Blog IT, Blog Marketing

Top 7 trendów w programowaniu, o których trzeba wiedzieć

Top 7 trendów w programowaniu, o których trzeba wiedzieć

TeamQuest 14.11.2016 r.

Świadomość najbardziej gorących trendów w kodowaniu to obowiązek każdego programisty, który chce utrzymać swoją wiedzę na najwyższym poziomie i wykorzystać najnowsze możliwości do rozwoju swojej kariery. Oto 7 obszarów, których znajomość może sprawić, że już niedługo będziesz łakomym kąskiem dla rekruterów IT.

Docker

W dobie rozwiązań chmurowych takie narzędzia jak Docker coraz większym szturmem będą zdobywać popularność. Przewagą tej aplikacji nad klasyczną wirtualizacją oferowaną przez rozwiązania typu VMware lub XEN jest możliwość uruchomienia jej w wydzielonym kontenerze, ale bez konieczności emulowania całej warstwy sprzętowej i systemu operacyjnego. Warto wiedzieć, że Docker prowadzi program partnerski umożliwiający firmom i specjalistom wyszkolenie się w zamian za późniejsze udzielenie instruktażu innym użytkownikom.

React

Eksplozja mediów społecznościowych wydaje się być największym zjawiskiem w obszarze Internetu w ciągu ostatnich kilkunastu lat. Jednym z kluczowych narzędzi używanych do tworzenia interfejsów użytkownika na takich platformach jak Facebook czy Instagram jest JavaScriptowa biblioteka React. Jej znajomość już niedługo może być niezbędna w większości projektów związanych z social media.

Grunt

Grunt to JavaScriptowy system automatyzacji pracy, który umożliwia wykonywanie określonych zestawów tasków na danym folderze czy plikach. Pozwala znacząco skrócić czas programowania a imponująca lista klientów pokroju Adobe czy Twitter świadczy o tym, że jest naprawdę skuteczny. Bez Grunt trudno będzie można sobie wyobrazić funkcjonowanie w świecie JavaScript.

Elasticsearch

Elasticsearch to opensourcowa wyszukiwarka opracowana w języku Java i oparta o Lucene. W istocie wiąże się z Lucene i sprawia, że jego funkcje są dostępne poprzez JSON i Java API. Wśród jego użytkowników są Mozilla, Facebook i Soundcloud. W firmach, które wymagają niezawodnej wyszukiwarki pełnotekstowej, osoby ze znajomością Elasticsearch mogą być bardzo pożądane.

Ansible

Jeśli zajmujesz się zarządzaniem wszelkiego rodzaju konfiguracjami, dostarczaniem usług w chmurze czy wdrażaniem aplikacji może się okazać, że twoje życie stanie się dużo łatwiejsze dzięki Ansible – platformie automatyzującej procesy IT przeznaczonej do wdrożeń wielowarstwowych. Znajomość Ansible może być wymagana szczególnie w przypadku DevOps inżynierów i konstruktorów platform.

Scala

Scala (czyli „język skalowalny”) to technologia, której istotą jest to, że wykorzystuje proste składnie, aby procesy IT uczynić łatwiejszymi. Dzięki kompilacji cech języków funkcyjnych i obiektowych, Scala nadaje się równie dobrze do krótkich, zwartych skryptów jak i do tworzenia wydajnych, ogromnych, bezpiecznych systemów sieciowych. Znajomość tego języka nie jest niezbędna dla średniozaawansowanych programistów, ale warto być przygotowanym na jego naukę.

Apache Cassandra

Apache Cassandra jest serwerem baz danych napisanym w Java i stworzonym dla Facebooka w celu wsparcia InboxSearch. W związku z charakterem Facebook'a, ważna była niezawodność i szybkość odpowiedzi. Dużym problemem mogło być przeciążenie pojedynczego serwera, dlatego Cassandra jest systemem rozproszonym. Znajomość tego systemu może być poszukiwana szczególnie podczas rekrutacji programistów do pracy przy dużych fragmentach nowoczesnych, biznesowych aplikacji.

Bycie dobrym programistą wymaga stałego trzymania ręki na pulsie i orientowania się w aktualnym stanie wiedzy, który, jak wiadomo, w tej branży zmienia się w błyskawicznym tempie. Znajomość najnowszych trendów i dostępnych narzędzi to nie tylko niezbędny warunek tworzenia projektów na najwyższym poziomie, ale również gwarancja pozostania pożądanym specjalistą na rynku pracy IT.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej