Blog IT, Blog Marketing

Efektywne zarządzanie zespołem

Efektywne zarządzanie zespołem

TeamQuest 08.11.2015 r.

Każdy może zostać menedżerem, jednak nie każdy będzie dobrym menedżerem. Obiegowa opinia mówi, że dobry menedżer to taki, który nic nie robi, a wszystko ma zrobione. W tym stwierdzeniu jest dużo racji. Osoba zarządzająca nie wykonuje obowiązków, które z założenia są do wykonania przez jego podwładnych. Tak mówi teoria, jednak w praktyce trudno stworzyć zaangażowany zespół wykonujący wszystkie przewidziane dla niego zadania. To wielka sztuka dla menedżera, aby zarządzać zespołem efektywnie i tym samym stworzyć efekt synergii. Dobrze zarządzany zespół w zasadzie sam organizuje sobie pracę i potrafi wykonać rzeczy „niemożliwe”, w „niemożliwym” czasie i z „niemożliwą” jakością.

Źle zarządzany zespół stanowi kompletne przeciwieństwo. Jego członkowie muszą być wciąż kontrolowani i rozliczani ze swojej pracy, a ich efektywność i jakość pracy jest poniżej oczekiwań. Co zrobić, aby stworzyć dobry i efektywny zespół? O tym poniżej:

Dobrze zarządzaj komunikacją

Źle zarządzany zespół i jego efektywność

Pracownicy cenią sobie wiedzę na temat projektów, w których biorą udział lub które realizowane są w ramach organizacji. Jeżeli to właśnie ludzie są najważniejszą częścią organizacji, to warto, aby wiedzieli w jakim kierunku podąża jej rozwój.

Pracownicy, którzy znają kierunki rozwoju i mają chociażby najmniejszy wpływ na te kierunki, o wiele bardziej angażują się w zlecone im obowiązki zawodowe. Wiedzą, że ich praca ma realny wpływ na ich organizację. Podwładny nie musi brać udziału w zarządzaniu, aby być zaangażowanym. Powinien jednak wiedzieć, jak jego firma się rozwija i jaki wpływ na organizację ma jego praca.

Buduj pozytywne relacje

Efektywny zespół to zgrany zespół. Warto zadbać o pozytywna atmosferę w ramach zespołu, o dobre relacje między jego członkami. Wzajemne wsparcie, przekazywanie wiedzy to podstawa do szybkiego działania zespołu jako całości. Menedżer powinien zadbać o to, aby jego podwładni mieli czas i okazję lepiej się poznać. Nie tylko pracą człowiek żyje, „wyjścia” zespołu, wspólne „pączki” w piątek są jak najbardziej wskazane.

Bądź decyzyjny

Dobry lider to taki, który potrafi podjąć trudne decyzje. Członkowie zespołu oczekują od swojego menedżera konkretnych decyzji w obszarach, które dotyczą zespołu jako całości. Osoba niepotrafiąca zmierzyć się z trudnymi decyzjami nie jest traktowana jako lider, często nie jest również szanowana. To bardzo prosta droga do dezintegracji zespołu. Brak silnego lidera wpływa na poziom motywacji. Im mniej decyzyjności, tym ten poziom jest niższy. Pracą członków zespołu jest wykonywanie przewidzianych dla nich codziennych zadań, pracowanie w ramach określonych projektów; pracą menedżera jest przede wszystkim kierowanie zespołem i podejmowanie trudnych decyzji.

Dawaj dobry przykład

Nie można oczekiwać wysokiej jakości pracy od swoich podwładnych, jeżeli menedżer nie pracuje z poszanowaniem wysokich standardów pracy. Zespół, a w zasadzie jego członkowie szybko dostrzegają fakt, że ich przełożony wymaga od nich zachowania, którego sam nie przestrzega. W takiej sytuacji menedżer nie będzie poważnie traktowany. Adekwatnym przykładem jest również wymaganie od zespołu, aby pracowali po godzinach – ponieważ projekt jest w fazie ukończenia. Wyobraźmy sobie, że pracownicy wykonują wytężoną pracę, podczas gdy menedżer wychodzi z pracy o 16. Spadek motywacji wśród członków zespołu wydaje się być murowany. Należy mieć świadomość obowiązującej prawdy, że „ryba psuje się od głowy.”

Jeżeli zainteresował Ciebie wpis dotyczący zarządzania zespołem, to koniecznie przeczytaj:

Zaangażowany zespół – cel każdej organizacji

Mity na temat relacji pracownik – kierownik

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej