Blog IT, Blog Marketing

Gentelmani rozmawiają o pieniądzach czyli jak negocjować wynagrodzenie

Gentelmani rozmawiają o pieniądzach czyli jak negocjować wynagrodzenie

TeamQuest 22.03.2017 r.

Z tego wpisu dowiesz się:

  • jak przygotować się do negocjowania wynagrodzenia?
  • co zrobić, by uzyskać od pracodawcy najlepszą możliwą ofertę?
  • co oprócz wynagrodzenia warto jeszcze negocjować?

Niezależnie od przebiegu rozmowy kwalifikacyjnej podczas każdej z nich w którymś momencie pojawia się temat oczekiwań finansowych. Wiele osób nawet nie próbuje negocjować swojego wynagrodzenia i po prostu akceptuje proponowaną stawkę albo czeka na to, aż to pracodawca rozpocznie negocjacje. Tymczasem podejmowanie nowej pracy to moment, kiedy dużo łatwiej jest zawalczyć o satysfakcjonujące pieniądze niż w sytuacji, gdy jesteśmy już w firmie zatrudni i chcielibyśmy otrzymać podwyżkę. Dlaczego nie skorzystać z tej szansy? Oto kilka kroków, które mogą w tym pomóc.

Dowiedz się, na co możesz liczyć

Podstawą sukcesu w negocjacjach z przyszłym pracodawcą jest wszechstronne przygotowanie do rozmowy. Zrób szczegółowe rozeznanie, ile zarabiają osoby w twojej branży w tym samym regionie, na zbliżonych stanowiskach, z podobnym doświadczeniem i zakresem obowiązków. Być może uruchamiając sieć kontaktów uda ci się nawet dowiedzieć, jak wyglądają zarobki w firmie, do której aplikujesz? Dzięki tej wiedzy, będziesz mógł realnie ocenić swoje możliwości tak, by kwota, którą chcesz negocjować nie była za mała, ale i nie nadmiernie wygórowana.

Podkreślaj swoją wartość

Podkreślaj swoją wartość

Kiedy masz już jasność co do finansowych oczekiwań, pozostaje przekonać pracodawcę o swojej wartości. Przypomnij sobie swoje najważniejsze osiągnięcia zawodowe, wypisz kluczowe umiejętności oraz certyfikaty, które posiadasz. Do nich odwołuj się przygotowując argumenty do negocjacji. Pamiętaj o tym, że dla twojego przyszłego szefa najważniejszy jest interes firmy, dlatego podkreślaj, jakie konkretne działania podejmiesz, które pozwolą na rozwiązanie realnych problemów.

Staraj się, aby pracodawca ujawnił propozycję jako pierwszy

Kto pierwszy wymieni konkretną kwotę, ten przegrywa – mówi jedna ze złotych zasad negocjacji. Doświadczeni negocjatorzy wiedzą, że skłaniając drugą stronę do ujawnienia swoich oczekiwań, uzyskują nad nimi przewagę. Jeśli bowiem to pracodawca jako pierwszy złoży ci ofertę, będziesz mógł ją podbijać. Jeśli stanie się odwrotnie, w przeważającej większości wypadków będziesz musiał zostać przy wymienionej przez siebie kwocie. Nigdy też nie ujawniaj swojego aktualnego wynagrodzenia. Znając je pracodawca z dużym prawdopodobieństwem będzie chciał uzależnić od niego swoją propozycję.

Negocjuj nie tylko pieniądze

Nie koncentruj się wyłącznie na wynagrodzeniu zasadniczym. Czasami firmie łatwiej jest sfinansować branżowy kurs, dać służbowe auto z limitem kilometrów lub kilka dodatkowych dni wolnego w roku niż podnieść o kilkaset złotych miesięczną pensję. Warto rozważyć pójście w tej kwestii na ustępstwa. W wielu przypadkach, szczególnie w branży IT, pakiety dodatkowych świadczeń mogą być na tyle atrakcyjne, że z łatwością będą w stanie zrekompensować niższe wynagrodzenie.

Trening czyni mistrza

Trening czyni mistrza

Nikt nie rodzi się wytrawnym negocjatorem, dlatego umiejętność tę trzeba trenować. Przed rozmową z przyszłym pracodawcą na temat finansów warto zatem zaangażować przyjaciela lub znajomego i przećwiczyć możliwe scenariusze negocjacji. Powiedzenie na głos przygotowanych wcześniej argumentów i przetrenowanie odpowiedzi na najdziwniejsze pytania, jakie mogą paść, sprawią, że do rozmów przystąpisz z większym spokojem i pewnością siebie. A bez tego trudno wyobrazić sobie, że negocjacje zakończą się powodzeniem.

Wiele osób odczuwa dyskomfort, kiedy mowa o pieniądzach. W przypadku rozmów na temat wynagrodzenia, zdecydowanie warto się go wyzbyć. Nawet jeżeli złożona przed pracodawcę oferta jest satysfakcjonująca, nie musisz przystawać na nią od razu. Negocjuj, choćby dla zasady.

Negocjujecie wysokość wynagrodzenia podczas rozmowy kwalifikacyjnej? Podzielcie się swoimi sposobami na przekonanie pracodawcy do zaoferowania lepszych warunków.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej