Z tego wpisu dowiesz się:
- jak dobrze zaplanować swoje wystąpienie?
- na co zwrócić uwagę przygotowując slajdy?
- o czym pamiętać w trakcie wystąpienia, aby oczarować audytorium?
Podsumowanie projektu, przekonanie kierownictwa do własnych pomysłów czy poprowadzenie wewnętrznego szkolenia – w ciągu całego życia zawodowego trudno uniknąć sytuacji, kiedy musimy zaprezentować coś publicznie. Sztuka prowadzenia prezentacji w atrakcyjny sposób to umiejętność, która bez wątpienia przyda się każdemu, nie wyłączając specjalistów IT na stanowiskach technicznych, którzy coraz częściej są angażowani w spotkania z klientami. Oto kilka wskazówek, które pomogą ci przemawiać w sposób ciekawy, przejrzysty i, co najważniejsze, efektywny.
Zdefiniuj swój cel
Pracę nad swoim wystąpieniem zacznij od określenia swojego celu. Bez naszkicowania planu i zdefiniowania tego, co chcesz osiągnąć, twoja prezentacja będzie niespójna i chaotyczna. Określenie na samym początku głównych myśli, jakie pragniesz przekazać, będzie nieocenione przy przygotowywaniu poszczególnych slajdów.
Skup się na konkretach
W przypadku prezentacji mniej znaczy więcej. Nie ma nic gorszego od przegadanego wystąpienia. Czas prezentacji i liczbę slajdów ogranicz do niezbędnego minimum. Nie zamieszczaj na nich treści całego wystąpienia, a jedynie te informacje, które są kluczowe w formie łatwych do zapamiętania, intrygujących haseł.
Zadbaj o grafikę
Jeden obraz wart jest tysiąca słów. Wykorzystuj więc obrazki, ikonografiki i symbole pamiętając o tym, że zdecydowana większość z nas to wzrokowcy. Dzięki starannie dobranym zdjęciom zestawionym w zaskakujący sposób nie tylko uatrakcyjnisz swój przekaz, ale sprawisz, że będzie on lepiej zapamiętany.
Nie czytaj ze slajdów
Przypomnij sobie, ile razy walczyłeś z napadami ziewania będąc świadkiem prezentacji, podczas której prowadzący nie odklejał wzroku od slajdów czytając ich zawartość. Ta zaskakująco częsta praktyka zabija całą dynamikę wystąpienia. Chyba nie chcesz zostać zapamiętany jako najnudniejszy prelegent?
Unikaj skomplikowanych wykresów
Prezentując dane trzymaj się zasady: jak najmniej cyfr. Informacje zamieszczone w rozbudowanych tabelach i wykresach i tak nie zostaną zapamiętane, o ile w ogóle słuchacze będą w stanie je dostrzec. Zamiast tego przedstaw tendencje i trendy skupiając się na tym, co kluczowe.
Nawiązuj kontakt z publicznością
Nie ukrywaj się za kartką czy biurkiem. Pamiętaj o tym, że prezentacja jest dialogiem, mimo że przez większość czasu jesteś jedynym mówiącym. Nawet perfekcyjnie przygotowane wystąpienie mija się celem, kiedy nikt go nie słucha. Dlatego utrzymuj kontakt wzrokowy, opowiedz żart, rób pauzy, zadawaj pytania retoryczne. W ten sposób przyciągniesz uwagę uczestników i nie pozwolisz im na odpływanie w sferę planów i marzeń.
Upewnij się, że wszystko działa
Mimo świetnej treści, łatwo jest „położyć” wystąpienie, jeśli towarzyszą mu błędy w wyświetlaniu, słaba jakość slajdów czy zwykłe niedoróbki. Przejrzyj dokładnie całą prezentację i upewnij się, że nie ma w niej żadnych roboczych slajdów ani, tym bardziej treści, które nie powinny ujrzeć światła dziennego…
Ćwicz, ćwicz, ćwicz…
Nie idź na żywioł. Ciekawy temat i perfekcyjnie przygotowane slajdy nie wystarczą, aby oczarować twoje audytorium. Za najlepszymi prezentacjami stoi wiele godzin treningu. Ideałem byłoby przećwiczenie swojego wystąpienia przed drugą osobą, która dodatkowo udzieli ci cennego feedbacku. Nawet, jeżeli nie masz takiej możliwości, trenuj przed lustrem. Upewnij się, że wiesz co powiedzieć widząc kolejne slajdy i że płynne przechodzenie pomiędzy poszczególnymi kwestiami nie sprawia ci trudności.
Nie każdy ma szczęście urodzić się z retorycznym talentem na miarę Steve’a Jobsa, który najzwyklejszy elektroniczny przedmiot potrafił opakować w fascynującą historię, która wręcz porywała publiczność. Praktyka jednak czyni mistrza i nawet brak predyspozycji nie jest przeszkodą do tego, by mówić w efektowny (i efektywny) sposób, a przede wszystkim nie zanudzić słuchaczy.