Często idziemy na rozmowę rekrutacyjną bardzo dobrze przygotowani z zakresu wiedzy merytorycznej. Czujemy się specjalistami w danej dziedzinie i w zasadzie oczekujemy tego, że rekruter będzie zadawał jedynie „branżowe” pytania. Posiada przez nas wiedza, to jednak często jedynie wartość połowiczna dla organizacji. Nasze przystosowanie do struktur firmy, czy do pracy w zespole jest równie ważne, co doświadczenie zawodowe. Jednym z najczęściej zadawanych pytań, które mają określić między innymi nasze – przed chwilą wspomniane - dostosowanie, czy zaangażowanie, jest pytanie „Dlaczego powinienem Ciebie zatrudnić?” Odpowiedź: „Ponieważ potrzebuję pracy”, niekoniecznie przybliży nas do objęcia wymarzonego stanowiska pracy. Zatem co zrobić, aby być przygotowanym na odpowiedź na to pytanie?
Znam stanowisko, organizację i branże w której ona funkcjonuje
Odpowiedź nawiązująca do znajomości specyfiki pracy nie tylko świadczy o tym, że się przygotowałeś do rozmowy rekrutacyjnej. To również znak, że masz świadomość stanowiska pracy i potrafisz porównać wymagania z posiadanymi przez siebie kwalifikacjami. Taka odpowiedź wskazuje również, że danym stanowisku, w określonym środowisku biznesowym będziesz czuł się jak ryba wodzie, ponieważ jest ono Tobie bardzo dobrze znane
Jestem przygotowany do piastowania tego stanowiska pracy
W odpowiedzi na to pytanie możesz również po krótce opowiedzieć, jak będziesz realizował poszczególne punkty z opisu stanowiska pracy. To dobra strategia, które dostarczy rekruterowi merytoryczne argumenty do podjęcia decyzji o złożeniu Tobie oferty pracę.
Stanowisko umożliwi mi dalszy rozwój zawodowy
Chyba najczęściej udzielana odpowiedź na pytanie „Dlaczego powinienem Ciebie zatrudnić?” Co jednak nie oznacza, że mniej właściwa. Warto jednak rozwinąć nieco odpowiedź i wskazać na rzeczywiste obszary swojego potencjalnego rozwoju.
Pasja i zainteresowanie
Powinniście mnie zatrudnić, ponieważ lubię swoją pracę. To dobra odpowiedź, która może być dobrym podsumowaniem. Zadowolony ze swoich obowiązków pracownik, to po prostu zmotywowany pracownik.
W trakcie rozmowy rekrutacyjnej możesz oczywiście łączyć te wszystkie odpowiedzi na pytanie o powody zatrudnienia Twojej osoby. Wszystko tak naprawdę zależy od kontekstu stanowiska pracy.