Aplikuj Mid/Senior Python Developer

Aplikuj Sitecore Developer

Testowanie czy „klikanie”? 7 cech dobrego testera27 marca 2017

Testowanie czy klikanie?

Z tego wpisu dowiesz się:

  • jakie cechy charakteryzują solidnego i efektywnego testera oprogramowania?
  • kto może nim zostać?
  • czy masz predyspozycje do pracy w tym zawodzie?


Zwykli „klikacze”, którzy grają za pieniądze, opóźniacze projektów, programiści „gorszego sortu”– to tylko przykłady stereotypów na temat testerów oprogramowania, z jakimi można na co dzień się spotkać. Ich rola jest powszechnie marginalizowana a przez samych developerów często traktowani są z góry. Tymczasem to właśnie specjaliści QA stanowią fundamentalny filar firm IT stojąc na straży najwyższej jakości, niezawodności i bezpieczeństwa wypuszczanych produktów. Jakie cechy, oprócz oczywistych umiejętności technicznych, trzeba posiadać, aby móc jak najskuteczniej szukać dziury w całym?

Cierpliwość

Najlepszym testerom niestraszne frustracje. Są na tyle wytrwali, by po raz kolejny w skupieniu i ze spokojem testować ten sam produkt po to, by mieć pewność, że wszystko działa bez zarzutu. Niestrudzenie i dociekliwie szukają, analizują i dopytują aż znajdą tyle bugów, ile to tylko możliwe.

Dbałość o szczegółyJakość to podstawa

Niestaranny tester? Nie ma nic gorszego. Wielcy testerzy nie uznają kompromisów, jeśli chodzi o jakość. Mają świadomość tego, że kilka pozornie mało znaczących niedociągnięć może poważnie zaważyć na wartości produktu. Dlatego nieustannie starają się podnosić jego jakość wykonywaniem testów tak rzetelnie i starannie, by żaden błąd nie umknął ich uwadze.

Umiejętność priorytetyzowania zadań

Ilość czasu przeznaczonego na testowanie produktu w przeważającej większości przypadków jest ograniczona. Dobry tester oprogramowania musi zatem wiedzieć, czym należy się zająć w pierwszej kolejności, które obszary można zautomatyzować, a co trzeba przetestować manualnie. To mistrz w zarządzaniu czasem, który, niezależnie od krótkich terminów, dąży do tego, by jego cele zostały zawsze osiągnięte bez straty na jakości.

Polecane oferty pracy

Ciekawość

To kolejna cecha bez której trudno wyobrazić sobie pracę w tym zawodzie. Ciekawość tego, jak działa dana aplikacja, pozwala patrzeć na nią z wielu perspektyw, stawiać właściwe pytania i poszukiwać nietypowych sytuacji w użytkowaniu. Niestandardowe myślenie najbardziej dociekliwych testerów sprawia, że potrafią oni zdefiniować problem w miejscach, które nikomu innemu nie przyszłyby nawet do głowy.

KomunikatywnośćKomunikatywność

Wbrew pozorom komunikacja testera nie ogranicza się jedynie do wymiany dowcipów na temat programistów z kolegami po fachu. Specjalista QA musi umieć znaleźć wspólny język zarówno z developerem z drugiego końca świata, projekt managerem, analitykiem jak i z klientem. Zdolność do jasnego formułowania myśli i przedstawianie technicznych problemów w zrozumiały sposób to cechy, o których w tym zawodzie nie można zapomnieć.

Asertywność

Dobry tester oprogramowania nie obawia się być posłańcem przynoszącym złe wieści i z godnością zniesie każdą reakcję na nie. Informację o znalezionym błędzie potrafi przedstawić w neutralny sposób tak, by jasno oddzielić go od osoby, która go popełniła. Nie przekonują go zapewnienia programisty o tym, że w jego aplikacji nie ma żadnych bugów. W odpowiedzi poprosi o dokumentację wraz z wymaganiami i sam sprawdzi, jak jest naprawdę.

Umiejętność pracy w zespoleZgrany zespół

Najlepsi testerzy wiedzą, że ich sukces zależy od efektywnej współpracy z całym zespołem. Trudno się dziwić, że osoba nastawiona wyłącznie na zgłaszanie błędów będzie postrzegana jako konkurująca z programistą lub wręcz utrudniająca mu życie. Dlatego jedną ze znaczących cech testera jest umiejętność dostarczania nie tylko negatywnej, ale również pozytywnej informacji zwrotnej. Dzięki temu ma on szansę stworzyć z programistami harmonijny team, w którym role poszczególnych członków będą się uzupełniać.

Wiele osób nie zawsze zdaje sobie sprawę, jak trudnym i odpowiedzialnym zadaniem jest testowanie oprogramowania. Chyba nikt nie chciałby być klientem banku, pasażerem linii lotniczych czy pacjentem w szpitalu, gdyby tworzone dla tych branż produkty nie były profesjonalnie przetestowane. Na szczęście wraz ze zwiększeniem zapotrzebowania na wysoką jakość w IT, rośnie również znaczenie tego zawodu, a jego przedstawiciele należą do jednych z najbardziej pożądanych.

Jakie są wasze doświadczenia? Powyższą listę warto uzupełnić lub zmienić? Podzielcie się swoim zadaniem!

Twoja opinia jest dla Nas Ważna

Oceń ten wpis
Prześlij nam swoje CV

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu:

HR po pracy część IV

Mobbing, czyli koszmar w miejscu pracy

Jak zacząć programowanie w Java?

Błędy, które mogą zrujnować karierę w IT

Firma w social media – inwestycja, która się opłaca

Najnowsze komentarze

Moneetor
2018-10-12 00:42:16
http://netpoint.systems
2018-10-10 21:04:58
Marcin Adamski
2018-10-06 20:07:02
Sylwia
2018-09-10 17:25:16
Krzysztof Cierpiał
2018-08-31 16:01:24
TamaraBurska
2018-08-21 17:35:59
Grzegorz Biskup
2018-07-29 15:54:43
luiza
2018-06-29 10:09:04
luiza
2018-06-28 09:48:22
kjonca
2018-06-22 17:41:09
?>
Może zainteresuje Cię również: