Blog IT, Blog Marketing

Zrozumieć kobietę czyli jak przyciągnąć i zatrzymać w firmie specjalistki IT

Zrozumieć kobietę czyli jak przyciągnąć i zatrzymać w firmie specjalistki IT

TeamQuest 23.01.2017 r.

Niewystarczająca podaż w stosunku do ofert pracy IT sprawia, że coraz więcej pracodawców licząc na zapełnienie tej luki, z nadzieją spogląda w stronę kobiet. Wiele firm ma również świadomość tego, że czekanie na kolejne pokolenie z jego świeżym spojrzeniem na kwestię zróżnicowania pod kątem płci, może kosztować zbyt wiele. Talenty są w końcu potrzebne tu i teraz! W jaki sposób zatem przyciągnąć i zatrzymać w IT najbardziej utalentowane kobiety?

Pozytywne przykłady

Pozytywne przykłady

Trudno nie zgodzić się z faktem, że branża technologiczna nadal zdominowana jest przez mężczyzn. Na stronach internetowych firm z tego sektora w zakładkach poświęconych kadrze zarządzającej najczęściej na próżno szukać nazwisk przedstawicielek płci pięknej. To sprawia, że wśród wielu kobiet praca w IT nie jest postrzegana jako środowisko przyjazne do budowania swojej kariery. Tymczasem, jak się okazuje się, w tych organizacjach, w których na stanowiskach kierowniczych zasiadają kobiety, liczba kandydatek aplikujących na stanowiska techniczne jest zdecydowanie wyższa. Takie pozytywne przykłady (tzw. role models) nie tylko dodają kobietom pewności siebie, ale są także wyraźnym sygnałem, że firma nie dyskryminuje nikogo na drodze po szczeblach korporacyjnej drabiny.

Równa płaca za tę samą pracę

Mimo wielu pozytywnych zmian zmierzających do wyrównania wynagrodzenia obu płci, jakie zachodzą w ostatnim czasie na rynku pracy, kobiety wciąż zarabiają, według różnych szacunków, średnio 15-30% mniej niż mężczyźni. Nierzadką praktyką jest również powierzanie płci pięknej zadań, których z różnych powodów nie chcą się podjąć ich koledzy. Dlatego zaoferowanie specjalistkom IT podobnych obowiązków, obdarzenie nie mniejszym zaufaniem oraz wsparciem w rozwoju zawodowym, a przede wszystkim równa płaca za tę samą pracę to kluczowe czynniki decydujące o przyciągnięciu i zatrzymaniu kobiet w IT.

Elastyczny czas pracy

Kto, jak nie kobiety, może wiedzieć więcej o godzeniu kariery zawodowej, domowych obowiązków i opieki nad dziećmi? Dlatego wszelkie ułatwienia na tym polu z pewnością zostaną przez nie docenione. Choć branża IT zdecydowanie wyróżnia się na tle innych pod względem możliwości pracy zdalnej i elastycznego harmonogramu, wciąż jeszcze można podjąć wiele kroków wychodzących naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom kobiet. Dodatkowe płatne dni wolne w roku dla matek czy też możliwość podjęcia czasowo pracy w niepełnym wymiarze godzin, by powrót z urlopu macierzyńskiego i ponowne wdrożenie w obowiązki okazały się łatwiejsze to tylko niektóre przykłady działań, którymi firma przyjazna kobietom może się wyróżnić na tle konkurencji.

Udogodnienia dla matek

Udogodnienia dla matek

Elastyczny harmonogram pracy to nie wszystko, czym pracodawca może przyciągnąć do siebie młode mamy. Ogromnym atutem jest, oczywiście w wyjątkowych okolicznościach, możliwość przyjścia do pracy z dzieckiem. Obecność w firmie miejsca do karmienia, przewijania czy strefy zabaw dla najmłodszych to benefity, o których marzy każda pracująca matka. Idealnym, choć niestety w polskich realiach wciąż bardzo rzadko spotykanym rozwiązaniem, które w wielu domach (i firmach) rozwiązałoby problem powrotu kobiety po przerwie związanej z macierzyństwem, są żłobki i przedszkola w miejscu pracy. Dużo częściej praktykowane dofinansowanie do tego typu placówek to gest, dzięki któremu również można zaskarbić sobie lojalność i zaangażowanie niejednej pracownicy.

W obliczu wojny o talenty, zrozumienie przedstawicielek piękniejszej połowy ludzkości staje się kluczowe w dalszym rozwoju firm technologicznych. Na utrudnionym dostępie kobiet do IT traci bowiem cała branża. Czy warto pozwolić sobie na takie zaniedbanie?

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej