Młodzi przedsiębiorcy i ich proces rekrutacji21 września 2015

Młoda firma to powiew świeżości, optymizmu, czy wiary we własny sukces. Przedsiębiorca widzi, jak jego biznes rośnie w oczach; dostrzega również potrzebę poszerzenia swojego zespołu, aby nie ograniczać rozwoju własnej firmy. Rekrutacja w organizacji, która nie posiada know – how dotyczącego zarządzania procesami rekrutacyjnymi, może być dużym wyzwaniem. Jak jedno – lub kilkuosobowe firmy powinny zatrudniać nowych pracowników? O tym poniżej:

1. Zdecyduj, czego szukasz?

Przed rozpoczęciem faktycznego poszukiwania nowego pracownika, zastanów się, jakich kompetencji i umiejętności brakuje w Twoim zespole. Nie zadawaj pytania kogo, a czego szukasz. Zdefiniuj swoje potrzeby względem poszukiwanych kwalifikacji i dopiero podejmij decyzje o rozpoczęciu rekrutacji. Prawdopodobnie Twojej firmy nie stać na zatrudnienie pracownika, który faktycznie nie wesprze Ciebie w codziennych zadaniach.

Młodzi przedsiębiorcy i ich proces rekrutacji 2. Poproś o polecenia

Jako młody przedsiębiorca, zapewne posiadasz rozbudowaną sieć kontaktów nie tylko sprzedażowych, ale również „branżowych”. Porozmawiaj ze swoimi znajomymi o Twoich potrzebach rekrutacyjnych, być może w swoim gronie posiadają osobę, która będzie odpowiednia do pracy dla Ciebie. Polecenia to oszczędność czasu i pieniędzy. Ponadto osoby z polecenia, to z reguły efektywni i skuteczni pracownicy. Takich właśnie potrzebujesz najbardziej przy rozwijaniu własnej działalności gospodarczej.

3. Odpowiadaj kandydatom

Jeżeli już zdecydowałeś się na rozpoczęcie procesu rekrutacji i spotykasz się z kandydatami na rozmowach, to nie pozostawiaj ich bez informacji zwrotnej o wyniku rekrutacji. Od samego początku procesu powinieneś być możliwie jak najbardziej profesjonalny. Nie masz jeszcze wypracowanej marki „przedsiębiorcy roku”. Aby przyciągnąć do siebie najlepszych, musisz włożyć wiele pracy w budowanie wizerunku pracodawcy. Poczytaj o employer brandingu. Pamiętaj, profesjonaliści przyciągają profesjonalistów.

4. Social media

Jako właściciel młodej firmy, zapewne charakteryzujesz się świeżym i nowoczesnym podejściem wobec problemów, które Ciebie dotyczą. Poszukiwanie kandydatów za pośrednictwem portali społecznościowych, to stosunkowo nowe podejście na naszym rynku pracy. Jak już wcześniej wspomniałem, zapewne posiadasz rozbudowaną sieć kontaktów, w tym również na portalach społecznościowych. Wykorzystaj to i opublikuj post, w którym poinformujesz o swoim projekcie rekrutacyjnym. Pokaż, że reprezentujesz innowacyjną firmą, otwartą na nowe kanały pozyskiwania kandydatów.

Skorzystaj z rady specjalistów

Jeżeli nie stać Ciebie na zatrudnienie specjalisty ds. rekrutacji na stałe do swojego zespołu, zastanów się nad skorzystaniem z usług firm doradztwa personalnego. Koszt, jaki przeznaczysz na zlecenie wyszukania najlepszego kandydata jest tak naprawdę pozorny. Dzięki takiemu rozwiązaniu, czas potrzebny na samodzielną rekrutację, przeznaczasz na inne działania związane z rozwojem biznesu. Dodatkowo masz większą pewność, że otrzymasz najlepiej dopasowanych kandydatów do Twoich potrzeb. Niekoniecznie musisz być ekspertem w prowadzeniu projektów rekrutacyjnych, a tym samym ryzyko popełnienia błędów i wygenerowania kosztów wzrasta. Nie musisz być specjalistą w każdej dziedzinie.

Skorzystaj z rady specjalistów Dodatkowe bonusy

Młode firmy nie mają z reguły ściśle określonych zasad pracy, czy wykonywania obowiązków zawodowych. Potraktuj to jako zaletę i wyróżnij się na tle innych pracodawców, zaproponuj na przykład elastyczny czas pracy, czy też możliwość pracy z domu. Playstation w miejscu pracy również może być wabikiem dla co niektórych kandydatów.

Powitaj kandydata

Przewagą małych firm nad korporacjami jest panująca w nich rodzinna atmosfera, możliwość porozmawiania ze swoim szefem o wszystkim. Jeżeli zdecydowałeś się na zatrudnienie danego kandydata, to zadbaj o jego dobre samopoczucie w pierwszych dniach jego pracy, jak również i później.

Twoja opinia jest dla Nas Ważna

Oceń ten wpis
Prześlij nam swoje CV

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu:

W pułapce oceniania – błędy poznawcze popełniane przez rekruterów
Powody dla których warto zlecać projekty rekrutacyjne „na zewnątrz”
Czy trudno jest zatrudnić informatyka?
Jak powiedzieć szefowi „nie” i… zachować pracę
Dobra agencja rekrutacyjna IT czyli jaka?

Najnowsze komentarze

muuu
2017-06-26 13:44:39
muuu
2017-06-26 13:32:22
Marcin Górnicki
2017-06-25 23:29:23
Marcin Górnicki
2017-06-25 23:28:25
Marcin Górnicki
2017-06-25 23:18:44
Marcin Górnicki
2017-06-25 23:13:01
Marcin Górnicki
2017-06-25 23:06:13
Igor Janicki
2017-05-25 22:22:28
White Bird
2017-05-24 19:54:14
Hubcio
2017-05-08 15:12:10
Może zainteresuje Cię również:
1 Szukasz specjalistów IT?
Oddzwonimy do Ciebie!