Blog IT, Blog Marketing

Rekruter dobry i zły – jak ich odróżnić?

Rekruter dobry i zły – jak ich odróżnić?

TeamQuest 29.08.2016 r.

Wiele osób postrzega branżę rekrutacyjną jako kompletnie bezużyteczną. Bywa, że headhunterzy nie cieszą się dobrą opinią a czasem wręcz zarzuca się im chciwość, krótkowzroczność i to, że bardziej przykładają wagę do tego, żeby kasa się zgadzała niż do kandydatów, których przychodzi im rekrutować. Jeśli jesteś kandydatem, oto wskazówki, które pozwolą ci się zorientować, czy masz do czynienia ze specjalistą w swojej dziedzinie czy dyletantem, na którego szkoda twojego czasu?

Wiedza na temat firmy

Wśród wielu skarg kandydatów, brak dostatecznej wiedzy rekruterów na temat stanowiska, jest chyba najczęstszą. Kandydaci muszą być realistami. Niektóre informacje rzeczywiście trudno jest uzyskać, gdyż klienci nie chcą ich ujawniać osobom trzecim. Mimo tego, dobry rekruter będzie drążył temat. Dołoży wszelkich starań, aby dowiedzieć się, jakie są powody wakatu, ile osób pracuje w firmie i jak długo klient jest na rynku. Jeżeli rekrutujący wie tylko tyle, ile wynika z treści ogłoszenia o pracę, powinna ci się zapalić czerwona lampka.

Znajomość branży

Znajomość branży

Innym częstym zarzutem, jaki kandydaci stawiają rekrutującym, jest nieznajomość branży. Sytuacja, kiedy w procesie selekcji dostaje się kilka marnych punktów za zdobywane latami umiejętności, które w danym zawodzie są powodem do dumy, i z tego powodu nie otrzymuje wymarzonej pracy, łatwo może wywołać zupełnie uzasadnioną złość. Oczywiście, aby rekrutować programistów, administratorów danych czy project managerów, nie trzeba samemu być jednym z nich. Dobry rekruter zgłębia jednak wiedzę na temat danej branży tak, aby móc być partnerem do rozmowy dla kandydata, właściwie zinterpretować jego odpowiedzi i nadać im odpowiednią wartość.

Zrozumienie dla potrzeb kandydata

Rekruterzy działają na zlecenia swoich klientów a, jak wiadomo, lojalność leży tam, gdzie płynie strumień pieniędzy. Zły headhunter poza tym faktem nie widzi nic innego. W rozmowie przez telefon oceni twój stopień dopasowania do profilu stanowiska, i przejdzie dalej. Dobry rekruter patrzy szerzej. Będzie starał się uzyskać wszystkie informacje, które mają znaczenie dla twojej kariery. Jeśli spełniasz kryteria, to świetnie, oboje jesteście o krok bliżej miejsca docelowego. Jeżeli nie – to też w porządku. Być może w przyszłości będzie miał dla ciebie lepszą propozycję. Kiepski rekruter poświęci długoterminową relację na rzecz natychmiastowego efektu.

Informacja zwrotna

Informacja zwrotna

Każdy, kto kiedykolwiek szukał pracy wie, jak deprymujące jest wielodniowe oczekiwanie na telefon po rozmowie kwalifikacyjnej i, mimo obietnic, brak jakiejkolwiek informacji w wyznaczonym terminie. Dobry rekruter nie tylko pozostaje w stałym kontakcie z kandydatem w trakcie całego procesu rekrutacyjnego, ale również udziela informacji zwrotnej po jego zakończeniu. Wiedza o przyczynach odrzucenia kandydatury dla starających się o pracę jest niezwykle cenna. Pozwala poznać swoje słabe strony i pracować nad nimi a za jakiś czas, być może, powrócić z lepszymi kompetencjami.

Koncentracja na szczegółach

Zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną po kilku minutach konwersacji telefonicznej? Choć takie sytuacje również się zdarzają, w większości wypadków rozmowa z potencjalnym pracownikiem powinna być dużo bardziej dokładna. Dobry rekruter wykorzysta swoje doświadczenie i krok po kroku przeanalizuje z kandydatem wszystkie aspekty pracy na danym stanowisku, tak aby jak najlepiej przygotować go do rozmowy rekrutacyjnej.

Źli headhunterzy rujnują reputację całej branży. Na podstawie pojedynczych przypadków nie warto jednak skreślać całej grupy zawodowej. Może dobrym rozwiązaniem jest utrzymywanie kontaktu w wybranym rekrut erem, którego kompetencje można łatwo zweryfikować i który specjalizuje się w naszej branży?

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej