Blog IT, Blog Marketing

Jakie cechy posiada zespół odnoszący sukcesy?

Jakie cechy posiada zespół odnoszący sukcesy?

TeamQuest 04.10.2015 r.

Tworzenie zespołów na potrzeby realizacji konkretnych projektów, czy powtarzających się działań, to w zasadzie podstawa funkcjonowania każdej organizacji.

Silny i kreatywny zespół to cel każdej firmy. Jest to bowiem dowód na to, że firma jest dobrze zarządzana. Dobry team to jednak nie tylko wartość wizerunkowa, to przede wszystkim wymierne korzyści: możliwość redukcji zasobów do zrealizowania projektu, mniejsze ryzyko przekroczenia harmonogramu, czy większa jakość pracy. Po czym menedżer może poznać, że jego zespół zbliża się do ideału?

Potrafią komunikować się między sobą

Jakie cechy posiada zespół odnoszący sukcesy?

Komunikacja, szybka wymiana informacji i pomysłów, to podstawa w pracy grupy osób. Odpowiednia komunikacja to źródło kreatywnych pomysłów, nowoczesnych rozwiązań. To również podstawa do stworzenia miłej atmosfery pracy, która wpływa na wzajemną pomoc i wsparcie w ramach zespołu. Wzorowy kontakt w grupie pracowniczej to również łatwiejsza identyfikacja wszelkich ryzyk, ponieważ pracownik może liczyć na wsparcie innych osób z zespołu.

Skupiają się na celach i rezultatach

Być może takie stwierdzenie to truizm. Ale niech każdy menedżer spróbuje przyjrzeć się pracy swoich podwładnych; czy rozmawiają o postawionych przed nimi zadaniach, czy starają się osiągać postawione przed nimi cele? Stworzenie zaangażowanego zespołu to również praca dla działów human resources, które najpierw zrekrutują, a następnie stworzą skuteczny model motywacyjny dla pracowników organizacji. Cele powinny być tworzone w ten sposób, aby były do zrealizowania jedynie w ramach zespołu, nigdy w pojedynkę. W ten sposób tworzymy potrzebę współpracy do zrealizowania określonego celu. Jeżeli jako menedżer zaobserwujesz, że Twoi pracownicy wzajemnie motywują się do pracy, to powinieneś być z siebie dumny.

Sprawiedliwie rozdzielają zadania

Dobry i skuteczny zespół potrafi sam sobie zorganizować pracę i rozdzielić obowiązki między swoich członków. Podstawą sukcesu i motywacji jest poczucie sprawiedliwości w zakresie wykonywanych obowiązków. Każdy z pracowników powinien wykonywać podobną ilość pracy. Nie oznacza to, że każdy ma wykonywać takie same zadania, aby było sprawiedliwie. Pracownicy powinni być jednakowo obłożeni pracą; ważne jest, aby istotność ich pracy była zbliżona. Zespół, który potrafi samodzielnie rozdzielać zadania między siebie, to nie jest oznaka braku potrzeby menedżera. Wręcz przeciwnie, rola przełożonego jest w takim zespole równie istotna. Cały czas musi motywować, zapewniać niezbędne zasoby, czy kreować nowe cele, aby nie zmarnować potencjału zespołu.

Oferują sobie wzajemne wsparcie

Podstawą pracy zespołowej to wzajemne wspieranie się jego członków. Obowiązuje zasada muszkieterów, jeden za wszystkich, wszyscy za jednego. Obserwuj, czy w ramach zarządzanego przez Ciebie zespołu każdy pracownik może liczyć na pomoc innego. Czy członkowie mojego zespołu chętnie sobie pomagają, wspierają w rozwiązywaniu problemów? Takie pytanie powinieneś sobie zadać. Zespół, w którym każdy pracuje dla siebie, nie jest prawdziwym zespołem. Nie jest efektywny, a tym bardziej nie jest możliwe osiągnięcie efektu synergii.

Czerpią radość z pracy

Słyszysz, że Twoi pracownicy często żartują, chętnie spotykają się pracy, czy po prostu są zadowoleni? To dobry znak. Zadowolenie i satysfakcja z pracy są bardzo istotne z punktu widzenia poziomu motywacji. Nieco luźniejsza atmosfera w pracy wcale nie musi oznaczać, że zespół zajmuje się rozrywką, zamiast pracą. Wbrew pozorom, dobry humor i efektywna praca, nie muszą się wzajemnie wykluczać.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej