Blog IT, Blog Marketing

Jak współpracować z osobą, której nie lubisz

Jak współpracować z osobą, której nie lubisz

TeamQuest 29.01.2017 r.

Wszyscy wolelibyśmy pracować wyłącznie z osobami, które darzymy sympatią. Nić porozumienia łącząca współpracowników nie tylko sprawia, że praca jest przyjemniejsza, ale również wpływa pozytywnie na jej rezultaty. Niestety, o ile w życiu prywatnym możemy sami decydować, z kim się spotykamy, zawodowo niejednokrotnie pojawia się konieczność współpracy z osobą, towarzystwa której wolelibyśmy uniknąć. Z jakich zachowań lepiej zrezygnować, a co może pomóc poprawić taką relację?

Zaakceptuj fakt, że nie musisz lubić wszystkich

Wydaje się oczywiste? Dla wielu osób negatywne myślenie o innych kłóci się z pozytywnym obrazem samego siebie i bywa trudne do zaakceptowania. Tymczasem jesteśmy tylko ludźmi składającymi się z indywidualnych preferencji i upodobań, na które nie zawsze możemy mieć świadomy wpływ. Różnimy się. Mamy inne poglądy i wyznajemy różne wartości. To one najczęściej bywają źródłem konfliktów i nieporozumień. Przyjęcie do wiadomości faktu, że nie musisz się z każdym podzielać jego wizji świata, a tym bardziej wszystkich darzyć sympatią sprawi, że łatwiej ci będzie znieść obecność nielubianej osoby.

Odkryj powód swojej antypatii

Zrozumienie tego, co się kryje za naszą niechęcią do współpracownika, jest kluczowe na drodze do lepszej relacji. Może chodzi o pozbawiony szacunku do innych sposób komunikacji, agresję lub przeciwnie – bierność? Odkrycie i nazwanie powodu swojej antypatii sprawi, że przestaniesz nadmiernie skupiać się na tej osobie a w sytuacji, kiedy to będzie konieczne, łatwiej ci będzie z nią współpracować.

Nie plotkuj

Nie plotkuj

Choć niechęć do kolegi z pracy, może rodzić pokusę opowiadania innym historii (oczywiście tych kompromitujących) na jego temat, nie warto wpadać w tę pułapkę. Nie daj się wciągnąć do żadnej firmowej „kliki”, której głównym zajęciem w przerwach jest podsycanie negatywnych emocji przez omawianie cudzych potknięć. Angażowanie się w tego typu zachowania ani na krok nie zbliży cię do rozwiązania problemu, natomiast twój zawodowy wizerunek może na tym poważnie ucierpieć. Nigdy nie wiesz w końcu, co twoi koledzy zrobią z informacjami, które od ciebie otrzymali. Jeśli jednak masz potrzebę podzielenia się z kimś historią o trudnej relacji w pracy, zdecydowanie, wybierz osobę spoza firmy.

Zachowaj życzliwość

Zarówno ignorowanie jak i atak nie są w przypadku pracy dobrymi strategiami. Choć być może niejednokrotnie trudno ci będzie powściągnąć emocje, bądź profesjonalistą i zachowaj życzliwe podejście nawet do najbardziej irytujących współpracowników. Nie musisz od razu zdobywać się na wylewność, ale toleruj i zachowuj się uprzejmie. Pamiętaj o tym, że nikt nie lubi konfliktów w pracy, niezależnie od powodu. Tym bardziej twój szef.

Pracujcie razem… częściej

Pracujcie razem… częściej

Jednym ze sposobów na dogadanie się z osobą, której nie darzymy sympatią, może być wspólnie spędzony czas, nawet jeżeli jest on wymuszony na przykład przez przydzielenie do jednego zespołu projektowego. Choć brzmi to paradoksalnie i wydaje się sprzeczne z intuicją, w ten sposób możemy lepiej poznać obiekt naszej niechęci, zrozumieć przyczyny irytujących nas zachowań a w sobie odkryć pokłady empatii. To również szansa na dostrzeżenie zalet denerwującego nas współpracownika, na przykład docenienie jego wiedzy (w końcu szef jakiegoś powodu go zatrudnił!). Kto wie, być może pozytywne doświadczenia płynące z pomyślnie zakończonego wspólnego projektu okażą się początkiem trwałego ocieplenia wzajemnych relacji?

Praca z osobą, której nie możemy znieść, potrafi być dekoncentrująca i mało komfortowa. Antypatia nie zwalnia jednak nikogo z odpowiedzialności za efekty pracy oraz konieczności dbania o dobre, profesjonalne kontakty. Pokerowa twarz w takich sytuacjach bywa nieoceniona.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej