Blog IT, Blog Marketing

8 kroków do zwiększenia produktywności w pracy

8 kroków do zwiększenia produktywności w pracy

TeamQuest 22.08.2016 r.

Nie od dziś wiadomo, że jesteśmy jednym z najbardziej zapracowanych narodów. Polak spędza w pracy średnio dwie godziny dłużej niż jego koledzy z innych państw Europy. Pod kątem efektywności to oni jednak zostawiają nas w tyle. Na szczęście praktyka czyni mistrza. W jaki sposób nauczyć się robić więcej w krótszym czasie i przy jak najmniejszym możliwym nakładzie sił? Jak się okazuje nie potrzeba do tego wyszukanych narzędzi.

Zastanów się, kiedy jesteś najbardziej wydajny

Są osoby, które od bladego świtu funkcjonują na najwyższych obrotach. Inni preferują późne godziny nocne lub środek dnia. Wiedza o tym, kiedy pracuje nam się najlepiej jest nieoceniona, jeśli chodzi o planowanie, kiedy zabrać się za zadania wymagające większego wysiłku a na kiedy zostawić sobie te mniej wymagające.

Ustalaj codzienne cele

Ustalaj codzienne cele

Każdego ranka wyznaczaj sobie zadania, które będą efektem twojej pracy pod koniec dnia. Nie koncentruj się na szczegółach. Często samo wyznaczenie kierunku, do którego się zmierza, sprawia, że pojawiają się pomysły na sposoby jego realizacji.

Deleguj zadania

Jeżeli masz możliwość oddelegować komuś innemu jakiekolwiek, nawet najmniejsze zadanie, zrób to bez chwili wahania. Często wydaje nam się, że nikt oprócz nas samych nie jest w stanie wykonać lepiej i szybciej określonego zadania. Niesłusznie. Czasem lepiej poświęcić kilkanaście minut na wytłumaczenie komuś, co i jak ma być zrobione, niż samemu spędzić nad tym wiele godzin.

Zadbaj o otoczenie

Jeżeli to możliwe, zamknij drzwi do swojego pokoju. Natomiast w biurze typu open space, spróbuj znaleźć zaciszne miejsce, które pozwoli ci na pracę w skupieniu i z pełnym zaangażowaniem, przynajmniej w czasie wykonywania zadań wymagających największej koncentracji. Wobec współpracowników bądź asertywny i przekaż im jasny komunikat, że aby porozmawiać z tobą, muszą poczekać.

Skoncentruj się na jednym zadaniu

Skoncentruj się na jednym zadaniu

Wbrew powszechnemu mniemaniu, wielozadaniowość wcale nie poprawia produktywności. Pozytywnie wpływa jedynie na nasze samopoczucie. Choć efektywność pracy jest niższa, wydaje nam się, że lepiej radzimy z zadaniami, bo wykonujemy je na raz. Zyskasz znacznie więcej, koncentrując się na każdym z nich osobno.

Zapomnij o istnieniu mediów społecznościowych

Wspólną cechą Facebooka, prywatnej poczty czy komunikatorów internetowych jest to, że bez względu na porę dnia i nocy, zawsze znajdzie się jakaś treść, która nas zainteresuje i pozwoli zapomnieć o otaczającym świecie. Klikając w jedną informację okaże się, że tylko jedno kliknięcie dalej znajduje się kolejny szalenie interesujący news. Choć bez mediów społecznościowych dziś nie wyobrażamy sobie życia, jeżeli zależy nam na efektywności pracy, najlepiej o nich zapomnieć.

Wykonuj czynności w blokach

Wykonuj czynności w blokach

Grupuj podobne aktywności i wykonuj je wszystkie w tym samym czasie. Wykonywanie wszystkich telefonów, odpisywanie na maile albo przygotowanie wszystkich slajdów prezentacji na raz pozwala rozwinąć prędkość w każdym z tych działań bez tracenia energii na „przełączanie się” z jednego zadania na drugie.

Bądź realistą

Zawsze bądź realistą

To nie sztuka stworzyć listę zadań, których wykonanie jest zupełnie nieosiągalne. Nabierz zwyczaju stawiania sobie wyzwań, ale niech to będą cele realne. Tylko wtedy masz szansę je zrealizować.

Work smarter, not harder – mówi znane amerykańskie przysłowie. Dzięki pracy „z głową” możemy być nie tylko lepszymi pracownikami, ale również zyskać więcej wolnego czasu, który dziś jest towarem wyjątkowo deficytowym. Zasady pozwalające pracować efektywniej brzmią prosto, ale cała tajemnica tkwi… w ich stosowaniu.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej