Młodzi przedsiębiorcy i ich proces rekrutacji21 września 2015

Młoda firma to powiew świeżości, optymizmu, czy wiary we własny sukces. Przedsiębiorca widzi, jak jego biznes rośnie w oczach; dostrzega również potrzebę poszerzenia swojego zespołu, aby nie ograniczać rozwoju własnej firmy. Rekrutacja w organizacji, która nie posiada know – how dotyczącego zarządzania procesami rekrutacyjnymi, może być dużym wyzwaniem. Jak jedno – lub kilkuosobowe firmy powinny zatrudniać nowych pracowników? O tym poniżej:

1. Zdecyduj, czego szukasz?

Przed rozpoczęciem faktycznego poszukiwania nowego pracownika, zastanów się, jakich kompetencji i umiejętności brakuje w Twoim zespole. Nie zadawaj pytania kogo, a czego szukasz. Zdefiniuj swoje potrzeby względem poszukiwanych kwalifikacji i dopiero podejmij decyzje o rozpoczęciu rekrutacji. Prawdopodobnie Twojej firmy nie stać na zatrudnienie pracownika, który faktycznie nie wesprze Ciebie w codziennych zadaniach.

Młodzi przedsiębiorcy i ich proces rekrutacji 2. Poproś o polecenia

Jako młody przedsiębiorca, zapewne posiadasz rozbudowaną sieć kontaktów nie tylko sprzedażowych, ale również „branżowych”. Porozmawiaj ze swoimi znajomymi o Twoich potrzebach rekrutacyjnych, być może w swoim gronie posiadają osobę, która będzie odpowiednia do pracy dla Ciebie. Polecenia to oszczędność czasu i pieniędzy. Ponadto osoby z polecenia, to z reguły efektywni i skuteczni pracownicy. Takich właśnie potrzebujesz najbardziej przy rozwijaniu własnej działalności gospodarczej.

3. Odpowiadaj kandydatom

Jeżeli już zdecydowałeś się na rozpoczęcie procesu rekrutacji i spotykasz się z kandydatami na rozmowach, to nie pozostawiaj ich bez informacji zwrotnej o wyniku rekrutacji. Od samego początku procesu powinieneś być możliwie jak najbardziej profesjonalny. Nie masz jeszcze wypracowanej marki „przedsiębiorcy roku”. Aby przyciągnąć do siebie najlepszych, musisz włożyć wiele pracy w budowanie wizerunku pracodawcy. Poczytaj o employer brandingu. Pamiętaj, profesjonaliści przyciągają profesjonalistów.

4. Social media

Jako właściciel młodej firmy, zapewne charakteryzujesz się świeżym i nowoczesnym podejściem wobec problemów, które Ciebie dotyczą. Poszukiwanie kandydatów za pośrednictwem portali społecznościowych, to stosunkowo nowe podejście na naszym rynku pracy. Jak już wcześniej wspomniałem, zapewne posiadasz rozbudowaną sieć kontaktów, w tym również na portalach społecznościowych. Wykorzystaj to i opublikuj post, w którym poinformujesz o swoim projekcie rekrutacyjnym. Pokaż, że reprezentujesz innowacyjną firmą, otwartą na nowe kanały pozyskiwania kandydatów.

Skorzystaj z rady specjalistów

Jeżeli nie stać Ciebie na zatrudnienie specjalisty ds. rekrutacji na stałe do swojego zespołu, zastanów się nad skorzystaniem z usług firm doradztwa personalnego. Koszt, jaki przeznaczysz na zlecenie wyszukania najlepszego kandydata jest tak naprawdę pozorny. Dzięki takiemu rozwiązaniu, czas potrzebny na samodzielną rekrutację, przeznaczasz na inne działania związane z rozwojem biznesu. Dodatkowo masz większą pewność, że otrzymasz najlepiej dopasowanych kandydatów do Twoich potrzeb. Niekoniecznie musisz być ekspertem w prowadzeniu projektów rekrutacyjnych, a tym samym ryzyko popełnienia błędów i wygenerowania kosztów wzrasta. Nie musisz być specjalistą w każdej dziedzinie.

Skorzystaj z rady specjalistów Dodatkowe bonusy

Młode firmy nie mają z reguły ściśle określonych zasad pracy, czy wykonywania obowiązków zawodowych. Potraktuj to jako zaletę i wyróżnij się na tle innych pracodawców, zaproponuj na przykład elastyczny czas pracy, czy też możliwość pracy z domu. Playstation w miejscu pracy również może być wabikiem dla co niektórych kandydatów.

Powitaj kandydata

Przewagą małych firm nad korporacjami jest panująca w nich rodzinna atmosfera, możliwość porozmawiania ze swoim szefem o wszystkim. Jeżeli zdecydowałeś się na zatrudnienie danego kandydata, to zadbaj o jego dobre samopoczucie w pierwszych dniach jego pracy, jak również i później.

Twoja opinia jest dla Nas Ważna

Oceń ten wpis
Prześlij nam swoje CV

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu:

Przyjaciel (w pracy) potrzebny od zaraz

7 błędów w rekrutacji programistów

Ogłoszenie o pracę w polityce employer branding (część II)

Mity na temat relacji pracownik – kierownik

Jak zwiększyć swoje szanse na awans?

Najnowsze komentarze

Magdalena Mbn
2018-04-23 11:01:45
Magdalena Mbn
2018-04-23 10:53:42
LukeSEOker
2018-04-10 11:03:08
PiotrG
2018-03-13 06:26:01
Lukasz Usarz
2018-03-12 13:59:54
Amanda Sadkowicz
2018-02-16 08:14:52
Adam
2018-02-14 14:52:49
Martyna Ciempek
2018-02-01 23:48:04
Kasia Nowak
2018-01-16 15:43:48
Zuzanna Stec
2017-12-07 13:17:01
Może zainteresuje Cię również:
1 Szukasz specjalistów IT?
Oddzwonimy do Ciebie!