Blog IT, Blog Marketing

Powody, dla których pracownicy rezygnują z zatrudnienia w Twojej firmie

Powody, dla których pracownicy rezygnują z zatrudnienia w Twojej firmie

TeamQuest 22.11.2015 r.

Pracownik czerpiący satysfakcję z wykonywanej przez siebie pracy to duże osiągnięcie każdej organizacji. Wysoka motywacja do pracy przyczynia się do poprawy jakości i efektywności dostarczanych przez firmę produktów, czy usług. Pracownik zadowolony z wykonywanych przez siebie obowiązków nie myśli o zmianie pracodawcy.

Rezygnacja pracownika z zatrudnienia to dla firmy negatywne wydarzenie. Pociąga za sobą konieczność rozpoczęcia procesu rekrutacji na dane stanowisko pracy; czy też rodzi w ramach członków zespołu wiele pytań na temat powodów odejścia jednego z nich. Oczywiście nie wszystkie odejścia są negatywne z punktu widzenia organizacji. Pojedyncze zmiany w zespole są nawet elementem pożądanym, który może zwiększyć kreatywność i innowacyjność jego członków; dopływ „świeżej krwi” poprzez wymianę pojedynczych pracowników może być zjawiskiem pozytywnym. Problem pojawia się jednak w przypadku odchodzenia wielu pracowników cyklicznie, w krótkim czasie. Jest to oznaka tego, że organizacja nie zaspokaja jednych z podstawowych potrzeb swoich pracowników. Jakich? O tym poniżej:

Niedowartościowany pracownik

Powody, dla których pracownicy rezygnują z zatrudnienia w Twojej firmie

Zaangażowanie pracownika buduje się poprzez docenianie jego pracy. Pracownik powinien mieć poczucie, że jego praca nie idzie na marne, że jego pomysły są zauważane. Każdy zatrudniony jest członkiem organizacji i powinien mieć wpływ na jej rozwój. Organizacja nie rozwija się przecież sama, a poprzez wkład swoich pracowników. Wypracowanie wysokiego poziomu motywacji wymaga od zespołu hr stworzenia odpowiedniego systemu motywacji, dzięki któremu zaangażowany pracownik poczuje się doceniony. Ciężka praca i brak „podziękowania” ze strony firmy w codzienny trud to prosta droga do szukania innego pracodawcy.

Nieodpowiedni menedżer

Współczesny menedżer to przede wszystkim lider dla swojego zespołu. Swoją pracą i energią powinien motywować podwładnych do efektywnej i wartościowej pracy. Kierownik, który pracę postrzega jedynie z poziomu wskaźników i wyników, nie zbuduje zaangażowanego zespołu. Każdy z nas ceni sobie przecież współpracę na partnerskich zasadach; każdy z nas chce być doceniony. Niedoceniona ciężka praca związana z wykonywaniem codziennych obowiązków bardzo szybko skłania pracownika do poszukiwania nowego zatrudnienia.

Menedżerowie powinni jednak nie tylko doceniać pracę swoich podwładnych. Ważne jest również to, aby wyzwalali w nich pozytywną energię do pracy w ramach swojego zespołu. Efekt synergii jest przecież pożądany przez każdą organizację. Menedżer to partner, który jedynie delikatnie naprowadza swoich podwładnych na właściwe kierunki działania.

Key Account Manager

Warszawa
Aplikuj

QA Manager

Warszawa
Aplikuj

Spedytor międzynarodowy

Praca zdalna
Aplikuj

Customer Support Engineer 4600 - 5144 EUR

Ulm
Aplikuj

Junior HelpDesk 4000 - 4500 PLN

Zabrze
Aplikuj

Niewielkie możliwości rozwoju

Nowe pokolenie pracowników cechuje się bardzo wysokim poziomem ambicji. W szybkim tempie chcą wspinać się po kolejnych szczeblach kariery. Monotonna, powtarzalna praca niewielu satysfakcjonuje. Firma, która nie dba o różnorodność pracy swoich pracowników, może spodziewać się wzrostu poziomu rotacji pracowników. Krótkie i różnorodne projekty to najprostsza metoda na związane pracownika z organizacją.

Zbyt wiele pracy

Projekty w różnych swoich fazach wymagają innego poziomu zaangażowania. Terminy i harmonogramy są jednak często nieubłagane i tym samym wymagają wzmożonej intensywności pracy ze strony pracowników. Wielu z nas nie ma nic przeciwko, aby czasami zostać po godzinach. Jeżeli praca jest ciekawa, a terminy projektu wymagają większego zaangażowania, to dla pracownika nadgodziny nie są dużym problemem. Jednak jeżeli praca po godzinach staje się pewną praktykowaną normą, to wielu pracowników zaczyna zastanawiać się nad zmianą pracodawcy. Wielogodzinna, ciężka praca powoduje zmęczenie, które z kolei przekłada się na spadek poziomu motywacji i satysfakcji z pracy. Współcześni pracownicy cenią sobie podział na życie zawodowe i prywatne o wiele bardziej niż pieniądze.

Jeżeli interesują Ciebie wpisy o przeciwdziałaniu rotacji pracowników, to koniecznie przeczytaj:

Jak skutecznie demotywować zespół?

Jak powstrzymać wysoką rotację pracowników?

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej