsza się. Odejściom z firm dodatkowo sprzyja sytuacja na rynku pracy IT, który w przeciwieństwie do większości branż w Polsce, już od lat jest rynkiem pracownika. Nie bez powodu mówi się także, że bezrobotny programista jest jak Yeti – podobno istnieje, ale nikt go nie spotkał.

Co oprócz wyższego wynagrodzenia mogłoby was skłonić do zmiany zatrudnienia? Czekamy na wasze komentarze!

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej