Blog IT, Blog Marketing

Nowe zawody IT, o których już wkrótce może być głośno

Nowe zawody IT, o których już wkrótce może być głośno

TeamQuest 02.04.2017 r.

Z tego wpisu dowiesz się:

  • jakie nowe stanowiska oferuje branża IT?
  • które zawody już wkrótce mogą znaleźć się wśród najbardziej pożądanych?
  • jakie są aktualne kierunki rozwoju w IT?

IT to branża, która pod względem tempa rozwoju nie ma sobie równych. Nic więc dziwnego, że nieporównywalnie częściej niż w innych dziedzinach pojawia się zapotrzebowanie na zupełnie nowe specjalizacje. Analizy amerykańskiego stowarzyszenie The Computing Technology Industry Association przynoszą odpowiedź, jakie specjalizacje, o których jeszcze niedawno nikt nie słyszał, już za chwilę mogą podbić rynek pracy IT. Warto się z nimi zapoznać.

Architekt Internetu Rzeczy

Architekt Internetu Rzeczy

Internet Rzeczy (IoT) to nic innego jak zwiększenie funkcjonalności sieci w taki sposób, by umożliwiała ona wyposażanie przedmiotów i urządzeń w dodatkowe funkcje i pozwalała im na komunikację między sobą. W świecie, który w coraz większym stopniu oparty jest na elektronice , koncepcja ta zyskuje coraz większą popularność. Liczba inteligentnych urządzeń rośnie lawinowo i szacuje się, że w 2020 roku będzie ich już 50 mld, począwszy od komputerów, poprzez sprzęt kuchenny i pojazdy, po zabawki. Stąd też coraz większe zapotrzebowanie na osoby projektujące i testujące tego rodzaju rozwiązania. Wśród stawianych architektom IoT mu wymagań znajdują się nie tylko umiejętności informatyczno-elektroniczne, ale również kompetencje biznesowe i marketingowe.

Inżynier Wirtualnej Rzeczywistości

Wirtualna rzeczywistość

Rzeczywistość wirtualna, kojarzona dotychczas niemal wyłącznie ze światem gier komputerowych, szturmem wkracza w kolejne dziedziny życia. Według analiz banku Golden Sachs w ciągu kolejnych dziecięciu lat VR wygeneruje 110 mld dolarów zysku, podczas gdy dla telewizji wskaźnik ten wyniesie 99 mld. Aby jednak prognozy te stały się rzeczywistością (już nie wirtualną) potrzebni są inżynierowie specjalizujący się w tej dziedzinie. Osoby zainteresowane pracą w tym obszarze, oprócz umiejętności programowania, muszą wykazywać się wiedzą z zakresu obróbki graficznej, przetwarzania obrazów cyfrowych i doskonale orientować się w środowisku aplikacji mobilnych.

Blockchain Engineer

Jeszcze do niedawna Blockchain była fundamentem najpopularniejszej wirtualnej kryptowaluty – Bitcoin. Obecnie coraz więcej firm i projektów opersourcowych wykorzystuje tą technologię do tworzenia takich rozwiązań jak karty identyfikujące bezpieczeństwo transakcji czy platformy handlowe na urządzenia mobilne. Analitycy rynku IT podkreślają, że zapotrzebowanie na specjalistów odpowiedzialnych za projektowanie aplikacji opartych na tej technologii oraz potrafiących zapewnić wysoki standard tego typu rozwiązaniom, z roku na rok będzie rosło. To perspektywa dla osób, które obok umiejętności tworzenia kodu wysokiej jakości, świetnie orientują się w kryptografii, systemach rozproszonych oraz rozwiązaniach haszujących.

Machine Learning Specialist

Machine Learning Specialist

Prace nad stworzeniem sztucznej inteligencji prowadzone na całym świecie przynoszą coraz bardziej zauważalne efekty. Najbardziej znanym przykładem z tego obszaru jest opracowany przez IBM superkomputer „Watson”, który nie tylko potrafi doradzać w kwestiach medycznych czy biznesowych, ale, co bywa równie trudne, odpowiadać na stawiane przez dzieci pytania. Analitycy są zgodni, że tego rodzaju rozwiązania oparte na uczeniu maszynowym będą coraz powszechniejsze, a co za tym idzie, będą generować zapotrzebowanie na odpowiednio wykwalifikowanych w tym zakresie specjalistów. Jakie warunki trzeba spełnić? Oprócz szerokiej wiedzy na temat inżynierii oprogramowania oraz praktycznej znajomości przynajmniej jednej technologii, niezbędna jest tu zaawansowana matematyka, zwłaszcza analiza statystyczna i matematyka stosowana.

Błyskawiczny, wielokierunkowy rozwój nowych technologii sprawia, że w rzeczywistości bardzo trudno jest przewidzieć, które zawody IT odejdą do lamusa, a które będą na topie w przyszłości. Czy powyższe prognozy okażą się słuszne? Przekonamy się już w ciągu kilku kolejnych lat.

Zgadzanie się z przewidywaniami analityków? A może widzicie siebie w którymś z tych zawodów?

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej