Blog IT, Blog Marketing

Przewodnik: Jak przetrwać pracowniczą wigilię?

Przewodnik: Jak przetrwać pracowniczą wigilię?

TeamQuest 20.12.2015 r.

Coroczne imprezy pracownicze mają swoją szczególną specyfikę. Jedni lubią tego typu spotkania firmowe, inni ich nie znoszą. Bez względu jednak na indywidualne upodobania tego typu przyjęć, po prostu wypada na nich być. Nasza nieobecność może być traktowana jako niechęć do zacieśniania więzi w ramach zespołu, czy też brak zaangażowania w budowanie relacji, czynności tak ważnej z punktu widzenia każdej organizacji.

Imprezy firmowe są specyficzne. Z jednej strony mamy atmosferę zabawy, z drugiej jednak strony nie możemy pozwolić sobie na pełną swobodę w zachowaniu. Cały czas mamy świadomość tego, że bawimy z naszymi przełożonymi, czy też ze współpracownikami których mniej lub bardziej lubimy. Nasze zachowanie musi być zatem kontrolowane; poniżej kilka zasad, które warto przestrzegać na przedświątecznej imprezie firmowej.

Nie przesadzaj z alkoholem

Jak przetrwać pracowniczą wigilię

W zasadzie nigdy nie powinno się nadużywać alkoholu na imprezach, jednak przedświąteczne spotkania w pracy są pod tym względem jeszcze bardziej rygorystyczne. Nadmiar alkoholu sprawia, że stajemy się bardziej wylewni, szczerzy. To oczywiście dobre cechy charakteru, jednak niekoniecznie w sytuacji, kiedy zaczynamy mówić do szefa co naprawdę o nim myślimy i nie są to pochlebne słowa.

Ponadto poruszanie się chwiejnym krokiem między stolikami niekoniecznie może być dobrze odebrane przez Twoich współpracowników. Alkohol w rozsądnych ilościach ułatwia zabawę, czy budowanie relacji w zespole, nie można z nim jednak przesadzać.

Unikaj całowania się pod jemiołą

Romanse w pracy mogą być tak samo ekscytujące dla jego uczestników, co źle odebrane przez pozostałych pracowników. Szampańska zabawa, dobre humory zachęcają do nadmiernego zacieśniania więzi. Jednak o wiele lepszym rozwiązaniem na zacieśnienie relacji z koleżanką jest spotkanie się z nią po pracy. Nikt z nas nie lubi być obiektem plotek firmowych, które mogą być po prostu nieprzyjemne.

Bądź towarzyski

Imprezy firmowe to czas, kiedy uśmiech nie powinien schodzić z Twojej twarzy. Warto uczestniczyć w rozmowach z innymi współpracownikami, żartować na luźne tematy. Warto skupić się na tym, aby po prostu miło spędzić czas. Być może rozmowy z kolegami z pracy pozwolą na zacieśnienie Waszych relacji. Zawsze milej pracuje się z osobami które znamy i darzymy sympatią. Głównym celem imprez firmowych jest przecież team building.

Nie rozmawiaj o pracy

Przedświąteczna impreza firmowa nie jest miejscem, w którym powinno rozmawiać się o bieżących zadaniach, czy projektach. To czas odpoczynku od codziennego stresu związanego z pracą. Nie powinieneś innych odpytywać o to, czy przeczytali od Ciebie ostatniego maila lub co sądzą o ostatnich zmianach w harmonogramie projektu. Podejmując tego typu rozmowy możesz w najlepszym przypadku potraktowany jako skrajny nudziarz, który żyje jedynie swoją pracą. Jest czas na pracę, ale jest też czas na zabawę i odpoczynek od codziennych zadań zawodowych.

Jeżeli zainteresował Ciebie ten wpis, to koniecznie przeczytaj:

Co naprawdę motywuje millennialsów?

Jakie cechy posiada zespół odnoszący sukcesy?

Motywowanie pracowników przy niskich nakładach finansowych

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej