Blog IT, Blog Marketing

Ile zarobi COBOL Developer? Sprawdziliśmy.

Ile zarobi COBOL Developer? Sprawdziliśmy.

Joanna Wasiak , 17.06.2022 r.

Czy programowanie w języku z lat 60. ma sens? COBOL, bo o nim mowa, to wysokopoziomowy język programowania (od 2002 r. także obiektowy) używany do tworzenia aplikacji biznesowych. Wydawać by się mogło, że tak antyczny język programowania powinien już dawno ustąpić miejsca młodszym konkurentom. Co ciekawe, w przypadku COBOL-u tak się nie stało! W 2017 r. 95% operacji dotyczących bankomatów było wykonywanych właśnie w tym języku programowania. Do dziś korzystają z niego w swoich aplikacjach IBM i UPS. Systemy, które używają COBOL to głównie systemy mainframe, które wymagają przetwarzania danych na wielką skalę – także online.

W tym artykule dowiesz się, czy rzeczywiście warto postawić na naukę tego ekskluzywnego języka programowania i czy scenariusz mówiący o tym, że jest to nieśmiertelny język programowania, który będzie w użyciu nawet w 2077 r., ma szansę się sprawdzić.

  • Czy COBOL Developerzy w USA rzeczywiście są rzadziej spotykani niż dinozaury? Sprawdź, dlaczego ta grupa developerów należy do najbardziej pożądanych specjalistów IT
  • Ile wynosi średnia roczna pensja programisty COBOL w 2022?
  • Wyzwania, problemy i obowiązki, czyli z czym musisz się zmierzyć, będąc bohaterem, który programuje w COBOL-u?

Dlaczego COBOL Developerzy w USA są na wagę złota?

COBOL to język biznesu. Wiele systemów państwowych w Stanach, np. system do obsługiwania zasiłków dla bezrobotnych, jest napisana w COBOL-u. Pandemia przyspieszyła proces globalnej cyfryzacji, ale nie można zapominać o tym, że przez nią utraciło pracę miliony specjalistów. Tocząca się wojna w Ukrainie nakręca globalny kryzys gospodarczy i chcąc nie chcąc, w niedalekiej przyszłości znów może pojawić się kolejny milion bezrobotnych w USA.

W związku z tą patową sytuacją, systemy wykorzystujące COBOL są przeciążone. Nie działają prawidłowo, wymagają regularnych konserwacji i optymalizacji wydajności. Tymczasem, programistów COBOL szukać ze świecą. Wiele programistów do pracy z aplikacjami i systemami wybiera nowsze języki programowania niż COBOL, który jest toporny i skomplikowany, mimo składni zbliżonej do języka angielskiego.

Jeśli jesteś programistą COBOL, w USA czekają na Ciebie miliony. Dolarów. Tak wyszukany język programowania i olbrzymie zapotrzebowanie na specjalistów używających go w codziennej pracy, wymaga tego, by pensja była odpowiednio wysoka.

Ile wynosi średnia pensja COBOL Developera w 2022?

Średnia pensja programisty COBOL w USA wynosi 79 655 USD na dzień 26 kwietnia 2022 r., ale zakres wynagrodzenia zwykle wynosi od 69 134 USD do 86 731 USD. Zakresy wynagrodzeń mogą się znacznie różnić w zależności od wielu ważnych czynników, w tym wykształcenia, certyfikatów, dodatkowych umiejętności, doświadczenia zawodowego. W przeliczeniu na złotówki roczna pensja COBOL Developera świadczącego usługi dla USA wynosi od 298 000 zł do 370 000 zł.

Pensja roczna marzenie, prawda? Jak to mówią doświadczeni specjaliści w IT, prędzej znajdziesz dinozaura niż specjalistę języka programowania COBOL. Chociaż stawką jest pomoc ludziom na szeroką skalę, COBOL nie ma potencjału, by przyciągnąć wielu developerów. Prawda jest taka, że praca z COBOL-em jest nudna. Nieustanna konserwacja, optymalizacja, utrzymanie systemu lub przełożenie go na nowsze języki programowania to karkołomne zadanie. Nie ma prawie nikogo, kto chciałby je podjąć, gdy do wyboru ma naukę Pythona lub pracę z antycznym językiem, jakim jest COBOL. Czy amerykańskie systemy federalne poradzą sobie z nadchodzącą informatyczną katastrofą?

Kilka wyzwań, przed jakimi staniesz jako COBOL Developer

Jakie wyzwania czekają na Ciebie w pracy z COBOL-em:

  • projektowanie, rozwój i wdrażanie nowych aplikacji dla polis, roszczeń, finansów i innych aplikacji ubezpieczeniowych;
  • konserwacja i modyfikacja programów znajdujących się na produkcji, aby dostosować je do aktualnych potrzeb użytkowników i zapewnić sprawne działanie w środowisku produkcyjnym;
  • wspieranie działań modernizacyjnych doświadczeniem i wiedzą;
  • rozwiązywanie aktualnych problemów a oprogramowaniem COBOL.

Czy COBOL rzeczywiście ma szansę przetrwać do 2077 r. jako główny język biznesowy sektora finansowego? Na razie, jego przyszłość nie wygląda kolorowo. I właśnie dlatego, to Ty możesz ją zmienić, wybierając COBOL jako główny język programowania. Nie każdy bohater nosi pelerynę, niektórzy wciąż programują w COBOL-u!

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej