Po sukces przez łóżko, czyli jak brak snu wpływa na naszą produktywność10 stycznia 2017

Po sukces przez łóżko, czyli jak brak snu wpływa na naszą produktywność

Uważasz, że popołudniowa drzemka to strata czasu? Wydaje ci się, że praca do późna i skrócenie godzin przeznaczonych na nocny odpoczynek pomogą ci szybciej osiągnąć twoje zawodowe cele? Nic bardziej mylnego. Eksperci są zgodni, że brak odpowiedniej ilości snu jest wrogiem nie tylko naszego dobrego samopoczucia ale również zdolności do efektywnej pracy. Jakie objawy, będące skutkiem niewyspania, mogą sprowadzić naszą karierę na niewłaściwe tory?

Problemy z koncentracjąProblemy z koncentracją

Niewystarczająca ilość snu wpływa przede wszystkim na funkcje intelektualne oraz percepcję. Po nieprzespanej nocy tracimy zdolność do skupienia uwagi, kreatywnego myślenia a nasza pamięć ulega znacznemu pogorszeniu. Zapominamy o terminach, wykonywanie zadań, które zwykle zajmują nam pół godziny, teraz trwa dużo dłużej, nie możemy znaleźć słów do opisania prostych rzeczy. Chyba nie trzeba dodawać, jak wpływa to na naszą zdolność do pracy.

Złe zarządzanie czasem

Naukowcy dowiedli, że niedosypianie sprawia, że mamy mniejszą skłonność do trzymania się planu działań. Wszystko nas złości i rozprasza a to powoduje, że zapominamy o najpilniejszych sprawach, które następnie próbujemy w pośpiechu nadrabiać. Oczywiście cierpi na tym nasza efektywność. Pod koniec dnia zwykle okazuje się, że z tego, co mieliśmy zaplanowane na dany dzień, wykonaliśmy zaledwie połowę.

Polecane oferty pracy

Absencja chorobowa

Gdy śpimy za mało, zmniejsza się nasza odporność. Skutkiem tego nie tylko częściej łapiemy wirusy czy przeziębiamy się, ale jesteśmy bardziej podatni na znacznie poważniejsze schorzenia, takie jak cukrzyca, nadciśnienie czy choroby serca. To reakcja obronna naszego organizmu, który wychodzi z założenia, że skoro nie chcemy dobrowolnie zapewnić mu odpoczynku, położy nas do łóżka siłą. Według Petera Hamesa, specjalisty ds. zaburzeń snu i współzałożyciela firmy, która zajmuje się cyfrowym planowaniem snu, osoby, które się nie wysypiają biorą średnio o 3 dni więcej chorobowego niż pozostali pracownicy.

ApatiaApatia

Deprywacja snu wpływa na zmniejszenie ilości neuroprzekaźników kontrolujących nastrój, przez co nasila objawy smutku i apatii. Nic dziwnego, że w wielu przypadkach osoby cierpiące na bezsenność dotyka także depresja. W pracy przestajemy się uśmiechać, chyba że złośliwie. Efekt? Spadek produktywności i zrujnowane relacje w zespole.

Rozdrażnienie

Krótki sen sprawia, że odczuwamy podenerwowanie i irytację, byle drobiazg wyprowadza nas z równowagi. Współpracownicy nas wyjątkowo złoszczą. Bywa, że nie jesteśmy w stanie zapanować nad sobą i podnosimy na nich głos. Koledzy pytają, co nas ugryzło albo po prostu przestają się zwracać do nas o pomoc. O destrukcyjnym wpływie takiego stanu na pracę, nikogo nie trzeba przekonywać.

Zwiększony apetyt

Deprywacja snu przyczynia się do wzrostu poczucia głodu. W trakcie zbyt krótkiego odpoczynku organizm wytwarza mniejsze ilości leptyny, która odpowiada za uczucie sytości, oraz większe ilości greliny, która stymuluje apetyt. Efekt jest łatwy do przewidzenia – gdy jesteśmy niewyspani, dużo chętniej sięgamy po fast foody i słodycze. Niewłaściwa dieta ma z kolei ogromny wpływ na nasze samopoczucie oraz zdolność koncentracji i wydajność w pracy. Przetworzona, uboga w wartościowe składniki odżywcze żywność sprawia, że czujemy się ospali, zmęczeni i zniechęceni, nie mówiąc o tym, że to prosta droga do otyłości wraz z jej wszystkimi konsekwencjami.

Żyjemy w czasach, w których duża ilość pracy i presja na sukces sprawiają, że wielu z nas traktuje sen jako luksus, na który nie mogą sobie pozwolić. Tymczasem znaczenie dobrego, trwającego wystarczająco długo nocnego odpoczynku, dla naszej pracy, trudno przecenić. Gdyby przynajmniej można było wyspać się na zapas…

Twoja opinia jest dla Nas Ważna

Oceń ten wpis
Prześlij nam swoje CV

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu:

Czym zajmuje się programista testów automatycznych?

Dlaczego rekruter IT nie dzwoni po rozmowie kwalifikacyjnej?

Jak utrzymać produktywność pracując z domu

Najnowsze komentarze

Sylwia
2018-09-10 17:25:16
Krzysztof Cierpiał
2018-08-31 16:01:24
TamaraBurska
2018-08-21 17:35:59
Grzegorz Biskup
2018-07-29 15:54:43
luiza
2018-06-29 10:09:04
luiza
2018-06-28 09:48:22
kjonca
2018-06-22 17:41:09
Dominik Szczepaniak
2018-06-22 14:33:52
MiXen
2018-06-17 22:00:45
ekonomiczny-wojownik.pl
2018-06-05 03:22:27
Może zainteresuje Cię również: