Z tego wpisu dowiesz się:
- co możesz zyskać angażując zewnętrzną firmę rekrutacyjną IT?
- jakie są najpopularniejsze mity na temat takiej współpracy?
- czym się kierować przy wyborze odpowiedniej agencji rekrutacyjnej IT?
Pracodawcy zależy na znalezieniu i zatrudnieniu kompetentnego, zaangażowanego i spełniającego określone wymagania pracownika. Z kolei specjalista IT poszukuje pracy, która go rozwinie oraz zapewni odpowiednie wynagrodzenie. Skojarzenia obu stron można podejmować się samodzielnie, można też zdecydować się na przekazanie tego procesu zewnętrznej agencji rekrutacyjnej IT. Decyzja jest poważna – atrakcyjny wizerunek pracodawcy powinien być budowany już na etapie poszukiwania kandydatów do pracy zaś nietrafiona decyzja może słono kosztować. Na jakie korzyści mogą liczyć firmy, które się na to zdecydują? Oto fakty i mity outsourcingu rekrutacji IT.
Bezcenne doświadczenie
Współpraca z podmiotem zewnętrznym, wyspecjalizowanym w rekrutacji IT to przede wszystkim okazja do skorzystania z doświadczenia jego pracowników. I to doświadczenia nie byle jakiego, bo zdobytego podczas dziesiątków, jeśli nie setek procesów rekrutacyjnych. Stanowi to gwarancję sprawnie poprowadzonej rekrutacji oraz dotarcia do najlepszych kandydatów na pracowników.
Baza i narzędzia
Oczywiście doświadczenie to nie wszystko. Zewnętrzni rekruterzy korzystają z narzędzi pozwalających trafnie ocenić kompetencje kandydata a więc choćby testów językowych oraz zadaniowych, rozmów kwalifikacyjnych pomagających określić nie tylko kompetencje twarde ale też miękkie, niezbędne na wyższych stanowiskach związanych z zarządzaniem działami IT. W trakcie procesu rekrutacji wykorzystują rozmaite źródła informacji – od rekomendacji, ogłoszeń na portalach branżowych oraz w instytucjach i uczelniach po direct search. Dodatkowo dysponują bazą osób obejmujących specjalizacje w ramach branży IT, dzięki czemu są w stanie szybko wyselekcjonować odpowiednie osoby a następnie je zweryfikować. Dzięki temu udaje się zoptymalizować koszty związane z pozyskaniem nowego kandydata. Zarówno te realne, wynikające z samego procesu rekrutacji (koszt ogłoszeń rekrutacyjnych, koszt badań medycyny pracy, wynagrodzenie pracownika, sprzęt oraz licencje oprogramowania) jak i niewymierne powiązane z ryzykiem zatrudnienia niewłaściwej osoby.
Mniejsze koszty
W przypadku działów HR rekrutacje są jednym z wielu realizowanych procesów, na który przeznacza się dokładnie tyle czasu, na ile pozwala sytuacja. W przypadku mniejszych firm, które nie mają wyspecjalizowanych komórek, to kolejny obowiązek spadający na barki menadżera. Przed podjęciem decyzji o outsourcingu rekrutacji IT warto zastanowić się nad kosztami wewnętrznymi wynikającymi z publikacją ogłoszeń, pozyskaniem baz kandydatów, czasem spędzonym na poszukiwanie ich na własną rękę w serwisach społecznościowych, forach internetowych, wśród znajomych. Długofalowo koszty te są wyższe niż w przypadku przekazania procesu zewnętrznej firmie. Decydując się na współpracę z wyspecjalizowanym partnerem paradoksalnie zwiększa się także kontrola nad całym procesem rekrutacyjnym. Dzięki określeniu wzajemnych oczekiwań, zasad współpracy, celów oraz modelu raportowania, pracodawca może sprawnie podejmować decyzje dotyczące rekrutacji, estymować koszty zatrudnienia i rekrutacji.
Nie tylko dla korporacji
Wbrew obiegowej opinii, outsourcing rekrutacji IT nie jest przeznaczony wyłącznie dla dużych, rozbudowanych organizacji. Wręcz przeciwnie. Na przekazanie procesu poszukiwania kandydata mogą decydować się nawet małe firmy, czyli takie, które na ogół nie zatrudniają specjalistów ds. rekrutacji. W ich przypadku obowiązek rekrutacji talentu spada przeważnie na menadżera, który z racji ograniczonego czasu oraz braku odpowiednich narzędzi i doświadczenia, korzysta z najprostszych a więc i niedokładnych metod poszukiwania kandydatów. Oznacza to zwiększone ryzyko znalezienia niewłaściwej osoby, poniesienia kosztów rekrutacyjnych i utraty przewagi konkurencyjnej. W przypadku pracowników działów IT jest to szczególnie ważne – nietrafiony wybór może bowiem oznaczać problemy z realizacją projektów.
Czym się kierować przy wyborze agencji?
Najprostszą odpowiedzią jest: reputacja i doświadczenie. A więc rekomendacje klientów firmy zajmującej się rekrutacją, opinia na rynku zarówno wśród pracodawców działających w tej samej lub zbliżonej branży jak i wśród kandydatów, którzy uczestniczyli w procesie rekrutacji i mogą ocenić standardy pracy.
Biorąc pod uwagę dotykające aktualnie wszystkich pracodawców trudności z pozyskaniem wykwalifikowanej kadry IT, outsourcing rekrutacji to dla firm szansa na jak najlepsze dopasowanie kandydatów do swoich potrzeb i optymalizację kosztów. Pozostaje jedynie wśród rosnących jak grzyby po deszczu agencji doradztwa personalnego IT, znaleźć odpowiedniego partnera…
Jakie jeszcze znacie mity na temat rekrutacji z pomocą zewnętrznej agencji? Jakie dodatkowe korzyści z takiej współpracy dopisalibyście do tej listy?