Blog IT, Blog Marketing

Trudne rekrutacje do działu IT

Trudne rekrutacje do działu IT

TeamQuest 26.09.2016 r.
Trudne rekrutacje do działu IT

Wiele firm prowadzących rekrutacje do działu IT określa je jako „trudne”. Mimo stosunkowo dużej podaży specjalistów na tym rynku, coraz częściej okazuje się, że kandydat zatrudniony na danym stanowisku nie spełnia oczekiwań pracodawcy. Dlaczego?

Można to tłumaczyć specyfiką rynku IT, trudnością w ocenie kompetencji np. programisty, dużymi zdolnościami mimikry prezentowanymi przez kandydatów, zostawieniem działu HR samemu sobie, czy po prostu brakiem szczęścia...

Planowanie z wyprzedzeniem

Nic bardziej mylnego. Wystarczy dobrze zaplanować taki proces rekrutacyjny aby prawdopodobieństwo zatrudnienia właściwej osoby było naprawdę wysokie. Przy okazji, dobrze zaplanowany proces zwiększa również znacząco prawdopodobieństwo znalezienia odpowiednich kandydatów.

Ale od początku.

Planując – dokładnie to mam na myśli: planowanie z wyprzedzeniem - proces rekrutacji specjalisty z branży IT musimy pamiętać o paru kluczowych parametrach - dokładnie te same są w każdej branży, ale właśnie IT jest mi najbliższe.

Czy jesteśmy w stanie skutecznie przeprowadzić taki projekt siłami wewnętrznego działu HR?

Jeżeli nie, to nie ma się czego wstydzić. Należy zatrudnić zewnętrzną Agencję Doradztwa Personalnego/Rekrutacyjną, specjalizującą się w rekrutacjach IT.

Agencja HR pracy

Profesjonaliści zwolnią nas z obowiązku przygotowania procesu i dostarczą kandydatów już wstępnie wyselekcjonowanych, nierzadko także przetestowanych techniczne, mieszczących się w budżecie i gotowych do spotkań u nas w firmie. Jest to najprostsza i często wbrew pozorom najtańsza forma przeprowadzenia rekrutacji specjalistycznych. Nierzadko zapominamy o kosztach które ponosi firma przy „nietrafionych” rekrutacjach lub przy - nie daj Boże! - zatrudnieniu niewłaściwego kandydata. A są to koszty naprawdę znaczne – i nie mówię tu czasie straconym przez HR, managerów i osoby techniczne uwikłane w rekrutację. Pamiętajmy również o wynagrodzeniu, które musimy wypłacić, nawet jeżeli ktoś nie spełnia naszych oczekiwań, spadku wydajności i motywacji całego zespołu a co za tym idzie opóźnieniach w projekcie, „czarnym PR” jaki z reguły zwolniony pracownik robi byłemu pracodawcy na rynku pracy i okazuje się, że nawet 2 czy 3-krotność wynagrodzenia przyjmowanego pracownika dla wyspecjalizowanej agencji nie jest kwotą wysoką w porównaniu do strat, jakie możemy ponieść przy nieumiejętnym prowadzeniu procesu pozyskania nowych pracowników IT.

Odpowiadając sobie szczerze na to pytanie, zlecając rekrutację wykwalifikowanej firmie możemy zaoszczędzić nie tylko czas, ale również wymierną kwotę PLN...

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej