Poszukiwanie pracy może być wyjątkowo stresujące i męczące, przede wszystkim w sytuacji, kiedy nie przynosi zamierzonych efektów. Brak zaproszeń na rozmowę o pracę, brak składanych ofert pracy, może skutecznie zdemotywować do działania. Jakie błędy przyczyniają się do tego, że nie możemy osiągnąć sukcesu i otrzymać satysfakcjonującą nas ofertę pracy?
Spróbuj nie przenosić winy na innych
Jesteś w pełni odpowiedzialny za poszukiwanie pracy. To zadanie, które musisz wykonać samodzielnie, w którym to Twoje działanie jest tym kluczowym. Poszukiwanie ewentualnych powodów braku sukcesów powinieneś zacząć od siebie. Być może w Twoim działaniu jest coś, co uniemożliwia zdobycie pracy.
Szukanie pracy to nie wszystko
Nie pozwól, aby działania związane z poszukiwaniem pracy, przysłoniły inne aspekty Twojego życia. Znajdź czas na rozrywkę, na spotkania z bliskimi. Poszukiwanie pracy powinno być działaniem strategicznym. Na przykład, dobrze stworzone CV pozwoli na oszczędność czasu i wykorzystanie go na inne aktywności. Jeżeli będziesz zmuszał się całymi dniami do szukania pracy, to szybko się zdemotywujesz.
Nie traktuj porażek osobiście
To, że nie dostałeś pracy, w firmie o której marzyłeś, nie oznacza że jesteś słabym kandydatem. Rynek pracy to rynek, jak każdy inny. Jeżeli nie złożono Tobie oferty, to być może ktoś inny lepiej pasował do określonej organizacji. To, że ktoś jest lepszy od Ciebie, nie oznacza, że Ty jesteś słaby. Z każdej odmowy wyciągnij wnioski. Być może należy coś zmienić w strategii poszukiwania pracy. Na pewno nie można się załamywać.
Wykorzystaj alternatywne źródła
Szukanie pracy za pośrednictwem znanych portali pracy jest właściwym zachowaniem. Jednak jeżeli nie widzimy efektów naszych działań, być może należy rozszerzyć nasze poszukiwania o inne kanały. Przejrzyj zakładki kariera, firm które Ciebie interesują. Zadzwoń do działów personalnych, czy być może nie poszukują kandydata takiego, jak Ty. Wykorzystaj również mniej popularne portale ogłoszeniowe, poszukaj ogłoszeń o pracę publikowanych przez rekruterów na portalach kariery.
Dołącz dodatkową informacje
CV to najważniejszy dokument przy aplikowaniu na ogłoszenie o pracę. Zawiera informacje na temat Twojego doświadczenia zawodowego i posiadanych kwalifikacji. W wiadomości, jaką wysyłasz przy aplikowaniu na stanowisko pracy, warto dodać krótką informację na temat korzyści związanych z zatrudnieniem właśnie Ciebie. Nie wszystkie informacje można zawrzeć w CV, wiadomość e-mail to doskonałe miejsce na kilka zdań o tym, co możesz wnieść do organizacji.
Nie każda ogłoszenie o pracę jest dla Ciebie
Nie aplikuj hurtowo. Lepiej zaaplikować na mniejszą ilość ogłoszeń, ale które będą dotyczyły rzeczywiście Ciebie. Nie trać czasu na bezsensowne wysyłanie CV. Aplikuj jedynie na te stanowiska, którymi jesteś rzeczywiście zainteresowany.
Poszukiwanie pracy to projekt, którym należy właściwie zarządzać. Plan, strategia działania to elementy, których należy użyć w celu otrzymania oferty pracy.