Blog IT, Blog Marketing

Kariera Web Developera – 4 praktyczne wskazówki

Kariera Web Developera – 4 praktyczne wskazówki

TeamQuest 25.01.2017 r.

Na świecie działa już blisko 1,5 miliarda stron internetowych. Za większością z nich stoi praca Web Developera, który za pomocą danego języka programowania nie tylko od zera tworzy całe serwisy, ale i inne aplikacje internetowe. Chcesz się rozwijać na polu aplikacji webowych lub dopiero planujesz postawić na nim swoje pierwsze kroki? Oto kilka wskazówek, które mogą ci pomóc.

Bądź wszechstronny

Czasy, kiedy można było być specjalistą tylko w jednej dziedzinie i pracować tylko w jednej technologii minęły bezpowrotnie. Szczególnie pracując w małej firmie lub start-upie interdyscyplinarna wiedza jest zdecydowanie bardziej pożądana niż wąska specjalizacja. Z punktu widzenia pracodawcy lepiej mieć pięciu programistów, którzy będą w stanie poradzić sobie zarówno z front-endem, back-endem jak i bazami danych, niż pięciu różnych specjalistów, których wiedza, niezależnie jak duża, i możliwość pomocy nie będą wykraczać poza ich własne podwórko.

Lepsze jest wrogiem dobrego

Cel to jakość

Nie wymagaj od siebie, tym bardziej jeśli jesteś początkującym Web Developerem, żeby twój kod był idealny. Przyjmij do wiadomości fakt, że popełnianie błędów jest nieuniknione i nie bój się tego. To na nich w końcu się uczymy! Projektuj na miarę swoich aktualnych możliwości i z wykorzystaniem zasobów, które masz w danym momencie. Rozwijaj się i doskonal, ale nie dąż do tego, by spod twoich rąk za każdym razem wychodziło dzieło sztuki. Profesjonalizm nie musi oznaczać perfekcjonizmu. Pamiętaj o tym, kiedy kolejny raz zdecydujesz się zarwać noc, by dostroić swój kod do ideału.

Ucząc się nowej technologii szukaj podobieństw

Istnieje wiele różnych metod, aby nauczyć się nowego języka programowania. Jednym ze sposobów przyspieszających ten proces jest próba znalezienia podobieństw między technologiami.

Mimo wszystkich dzielących je różnic, podstawowa koncepcja dużej części z nich jest do siebie zbliżona a wiele z nich ma podobną składnię. Bardzo dobra znajomość jednego z nich umożliwia zrozumienie najgłębszych zasad rządzących programowaniem i sprawia, że nauka kolejnych staje się prostsza. Zachowaj więc mentalność studenta i ucz się przez szukanie podobieństw między językami, które już znasz a tymi, które dopiero chcesz poznać. Będziesz zaskoczony, jak wiele ich znajdziesz.

Nie pracuj dla pieniędzy – odkryj w sobie pasję

Pieniądze to nie wszystko

Sytuacja na rynku pracy należy do Web Developerów (podobnie jak i innych specjalistów IT). Co piąta oferta zatrudnienia skierowana jest dziś do informatyków. Firmy podbierają sobie pracowników kusząc coraz wyższym wynagrodzeniem a organizatorzy kursów przekonują, że programistą może zostać każdy. W takich realiach o rozpoczęciu niejednej kariery w tym zawodzie decyduje motywacja finansowa. Czy to jednak wystarczy? W rzeczywistości to branża , w której bardzo łatwo można się wypalić. Zmieniające się szybko trendy i technologie sprawiają, że aby za nimi nadążyć trzeba regularnie odświeżać swoją wiedzę poznając nowe języki, narzędzia i rozwiązania. Bez odkrycia i pielęgnowania w sobie pasji, karierę w tym zawodzie można zakończyć bardzo szybko.

Złota recepta na to, jak zostać wysokiej klasy Web Developerem oczywiście nie istnieje. Powyższe wskazówki pokazują jedynie niektóre obszary, które warto wziąć pod uwagę planując swoją karierę w tym zawodzie. Trzeba również pamiętać, że rynek pracy na dłuższą metę premiuje profesjonalistów, w prawdziwym tego słowa znaczeniu, dlatego, warto inwestować w swój rozwój, ale i, zwłaszcza na początku kariery, uzbroić się w cierpliwość.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej