Blog IT, Blog Marketing

Rekrutacja IT – czyli projekty pełne wyzwań (część I)

Rekrutacja IT – czyli projekty pełne wyzwań (część I)

TeamQuest 25.10.2015 r.

Wiele badań rynku pracy wskazuje, że z największym deficytem specjalistów boryka się branża informatyczna. Rozwój nowoczesnych technologii, rozwój internetu generują zapotrzebowanie na nowy personel; jest on niezbędny do podtrzymania dynamiki wzrostu firmy, czy obsługi procesów wynikających z tychże technologii.

Duże zapotrzebowanie na specjalistów IT niemal automatycznie generuje popyt na firmy doradztwa personalnego, które mogą dostarczyć niezbędnych zasobów ludzkich. Na pierwszy rzut oka, w prowadzeniu projektów rekrutacyjnych dla IT nie ma niczego skomplikowanego. Kolejny projekt rekrutacyjny, który należy wykonać, różni się jedynie branżą. Rzeczywistość realizowania projektów rekrutacyjnych dla sektora IT jest jednak inna. Kiedy firma doradztwa personalnego może odnieść sukces na tym trudnym rynku?

Know – how rekruterów

Rekrutacja IT

Rekrutacja IT wymagają specjalistycznej wiedzy na temat branży informatycznej. Rekruter musi posiadać wiedzę na temat technologii, języków programowania pod kątem których wyszukuje kandydatów. Programista, programiście nierówny. Z tego powodu należy znać i rozumieć kwalifikacje, które wymagane są od kandydatów.

Bez specjalistycznej wiedzy na temat IT trudno również zweryfikować posiadane przez kandydatów kwalifikacje. Trudno zadawać pytania o znajomość konkretnych technologii, trudno również weryfikować wyniki testów, które należy przeprowadzić wśród kandydatów.

Wiedza na temat IT jest również niezbędna z punktu widzenia pozyskiwania klientów na usługi firmy doradztwa personalnego. Nie stworzymy partnerskich relacji z klientem, jeżeli nie będziemy rozumieli jego biznesu. Partnerstwo w biznesie oznacza również doradztwo; w przypadku braku wiedzy na temat sektora informatycznego, nie będziemy wiarygodnymi partnerami dla naszych klientów. Rekrutacja IT to potencjalnie duże źródło klientów i projektów, jednak bez odpowiedniej wiedzy, nie zyskamy popytu dla naszych usług

Specyfika kandydatów

Wokół informatyków narosło wiele mitów. Jedne są bliżej prawdy, a drugie od niej odbiegają. Najważniejsze, aby zdać sobie sprawę z tego, że branża informatyczna to od kilkunastu lat rynek pracownika. Tym samym programiści, inżynierowie oprogramowania nie szukają pracy, to praca szuka ich. Rekrutacja IT dlatego są takie trudne, ponieważ trzeba posiadać umiejętność zainteresowania kandydata prowadzonym przez siebie projektem rekrutacyjnym. Informatyk z reguły otrzymuje kilka zaproszeń do udziału w projekcie rekrutacyjnym w miesiącu. Z punktu widzenia rekrutera nie jest to sytuacja komfortowa. Z jednej strony musi się zmierzyć z obojętnością kandydata wobec przedstawionej mu oferty pracy, a z drugiej rywalizować z innymi rekruterami.

Specyfika kandydatów to również powód dla którego należy posiadać wiedzę na temat prowadzonych przez siebie projektów rekrutacyjnych. Kandydat – specjalista szybko zorientuje się, że rekruter nie posiada wiedzy na temat prowadzonego przez siebie projektu rekrutacyjnego. W takim przypadku kandydat często rezygnuje z dalszych etapów rekrutacji, ponieważ wychodzi z założenia, że szkoda jego czasu na udział w rekrutacji, która nie ma profesjonalnego zaplecza. Kandydat jest klientem i tym samym liczy na partnerskie relacje i doradztwo w zakresie kariery.

Już za tydzień, kolejna część artykułu.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej