Blog IT, Blog Marketing

Kultura organizacyjna w firmach IT – ucz się od najlepszych!

Kultura organizacyjna w firmach IT – ucz się od najlepszych!

TeamQuest 04.04.2017 r.

Z tego wpisu dowiesz się:

  • w jaki sposób najlepsi pracodawcy z branży IT wspierają kulturę innowacyjności ?
  • które wartości szczególne cenią?
  • jakie elementy kultury organizacyjnej przyciągają największe talenty IT?

Kultura organizacyjna jest tym dla firmy, czym dla człowieka jest osobowość. W jej skład wchodzą wartości, normy i symbole, które, choć niepisane, intuicyjnie są wyczuwalne nie tylko przez członków zespołu, ale i każdego, kto styka się z firmą. O tym, jak ważne jest świadome kreowanie atrakcyjnej kultury organizacyjnej pracodawcy IT wiedzą najlepiej. Stawką jest przyciągnięcie najlepszych specjalistów, o których w tej branży i tak jest wyjątkowo trudno. Jak to zrobić? Warto przyjrzeć się bliżej temu, jak wyglądają kultury organizacyjne u technologicznych gigantów i… czerpać inspirację.

Adobe

Pomysł

Choć Adobe podobnie jak inne firmy z branży oferuje zatrudnionym u siebie osobom wyszukane przywileje i benefity, tym, na co przede wszystkim kładzie nacisk jest obdarzanie ich ponadprzeciętnym zaufaniem. Stawianie przed swoimi pracownikami wymagających wyzwań, oferowanie wsparcia, zachęta do podejmowania ryzyka bez groźby kary oraz unikanie mikrozarządzania to w Adobe szczególnie cenione wartości. Tu nie stosuje się ocen okresowych, które zdaniem kierujących firmą, blokują kreatywność i szkodzą działaniom zespołu. Managerowie z kolei nie są zarządzającymi w tradycyjnym rozumieniu, ale pełnią rolę coachów pomagających w wyznaczaniu celów i wspierających w ich osiąganiu. Dodatkowym elementem budującym motywację zespołu jest przyznawanie zatrudnionym pracownikom opcji na akcje, co pozwala im nie tylko mieć udział w tworzeniu firmy, ale również czerpać profity z jej sukcesu.

Twitter

Nie trać czasu

Otwarta, innowacyjna, pełna osób, które z pasją podchodzą do wykonywanych obowiązków – tak w dużym skrócie można określić kulturę organizacyjną, jaką poszczycić może się ten jeden największych światowych technologicznych gigantów. Żaden pracownik nie wyjdzie tu z pracy, zanim nie skończy tego, co ma do zrobienia, jednak w przeciwieństwie do większości firm, nikomu nie przyjdzie nawet do głowy, żeby narzekać na szefa, który karze zostawać po godzinach. Jak to możliwe? Otóż pomimo ogromnych rozmiarów firmy, Twitterowi udaje się tworzyć takie środowisko pracy, w którym panuje swobodna, pozbawiona barier wymiana informacji i pomysłów a głos każdego z pracowników jest brany pod uwagę. Świadomość bycia częścią firmy tworzącej produkt o globalnym zasięgu a tym samym szansa wpływania na życie milionów jego użytkowników mają większe znaczenie dla poczucia szczęścia i spełnienia niż wszystkie razem wzięte benefity, jakie Twitter oferuje członkom swojego zespołu.

Google

Inspiracja

Wspominając o firmach IT, którym udało się tworzyć unikatową kulturę organizacyjną, nie sposób pominąć Google, który przez lata był wzorem, jak dla dbać o swoich pracowników. Większość z powszechnych obecnie przywilejów takich bezpłatne posiłki, masaże w godzinach pracy, kreatywne eventy czy pokoje gier, w których można znaleźć wytchnienie pomiędzy kolejnymi obowiązkami, swoje premiery miały właśnie w Mountain View. Spektakularny rozwój firmy sprawił, że utrzymanie jednolitej kultury organizacyjnej pomiędzy poszczególnymi działami i w biurach na całym świecie stało się niezwykle trudne i wymagało jej przebudowania. Choć Google wciąż figuruje w gronie najlepszych pracodawców pod względem wynagradzania, możliwości awansu czy benefitów, jest również przykładem na to, że stworzenie nawet najbardziej atrakcyjnej kultury organizacyjnej nie odbywa się raz na zawsze i wymaga stałego dopasowywania jej do zmieniających się warunków.

W sytuacji, kiedy rekrutacja na stanowiska IT nastręcza pracodawcom coraz większych problemów, trzeba pamiętać, że to nie wysokie wynagrodzenie czy atrakcyjne przywileje, ale właśnie kultura organizacyjna jest elementem, który na dłuższą metę decyduje o tym, czy dany pracownik zostanie w firmie czy odejdzie do konkurencji. Dlatego warto dołożyć wszelkich starać, aby kreować ją świadomie.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej