Kultura organizacyjna w firmach IT – ucz się od najlepszych!05 kwietnia 2017

Kultura organizacyjna w firmach IT Z tego wpisu dowiesz się:
  • w jaki sposób najlepsi pracodawcy z branży IT wspierają kulturę innowacyjności ?
  • które wartości szczególne cenią?
  • jakie elementy kultury organizacyjnej przyciągają największe talenty IT?


Kultura organizacyjna jest tym dla firmy, czym dla człowieka jest osobowość. W jej skład wchodzą wartości, normy i symbole, które, choć niepisane, intuicyjnie są wyczuwalne nie tylko przez członków zespołu, ale i każdego, kto styka się z firmą. O tym, jak ważne jest świadome kreowanie atrakcyjnej kultury organizacyjnej pracodawcy IT wiedzą najlepiej. Stawką jest przyciągnięcie najlepszych specjalistów, o których w tej branży i tak jest wyjątkowo trudno. Jak to zrobić? Warto przyjrzeć się bliżej temu, jak wyglądają kultury organizacyjne u technologicznych gigantów i… czerpać inspirację.

AdobePomysł

Choć Adobe podobnie jak inne firmy z branży oferuje zatrudnionym u siebie osobom wyszukane przywileje i benefity, tym, na co przede wszystkim kładzie nacisk jest obdarzanie ich ponadprzeciętnym zaufaniem. Stawianie przed swoimi pracownikami wymagających wyzwań, oferowanie wsparcia, zachęta do podejmowania ryzyka bez groźby kary oraz unikanie mikrozarządzania to w Adobe szczególnie cenione wartości. Tu nie stosuje się ocen okresowych, które zdaniem kierujących firmą, blokują kreatywność i szkodzą działaniom zespołu. Managerowie z kolei nie są zarządzającymi w tradycyjnym rozumieniu, ale pełnią rolę coachów pomagających w wyznaczaniu celów i wspierających w ich osiąganiu. Dodatkowym elementem budującym motywację zespołu jest przyznawanie zatrudnionym pracownikom opcji na akcje, co pozwala im nie tylko mieć udział w tworzeniu firmy, ale również czerpać profity z jej sukcesu.

TwitterNie trać czasu

Otwarta, innowacyjna, pełna osób, które z pasją podchodzą do wykonywanych obowiązków – tak w dużym skrócie można określić kulturę organizacyjną, jaką poszczycić może się ten jeden największych światowych technologicznych gigantów. Żaden pracownik nie wyjdzie tu z pracy, zanim nie skończy tego, co ma do zrobienia, jednak w przeciwieństwie do większości firm, nikomu nie przyjdzie nawet do głowy, żeby narzekać na szefa, który karze zostawać po godzinach. Jak to możliwe? Otóż pomimo ogromnych rozmiarów firmy, Twitterowi udaje się tworzyć takie środowisko pracy, w którym panuje swobodna, pozbawiona barier wymiana informacji i pomysłów a głos każdego z pracowników jest brany pod uwagę. Świadomość bycia częścią firmy tworzącej produkt o globalnym zasięgu a tym samym szansa wpływania na życie milionów jego użytkowników mają większe znaczenie dla poczucia szczęścia i spełnienia niż wszystkie razem wzięte benefity, jakie Twitter oferuje członkom swojego zespołu.

GoogleInspiracja

Wspominając o firmach IT, którym udało się tworzyć unikatową kulturę organizacyjną, nie sposób pominąć Google, który przez lata był wzorem, jak dla dbać o swoich pracowników. Większość z powszechnych obecnie przywilejów takich bezpłatne posiłki, masaże w godzinach pracy, kreatywne eventy czy pokoje gier, w których można znaleźć wytchnienie pomiędzy kolejnymi obowiązkami, swoje premiery miały właśnie w Mountain View. Spektakularny rozwój firmy sprawił, że utrzymanie jednolitej kultury organizacyjnej pomiędzy poszczególnymi działami i w biurach na całym świecie stało się niezwykle trudne i wymagało jej przebudowania. Choć Google wciąż figuruje w gronie najlepszych pracodawców pod względem wynagradzania, możliwości awansu czy benefitów, jest również przykładem na to, że stworzenie nawet najbardziej atrakcyjnej kultury organizacyjnej nie odbywa się raz na zawsze i wymaga stałego dopasowywania jej do zmieniających się warunków.

W sytuacji, kiedy rekrutacja na stanowiska IT nastręcza pracodawcom coraz większych problemów, trzeba pamiętać, że to nie wysokie wynagrodzenie czy atrakcyjne przywileje, ale właśnie kultura organizacyjna jest elementem, który na dłuższą metę decyduje o tym, czy dany pracownik zostanie w firmie czy odejdzie do konkurencji. Dlatego warto dołożyć wszelkich starać, aby kreować ją świadomie.

Twoja opinia jest dla Nas Ważna

Oceń ten wpis
Prześlij nam swoje CV

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu:

Praca w IT – jakie ma wady?

Najbardziej zaskakujące benefity w branży technologicznej

Star Wars contra Star Trek, czyli programistów portret własny

Najnowsze komentarze

kjonca
2018-06-22 17:41:09
Dominik Szczepaniak
2018-06-22 14:33:52
MiXen
2018-06-17 22:00:45
ekonomiczny-wojownik.pl
2018-06-05 03:22:27
Gacek Guciowski
2018-04-28 22:09:40
jasiek
2018-04-24 16:03:41
Magdalena Mbn
2018-04-23 11:01:45
Magdalena Mbn
2018-04-23 10:53:42
LukeSEOker
2018-04-10 11:03:08
PiotrG
2018-03-13 06:26:01
Może zainteresuje Cię również: