Blog IT, Blog Marketing

Jak pokonać strach przed wystąpieniami publicznymi?

Jak pokonać strach przed wystąpieniami publicznymi?

TeamQuest 15.11.2016 r.

Wystąpienia publiczne i prezentacje to na wielu stanowiskach element codziennej pracy. Umiejętność przemawiania w atrakcyjny sposób , jak dowodzą naukowcy, może odgrywać nawet ważniejszą rolę w osiąganiu sukcesu niż umiejętności techniczne. Jednocześnie badania wykazują, że obawy towarzyszące tego typu wystąpieniom są powszechniejsze niż… lęk przed śmiercią. Jak pokonać strach przed przemawianiem do publiczności? Oto kilka wskazówek.

Dobrze przygotuj się

Nie licz na to, że kiedy staniesz przed publicznością doznasz olśnienia i z twoich ust popłyną okrągłe zdania. Solidnie przygotuj się nie tylko z tematu wystąpienia tak, aby czuć się w nim swobodnie, ale również poświęć trochę czasu, by dowiedzieć się czegoś o swoich słuchaczach. Przede wszystkim jednak ćwicz. Steve Jobs przed każdym ze swoich legendarnych wystąpień spędzał kilka dni trenując i zbierając informacje zwrotne.

Zrozum swój lęk

Zrozum swój lęk

Miej świadomość tego, że za twoim strachem stoją… biologiczne procesy. Odczuwanie niepokoju w sytuacji, kiedy patrzy na ciebie kilkadziesiąt par oczu jest wpisane w ludzką naturę, gdyż twój organizm interpretuje to jako zagrożenie. Zamiast iść za tym lękiem powiedz sobie, że obecność tych osób nie oznacza kłopotów, ale są tu po to, by nauczyć się czegoś od ciebie.

Zrelaksuj się

Przed stresującym wystąpieniem zrób coś, co pomoże ci się rozluźnić. Może to być wyjście z przyjaciółmi, obejrzenie dobrej komedii czy posłuchanie muzyki. Ta ostatnia, jak wykazały badania, może mieć szczególnie dobroczynny wpływ na procesy fizjologiczne w naszym organizmie. Słuchanie niektórych utworów pomaga odzyskać psychiczną równowagę i motywuje do działania.

Opowiedz dowcip

Oczywiście nie chodzi o to, żeby iść śladem prowadzącego znany teleturniej, ale o dodanie do swojej prezentacji elementu humoru, na przykład w postaci jakiejś osobistej historii. Pozwoli to nie tylko rozluźnić atmosferę, ale również pomoże zaangażować publiczność.

Nie bądź zbyt nadęty

Nie próbuj wywrzeć na swoich słuchaczach wrażenia bogactwem swojej mądrości. Zanudzą się i stracisz ich uwagę. Bądź rzeczowy. Skoncentruj się na kilku najważniejszych punktach swojego wystąpienia i przedstaw je obrazowo za pomocą anegdot i dużej ilości przykładów.

Rób pauzy

Rób pauzy

Wykonanie głębokiego oddechu pozwala nie tylko uspokoić nerwy i rozluźnić spięte mięśnie, ale również zastanowić się, co dalej mamy mówić. Dlatego co jakiś czas zrób krótką pauzę i powoli zaczerpnij powietrza koncentrując się na przeponie. Dodatkowo, takie zatrzymanie się na kilka sekund, najczęściej odbierane jest przez słuchaczy jako wyraz pewności siebie.

Nie obawiaj się swoich słuchaczy

Duża liczba nieznajomych osób może przerażać. Faktem jest jednak, że publiczne wystąpienie w zasadzie niewiele różni się od zwykłej rozmowy w grupie. Jedyne różnice to trochę więcej osób i fakt, że jesteś jedynym zabierającym głos. Pomocna bywa również świadomość, że większość słuchaczy jest po twojej stronie i ci kibicuje. W końcu inaczej by ich tu nie było.

Daj sobie prawo do błędów

Nie jesteś zadowolony ze swojego wystąpienia? Popełnianie błędów to żaden wstyd. Pamiętaj, że najczęściej sami dla siebie jesteśmy najsurowszymi krytykami. Większość potknięć, które nam zostają na długo w pamięci, dla innych pozostają bardzo często w ogóle niezauważone lub szybko zapomniane.

Umiejętność przemawiania to nie tylko sposób na pozyskanie nowych klientów i rozszerzenie sieci kontaktów, ale również pomoc w budowaniu osobistej marki i umocnieniu pozycji lidera w danej branży. Dlatego warto dołożyć, aby ją trenować. W końcu, jak wiadomo, nie każdy rodzi się idealnym mówcą, ale każdy może nim zostać.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej