Blog IT, Blog Marketing

4 mity na temat pracy w IT, w które nie warto wierzyć

4 mity na temat pracy w IT, w które nie warto wierzyć

TeamQuest 27.03.2017 r.

Z tego wpisu dowiesz się:

  • które z obiegowych opinii na temat pracy specjalistów IT odbiegają od rzeczywistości?
  • jakie mylne wyobrażenia najczęściej przyciągają lub zniechęcają do tej branży?
  • co zwykle rozczarowuje absolwentów stawiających pierwsze kroki na rynku pracy IT?

Wokół pracy przedstawicieli zawodów IT narosło wiele stereotypów, które wpływają na sposób postrzegania całej branży. Niestety, powstały w ich wyniku wypaczony obraz tego środowiska bywa powodem wielu rozczarowań początkujących specjalistów IT lub też może zniechęcać osoby potencjalnie zainteresowane pracą w tym sektorze. Jakie są najpopularniejsze mity dotyczące kariery w nowych technologiach?

Wszyscy specjaliści IT mogą liczyć na wysokie wynagrodzenia

Specjaliści IT w cenie

To jeden ze z najpowszechniejszych stereotypów, który nierzadko prowadzi do wielu nieporozumień. Owszem, nie da się zaprzeczyć temu, że mało która branża płaci tak dobrze jak IT. Potwierdzają to liczne raporty. Jednak, wbrew pozorom, specjaliści IT nie są jednolitą grupą i z pewnością nie wszyscy i nie od razu mogą liczyć tu na wynagrodzenie znacznie powyżej średniej krajowej. Czynnikami, które mają w tej kwestii decydujące znaczenie są przede wszystkim posiadane doświadczenie, region, rodzaj specjalizacji, znajomość danej technologii, forma współpracy a nawet to, czy wybierzemy pracę w start-upie czy korporacji. Świeżo upieczony absolwent studiów informatycznych szukający swojej pierwszej pracy niejednokrotnie może być zdziwiony, że proponowane mu wynagrodzenie znacznie odbiega od stawek, o których słyszał zaliczając kolejne egzaminy i kolokwia.

W IT pracuje się wyłącznie przy komputerze

Praca przy komputerze

Żyjący w świecie cyfr i kodów nerd, przez większość czasu pracujący w samotności ze wzrokiem wbitym jedynie w ekran swojego komputera – to w niektórych środowiskach wciąż dość powszechny obraz specjalisty IT. Faktycznie, komputer w tej branży akurat trudno zastąpić czymkolwiek innym, jednak równie istotne są tu relacje z ludźmi. Do codziennych obowiązków wielu pracujących w tej branży osób należą bowiem spotkania z klientami, praca nad projektem wspólnie z innymi członkami zespołu, udział w konferencjach czy służbowych wyjazdach. Wszystko zależy od specjalizacji i zakresu obowiązków. Zupełnie inaczej będzie wyglądał dzień zdalnego programisty freelancera a inaczej architekta systemów czy konsultanta.

Trzeba skończyć informatykę, aby pracować w IT

Przekonanie, że branżowe studia są niezbędnym elementem otwierającym drogę do kariery w IT, jest jednym z najpopularniejszych mitów. W rzeczywistości, wśród osób pracujących w branży można znaleźć absolwentów większości możliwych kierunków, nie wyłączając tych humanistycznych jak filozofia czy socjologia. Najbardziej przekonującymi przykładami tego, że do pracy w IT nie jest potrzebny dyplom są Steve Jobs, Mark Zuckerberg czy Bill Gates, którzy porzucili studia na rzecz kariery. Oczywiście formalne wykształcenie bez wątpienia jest dużym atutem i niektórzy pracodawcy, szczególnie w przypadku bardziej odpowiedzialnych stanowisk, nadal go wymagają, jednak przy obecnym dostępie do informacji, brak „papierka” nie jest już przeszkodą, by pracować jako specjalista IT. Bardziej liczą się umiejętności praktyczne, doświadczenie, posiadane certyfikaty branżowe i technologie, z jakimi zetknął się kandydat.

IT to domena mężczyzn

Kobieta w IT

Stereotypowy specjalista IT to geek w okularach i T-shircie, mężczyzna. Co ciekawe, obraz kobiety-informatyka praktycznie w świadomości społecznej nie istnieje. Faktycznie, nowe technologie to branża na chwilę obecną wciąż zdominowana przez męskich przedstawicieli. Nie znaczy to jednak, że nie ma tam miejsca dla kobiet. Wręcz przeciwnie. Można je spotkać już nie tylko w zespołach testerów i programistów, ale, co istotne, coraz większa liczba z nich pełni dużo bardziej odpowiedzialne funkcje obejmując stanowiska kierownicze, pod względem umiejętności nie ustępując kolegom po fachu. Biorąc pod uwagę atrakcyjność branży IT, ogromne zapotrzebowanie na nowych specjalistów oraz fakt, jak wiele organizacji zachęca i wspiera kobiety do przełamywania stereotypu informatyka w spodniach, można być pewnym, że trend ten będzie tylko przybierał na sile.

W sytuacji, kiedy praca w IT jawi się jako jedna z najbardziej atrakcyjnych zawodowych opcji, kierunki informatyczne przeżywają oblężenie a programistą chce zostać każdy, nie warto bezkrytycznie wierzyć we wszystkie krążące na jej temat mity. W rzeczywistości bowiem to branża jak każda inna, gdzie znajdzie się miejsce dla każdego, kto będzie wystarczająco zdeterminowany, by w niej być.

Jakie są wasze spostrzeżenia na temat pracy w IT? Z jakimi jeszcze mitami się spotkaliście?

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej