Blog IT, Blog Marketing

Top 6 wyzwań dla światowego cyberbezpieczeństwa w 2022

Top 6 wyzwań dla światowego cyberbezpieczeństwa w 2022

Joanna Wasiak , 15.06.2022 r.

O tym, jak ważne jest cyberbezpieczeństwo, mogliśmy się przekonać w lutym 2022, gdy Rosja zaatakowała Ukrainę. Wzmożona dezinformacja w sieci, ataki na banki i strony rządowe, to wszystko sprawiło, że Polska wprowadziła trzeci stopień alarmowy ALFA-CRP w odniesieniu do zagrożenia związanego z atakami hakerskimi. Zapewnienie cyberbezpieczeństwa użytkownikom przechowującym dane w chmurze, osobom korzystającym z internetowej obsługi banków jest priorytetem dla firm IT, które muszą stale dostosowywać się do zmieniających się zagrożeń związanych z wyciekiem danych klientów.

O odpowiednie zabezpieczenia cyfrowe musisz też zadbać samodzielnie. Zanim ustawisz sobie hasło „admin1234” na ważnej stronie, zastanów się, czy na pewno chcesz zapewnić łatwy dostęp do swoich prywatnych danych. W dzisiejszym artykule przeczytasz o 6 wyzwaniach dla światowego cyberbezpieczeństwa w 2022 r.

Punkty, które zostały wymienione w artykule to:

  1. Zapewnienie odpowiedniego cyberbezpieczeństwa pracownikom korzystającym z sieci lokalnej
  2. Technologia aplikacji 5G
  3. Zabezpieczenie przed atakami na kryptowaluty
  4. Zabezpieczenie przed atakami na Internet of Things
  5. Walka z pishingiem na szeroką skalę
  6. Cyberbezpieczeństwo związane z zabezpieczeniem wrażliwych danych rządowych

1. Zapewnienie odpowiedniego cyberbezpieczeństwa pracownikom korzystającym z sieci lokalnej

W dobie pandemii przestał obowiązywać tradycyjny model pracy z biura, a do codziennej rzeczywistości wprowadzono możliwość pracy zdalnej, z dowolnego miejsca na świecie. Oczywiście, już wcześniej podejmowano takie próby, ale nigdy na tak szeroką skalę. Obecnie wydaje się, że home office będzie głównym modelem świadczenia usług (nie tylko) w IT, dlatego warto zdawać sobie sprawę, że choć zaletą takiej pracy jest elastyczność, to wiążą się z nią zagrożenia związane z niewystarczającym zabezpieczeniem domowej sieci internetowej.

Podczas gdy sieci biurowe posiadają liczne rozwiązania chroniące przed ewentualnym atakiem z zewnątrz, lokalne sieci nie posiadają wystarczająco rozwiniętego systemu firewalli, które zniwelowałyby ryzyko wycieku danych. Wyzwanie, z jakim musi zmierzyć się światowy rynek IT to odpowiednie dostosowanie sieci lokalnych pod względem cyberbezpieczeństwa.

2. Technologia aplikacji 5G

Technologia 5G jest nazywana technologią przyszłości. Trudno się temu dziwić, jej możliwości pozwalają poprawić szybkość i reaktywność technologii bezprzewodowej, a powstające aplikacje 5G cieszą się ogromnym zainteresowaniem inwestorów. Niemniej, nowe technologie to nowe (jeszcze nieznane) cyberzagrożenia, z którymi specjaliści IT będą musieli sobie poradzić. Obecnie monitoruje się potencjalne zagrożenia związane z pracą na tak zaawansowanych technologicznie systemach, jak sieć 5G.

3. Zabezpieczenie przed atakami na kryptowaluty

Kryptowaluty i Blockchain cieszą się ogromnym zainteresowaniem, a NFT nazywane jest nową piramidą finansową. W tej całej euforii nie można zapominać o tym, że wszystkie transakcje w Bitcoinach są cyfrowe, a więc ryzyko kradzieży danych, tożsamości i innych zagrożeń jest wysokie. Specjaliści ds. cyberbezpieczeństwa pracujący dla firm kryptowalutowych muszą opracowywać coraz to nowsze opcje ochrony danych przed kradzieżą i odpowiednie przygotowanie architektury IT, by uniemożliwić atak hackerski. Takie procedury wiążą się ze sporym nakładem finansowym firm, które sprzedają kryptowaluty. Niemniej, biorąc pod uwagę potencjał, z jakim NFT rozwija się w ostatnich latach, im większy będzie popyt na kryptowalutę, tym więcej zagrożeń będzie trzeba przewidzieć i zniwelować ryzyko ich występowania.

Zabezpieczenie przed atakami na Internet of Things

Za pomocą IoT można bezproblemowo przesyłać duże ilości danych pomiędzy urządzeniami, które komunikują się ze sobą. Jest to świetne rozwiązanie, które pomaga zautomatyzować procesy technologiczne, ale jednocześnie wiąże się z wystąpieniem naruszeń w trakcie przesyłania ogromnej ilości danych z urządzenia na urządzenie, które umożliwią hakerom swobodny dostęp do nich. To właśnie dlatego rozwój IoT wymaga przewidywania zagrożeń przez specjalistów IT oraz opracowywania rozwiązań, które wzmocnią cyberbezpieczeństwo.

Walka z pishingiem na szeroką skalę

Pishing, czyli oszustwa związane z wyłudzeniem pieniędzy przez szerzenie dezinformacji w sieci, to globalny problem, z którym trudno walczyć. W dobie pandemii krążyły fake newsy dotyczące szczepień, wysyłane e-mailem, powodując wzrost liczby ofiar pishingu w porównaniu z poprzednimi latami. Jeśli chodzi o ochronę firmy przed oszustwami typu phishing, kluczowymi elementami są edukacja i wiedza w zakresie cyberbezpieczeństwa, a także wprowadzenie zasad kontroli dostępu dla pracowników, dzięki czemu zniweluje się ryzyko niepożądanych ataków.

Cyberbezpieczeństwo związane z zabezpieczeniem wrażliwych danych rządowych

Jak wspomnieliśmy we wstępie, wydarzenia z lutego 2022 r. ujawniły słabe punkty międzynarodowego cyberbezpieczeństwa na szeroką skalę. Powtarzające się ataki hakerów na strony banków, strony rządowe, a nawet udane próby włamania się na polskie rządowe skrzynki mailowe pokazują znaczne luki w istniejących zabezpieczeniach tak ważnych informacji. Zagrożenie cyberatakami jest wciąż wysokie, a ich ofiarami najczęściej padają zwykli obywatele. To, z czym na bieżąco musi mierzyć się światowe cyberbezpieczeństwo, to elastyczne dostosowywanie się do zmieniającej się sytuacji w globalnej polityce oraz przewidywanie kolejnych posunięć hakerów i osób szerzących dezinformację w sieci.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej