Ten framework Java Scriptu świetnie sprawdzi się jako narzędzie do tworzenia interfejsów użytkownika. Dzięki niewielkim komponentom, które można w łatwy sposób od siebie odizolować, interfejsy użytkownika w React tworzy się szybko i prosto. Jak powstał React? Sięgnijmy pamięcią do 2011 r., w którym wszystko się zaczęło.
Rok 2011 to początek rosnącej popularności Facebooka w Polsce. To też rok, w którym jeden z jego pracowników, Jordan Walke, podjął pracę nad uproszczeniem procesu projektowania interfejsu użytkownika oraz zapewnienie większego komfortu użytkownikom. Dzięki innowacyjnej technologii renderowana stron w React można to zrobić w bardziej dynamiczny sposób. W 2013 r. React JS oficjalnie wyszedł jako framewok Java Script open source i od tamtego momentu jest chętnie wykorzystywany, nie tylko przez pracowników Facebooka.
- Czym jest React JS – framework Java Script d Facebooka – i gdzie się go wykorzystuje obecnie?
- Rozwój React JS – czy warto go używać, jeśli zależy nam na szybkich i stabilnych aplikacjach mimo rosnącej konkurencji – Vue JS?
- Kto wygra ostateczną bitwę – Facebook czy Google? A może jeszcze inny framework? Czyli Vue JS wchodzi do gry
Czym jest React JS i kto go wykorzystuje?
Niektórzy nazywają Reacta frameworkiem JS. Inni – biblioteką. W rzeczywistości React łączy w sobie elementy oparte na łączeniu ze sobą różnych komponentów, dając programiście pełną kontrolę nad sposobem ich wdrożenia w projektowany interfejs użytkownika. Niezależnie od przyjętego nazewnictwa, React JS jest swego rodzaju rewolucją, ze względu na to, że działa szybciej niż inne implementacje podobne do niego. To powoduje, że wykorzystując React JS, można zbudować dynamiczny interfejs użytkownika, w którym zmiany dzieją się w czasie rzeczywistym, dzięki wirtualnej bibliotece DOM.
React JS znalazł zastosowanie w projektowaniu aplikacji webowych. Korzystają z niego m.in.:
- platformy social mediowe (Facebook, Pinterest, Instagram);
- platformy video (Netflix);
- platfirmy do e-learningu np. Udemy;
- platformy typu ASANA;
- platformy sprzedażowe np. Amazon;
- platformy transportowe np. UBER;
- platformy hotelarskie np. Airbnb;
- komunikatory np. Skype.
Czy warto używać React JS tam, gdzie zależy nam na szybkich i stabilnych aplikacjach?
Dzięki temu, że React jest rozwijany w ramach open source, cieszy się wsparciem ogromnej społeczności, która opracowuje dla niego coraz to nowsze rozwiązania technologiczne, takie jak nowe funkcje czy obszary zastosowania. React JS jest lekki i nie powoduje przeciążenia pamięci procesora. To powoduje, że aplikacje tworzone w React mają znacznie krótszy czas ładowania i większą wydajność.
Stabilność i bezpieczeństwo kodu projektowanego w React to zdecydowanie jedna z jego największych zalet. Takie rozwiązanie jest możliwe m.in. dzięki jednokierunkowemu przepływowi danych w aplikacjach, co powoduje zmniejszone ryzyka wystąpienia błędów i zwiększa wydajność aplikacji. Z Reactem może być zintegrowanych wiele przydatnych i popularnych narzędzi, takich jak:
- Firebase;
- Redux;
- Font Awesome;
- Sentry;
- Webstorm;
- Netx.JS.
Dzięki wbudowanej możliwości wykorzystania jego elementów ponownie w innej aplikacji React JS znacznie skrócił czas projektowania aplikacji, tym samym zwiększył wydajność pracy programisty. Ze względu na to, że jest łatwy do nauki, chętnie z niego korzystają także początkujący programiści.
Obok biblioteki React JS, rosnącą popularnością cieszy się także Vue JS – framework Java Scriptu od Google’a, który pozwala na tworzenie aplikacji webowych w modelu MVVM. Jest jeszcze bardziej wydajny niż React i Angular, co może przyczynić się do jego powszechnego wykorzystywania w projektowaniu interfejsów użytkownika w najbliższej przyszłości.