Przychodzi taki moment w życiu zawodowym niemal każdego pracownika, gdy zaczyna zdawać sobie sprawę, że z entuzjazmu i zaangażowania, jakie towarzyszyły początkom pracy w danej firmie, niewiele zostało. Do jednych świadomość ta dociera jak olśnienie, inni potrzebują praktycznych wskazówek, które pozwoliłyby im rozeznać się, czy to jest właśnie ten moment. Kiedy warto rozważyć zamianę dotychczasowego pracodawcy na nowy, lepszy model?
Nuda i rutyna
Jeśli pracujesz w jednym miejscu już tak długo, że swoje obowiązki mógłbyś realizować z zamkniętymi oczami, to znaczy, że utknąłeś w martwym punkcie. Posiadanie łatwej do wykonywania pracy może i jest komfortowe, ale w dłuższej perspektywie brak nowych wyzwań i stymulacji „zabija” nawet najbardziej kreatywnego pracownika.
Niedocenianie finansowe
Nie jest tajemnicą, że nasze ego jest istotnym elementem satysfakcji z pracy. Jeśli czujemy, że nasza praca nie jest doceniania, brakuje nam motywacji, a to z kolei skutkuje mniejszą efektywnością. Jeżeli inni dostają podwyżki i premie, a nasz wkład pozostaje niezauważony, czas poważnie rozważyć nową pracę.
Brak perspektyw awansu
Liczne badania wskazują na to, że możliwość rozwoju zawodowego, oprócz kwestii finansowych, to czynnik najczęściej brany pod uwagę przy wyborze pracodawcy. Zdarza się, że mimo pełnego zaangażowania z naszej strony, wciąż to inni (co gorsza, często o mniejszym doświadczeniu) awansują. Świadomość, że nasze szanse na awans są równe zeru i perspektywa tkwienia na tym samym stanowisku przez kolejne lata, niezbyt dobrze wróżą na przyszłość.
Zła atmosfera w zespole lub mobbing
Środowisko, w którym panują koleżeńskie relacje wpływa nie tylko na to, że pracuje się przyjemniej. Zła atmosfera w firmie powodowana zachowaniem szefa lub współpracowników przyczynia się do frustracji, spadku motywacji i zaangażowania pracowników a w rezultacie mniejszej efektywności. W takiej sytuacji warto rozważyć, czy praca za mniejsze pieniądze, ale w poczuciu własnej wartości i godności, nie przyniesie nam więcej satysfakcji.
Brak szacunku do szefa
Powodów trudnej relacji z przełożonym może być całe mnóstwo: niedotrzymywanie zobowiązań, brak wsparcia dla twoich planów zawodowych, niesprawiedliwość, czy praktyki dalekie od uczciwości. Niezależnie od przyczyn, jeśli dojdziesz do wniosku, że wasze wartości są kompletnie różne a dalszą współpracę coraz trudniej jest ci sobie wyobrazić, poważnie zastanów się nad zmianą pracodawcy.
Nadmierny krytycyzm
Każdy z nas w mniejszym lub większym stopniu narzeka na pracę i szefa. Kiedy jednak zorientujesz się, że coraz więcej czasu spędzasz przy dystrybutorze z wodą skarżąc się współpracownikom lub rozgłaszając plotki – to świetny moment, aby zacząć rozglądać się za nową pracą.
Permanentny stres
Jeśli praca wiąże się dla ciebie z takim stresem, że czujesz się wręcz chory, czas poważnie pomyśleć o zmianie. Funkcjonowanie w takim napięciu zwykle nie daje żadnej satysfakcji. Żadna kariera nie jest warta ryzykowania własnego zdrowia fizycznego i psychicznego.
Decyzja o zmianie pracy, nigdy nie należy do łatwych. Pojawienie się jednego lub kilku niepokojących sygnałów oznacza jednak, że warto bliżej przyjrzeć się swojej ścieżce zawodowej, a następnie odkurzyć i uaktualnić swoje CV, rozpuścić wici wśród znajomych i… mieć oczy szeroko otwarte.