Blog IT, Blog Marketing

Jak odpowiedzieć na pytanie „Dlaczego powinienem Ciebie zatrudnić”

Jak odpowiedzieć na pytanie „Dlaczego powinienem Ciebie zatrudnić”

TeamQuest 24.05.2015 r.

Często idziemy na rozmowę rekrutacyjną bardzo dobrze przygotowani z zakresu wiedzy merytorycznej. Czujemy się specjalistami w danej dziedzinie i w zasadzie oczekujemy tego, że rekruter będzie zadawał jedynie „branżowe” pytania. Posiada przez nas wiedza, to jednak często jedynie wartość połowiczna dla organizacji. Nasze przystosowanie do struktur firmy, czy do pracy w zespole jest równie ważne, co doświadczenie zawodowe. Jednym z najczęściej zadawanych pytań, które mają określić między innymi nasze – przed chwilą wspomniane - dostosowanie, czy zaangażowanie, jest pytanie „Dlaczego powinienem Ciebie zatrudnić?” Odpowiedź: „Ponieważ potrzebuję pracy”, niekoniecznie przybliży nas do objęcia wymarzonego stanowiska pracy. Zatem co zrobić, aby być przygotowanym na odpowiedź na to pytanie?

Znam stanowisko, organizację i branże w której ona funkcjonuje

Odpowiedź nawiązująca do znajomości specyfiki pracy nie tylko świadczy o tym, że się przygotowałeś do rozmowy rekrutacyjnej. To również znak, że masz świadomość stanowiska pracy i potrafisz porównać wymagania z posiadanymi przez siebie kwalifikacjami. Taka odpowiedź wskazuje również, że danym stanowisku, w określonym środowisku biznesowym będziesz czuł się jak ryba wodzie, ponieważ jest ono Tobie bardzo dobrze znane

Jestem przygotowany do piastowania tego stanowiska pracy

W odpowiedzi na to pytanie możesz również po krótce opowiedzieć, jak będziesz realizował poszczególne punkty z opisu stanowiska pracy. To dobra strategia, które dostarczy rekruterowi merytoryczne argumenty do podjęcia decyzji o złożeniu Tobie oferty pracę.

Stanowisko umożliwi mi dalszy rozwój zawodowy

Chyba najczęściej udzielana odpowiedź na pytanie „Dlaczego powinienem Ciebie zatrudnić?” Co jednak nie oznacza, że mniej właściwa. Warto jednak rozwinąć nieco odpowiedź i wskazać na rzeczywiste obszary swojego potencjalnego rozwoju.

Pasja i zainteresowanie

Powinniście mnie zatrudnić, ponieważ lubię swoją pracę. To dobra odpowiedź, która może być dobrym podsumowaniem. Zadowolony ze swoich obowiązków pracownik, to po prostu zmotywowany pracownik.

W trakcie rozmowy rekrutacyjnej możesz oczywiście łączyć te wszystkie odpowiedzi na pytanie o powody zatrudnienia Twojej osoby. Wszystko tak naprawdę zależy od kontekstu stanowiska pracy.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej