Blog IT, Blog Marketing

W czym programować w 2017 roku, czyli najbardziej pożądane przez pracodawców języki

W czym programować w 2017 roku, czyli najbardziej pożądane przez pracodawców języki

TeamQuest 16.01.2017 r.

Na świecie jest obecnie około 300 języków programowania. Którego z nich się uczyć? To pytanie zadają sobie zarówno ci, którzy dopiero chcą rozpocząć swoją przygodę z programowaniem, jak i doświadczeni koderzy szukający dla siebie kolejnych kierunków rozwoju. Choć odpowiedź na nie bywa niemniej trudna niż doradzenie komuś, jaki samochód kupić, to pomocą w podjęciu decyzji mogą być analizy ofert pracy IT oraz rankingów popularności, wskazujące na najbardziej pożądane przez pracodawców języki programowania. Oto pięć szczególnie poszukiwanych obecnie na rynku pracy technologii, na które warto postawić w 2017 roku.

Java

Java

Obiektowy język programowania stworzony w 1995 roku przez firmę Sun Microsystems. Zaprojektowany tak, by można było uruchomić go na dowolnym urządzeniu, dlatego znajduje zastosowanie przy tworzeniu oprogramowania komputerów, smartfonów czy inteligentnych telewizorów. Tworzone w Javie aplikacje mobilne wspierają działanie zarówno małych jak i wielkich firm. Jeśli masz na innowacyjny rodzaj oprogramowania biznesowego, Java jest prawdopodobnie najlepszą dla ciebie technologią. Język ten wykorzystywany jest również w obsłudze rynków finansowych czy e-commerce. Programista Java to nie tylko jedna z najbardziej poszukiwanych przez pracodawców specjalności, ale również bardzo dobrze opłacana.

JavaScript

JavaScript

Ten stworzony pod koniec lat 90. język z Javą ma tyle wspólnego co koń z koniakiem. Jeśli jesteś web developerem, znajomość Javascript pozwoli ci zapewnić tworzonym przez siebie witrynom internetowym większą interaktywność. Choć język ten wykorzystywany jest głównie do tworzenia frontendu, dzięki frameworkowi Node.js można w nim również pisać pełnoprawne aplikacje.

Python

Python

Język ogólnego przeznaczenia stworzony w 1991 przez Holendra Guido van Rassuma.

Dzięki przejrzystej składni i czytelności jest łatwy do nauki. Idealny do rozpoczęcia przygody z programowaniem. Mimo swojej prostoty charakteryzuje się nieprzeciętnymi możliwościami. Można w nim napisać zarówno samodzielny program jak i potężny serwis internetowy. Programistów Pythona wyjątkowo często szukają startupy.

PHP

PHP

Język skryptowy stworzony w 1995 roku przez Rasmusa Lerdorfa. Jego składnia zbliżona jest do C czy C++, jednak w przeciwieństwie do nich, znacznie prostsza – programista PHP zazwyczaj nie musi przejmować się poprawnością typów zmiennych, przydzielaniem dla nich pamięci itp. Jeśli masz pomysł na nową, dynamiczną stronę internetową, język ten dostarczy ci wszelkich praktycznych narzędzi do jej stworzenia. Idealnie sprawdza się w mniejszych projektach, w których liczy się czas. Jest dostępny zarówno dla początkujących programistów, którzy chcieliby szybko zacząć tworzyć zaawansowane aplikacje, jak i zaawansowanych, którym oferuje wiele dodatkowych funkcji.

C++

C++

Stworzony na początku lat 80. przez Bjarne Stroustrupa, w kolejnej dekadzie uznawany był za jeden z najpopularniejszych i najpotężniejszych języków na świecie. Marzysz o tworzeniu gier komputerowych? Programista C++ to zawód, który powinieneś rozważyć. Choć język ten należy do najtrudniejszych, wiedza na jego temat umożliwia najgłębsze zrozumienie nie tylko zasad rządzących programowaniem, ale również tego, w jaki sposób komputer przetwarza napisane linijki kodu. Z tego powodu C++ jest często wybierany jako pierwszy język do nauki. Stosowany do tworzenia aplikacji (edytory graficzne, pakiety biurowe, obsługa multimediów) oraz oprogramowania związanego z systemami operacyjnymi. Choć wymaga większego wkładu pracy, C++ jest ceniony za wysoką efektywność i elastyczność.

Choć nie są to być może najbardziej eleganckie, najszybsze czy najmodniejsze języki programowania, to właśnie znajomość technologii z tego zestawienia pozwoli ci znaleźć się w gronie najbardziej pożądanych przez pracodawców w 2017 roku specjalistów. Oczywiście to tylko jeden z wielu warunków, jakie można wziąć pod uwagę decydując się na naukę konkretnej technologii. Żaden ranking nie zastąpi najważniejszego kryterium, jakim jest poczucie satysfakcji.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej