Blog IT, Blog Marketing

Jak decydować, żeby nie żałować

Jak decydować, żeby nie żałować

TeamQuest 21.02.2017 r.

Zarówno życie osobiste i zawodowe w ogromnej mierze składa się z podejmowania najróżniejszych decyzji. Niektóre z nich przychodzą szybko, wręcz niezauważalnie dla nas samych, inne, zwłaszcza te dużej wagi, potrafią kosztować wiele nieprzespanych nocy. Zastanawiasz się nad zmianą branży, ale boisz się ryzyka? Dostałeś propozycję relokacji i rozważasz, czy z niej skorzystać? A może wahasz się, czy porzucić etat i zacząć pracę na własny rachunek? Na szczęście istnieją sposoby na to, żeby ułatwić sobie proces rozwiązywania trudnych dylematów.

Przyjrzyj się swoim priorytetom

Trudno o dobrą decyzję, gdy samemu tak naprawdę się nie wie, czego się chce. Kiedy wcześniejsze wybory podejmowane były pod presją otoczenia, własna wizja siebie, deklarowane wartości, potrzeby i cele mogą być niełatwe do rozpoznania. Odpowiedzi na te elementarne pytania są jednak niezbędne do tego, by ustrzec się poważnych decyzyjnych błędów.

Nie odkładaj decyzji w nieskończoność

Nie odkładaj decyzji w nieskończoność

Konieczność dokonania trudnego wyboru często sprawia, że próbujemy uniknąć ostatecznej decyzji, odwlekając ją w czasie. Czasami odłożenie jej na później może przynieść nowe fakty, które pomogą w rozstrzygnięciu. Niestety, zwykle jednak takie działanie nie tylko nie powoduje żadnej zmiany, ale sprawia, że problem narasta. Dlatego, jeżeli nie ciąży nad tobą żaden termin, warto samemu go sobie wyznaczyć i trzymać się go nie czekając na to, że okoliczności w cudowny sposób zmienią bez twojego udziału.

Zbierz jak najwięcej informacji

Spójrz na swój problem okiem badacza. Zbierz jak najwięcej danych korzystając z różnych źródeł. Choć wypisywanie plusów i minusów każdej opcji nie zawsze się sprawdza (najczęściej na końcu okazuje się, że mają ich tyle samo), to strategia ta może pomóc ci w dogłębnym przeanalizowaniu, swoich możliwości i naszkicowaniu prawdopodobnych scenariuszy. Na zbieranie informacji również warto wyznaczyć sobie deadline. W przeciwnym razie, może okazać się, że jest to kolejna wymówka, aby decyzję odłożyć w czasie.

Poproś o radę

Nie wahaj się pytać innych o radę. Opinia osoby, która ma za sobą podobne doświadczenia lub jest w danej dziedzinie autorytetem może pomóc ci spojrzeć na twój dylemat z innej perspektywy. Wysłuchaj wszystkich rad i… zrób po swojemu. Mimo szczerych chęci pomocy, nikt nie zna cię przecież na tyle, aby wiedzieć, który wybór będzie dla ciebie dobry. Decyzja i cała odpowiedzialność za nią spoczywają tylko i wyłącznie na tobie.

Nie ignoruj swojej intuicji

Nie ignoruj swojej intuicji

Mogłoby się wydawać, że podejmowanie decyzji pod wpływem emocji to prosta droga do tego, żeby ich później żałować… Nic nie zastąpi w końcu dokładnej analizy opartej na twardych danych. Nie warto jednak bagatelizować swojej intuicji. Kiedy wszystko przemawia za tym, żeby opowiedzieć się za danym rozwiązaniem, a mimo tego jesteś wewnętrznie przekonany, że to nie będzie dobra decyzja, potraktuj to jako lampkę alarmową i raz jeszcze wszystko dokładnie przemyśl.

Nie oglądaj się za siebie

Podjąłeś decyzję? Teraz skup się już tylko na odpowiednim działaniu. Nie patrz wstecz i nie zastanawiaj się, co by było, gdybyś wybrał inną alternatywę. Przyjmij do wiadomości, że wybrałeś najlepiej, jak to było w danej chwili możliwe. Rozpamiętując utracone szanse stracisz tylko energię i pozytywne nastawienie, a oprócz niepotrzebnego zadręczania się i frustracji – nic nie zyskasz.

Oczywiście algorytm, który gwarantowałby dokonywanie zawsze słusznych wyborów, nie istnieje. Mimo to, trudno wyobrazić sobie dobrą decyzję, która nie byłaby próbą pogodzenia intelektualnej analizy i tego, co podpowiadają emocje. Działając w ten sposób minimalizujemy ryzyko, że wybierzemy fatalnie.

A wy macie swoją strategię na dokonywanie trudnych wyborów?

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej