Blog IT, Blog Marketing

Słownik rekrutacji (część II)

Słownik rekrutacji (część II)

TeamQuest 20.12.2015 r.

W poprzedniej części artykułu poznaliście takie terminy, jak: konsultant, projekt rekrutacyjny, direct search, opis stanowiska pracy. Poniżej następne terminy związane z naszą pracą:

Oferta pracy

Oferta pracy to nic innego jak złożenie propozycji zatrudnienia dla jednego z kandydatów biorących udział w procesie rekrutacji. Zawiera ona warunki zatrudnienia, jakie firma ma do zaoferowania dla kandydata. Oczywiście wspomniane warunki są punktem negocjacji. Kandydat uzgadnia z przyszłym pracodawcą zakres obowiązków, wysokość wynagrodzenia etc. Kształt oferty pracy jest silnie skorelowany z sytuacją na rynku pracy. Im trudniej znaleźć dobrego specjalistę w danej branży, tym oferta pracy będzie korzystniejsza z punktu widzenia kandydata. Wyższe bezrobocie, duża ilość kandydatów, skutecznie obniża atrakcyjność oferty pracy. Oferta pracy to nie jest opis stanowiska pracy, który wysyłany jest do kandydata!

Short lista

Realizacja procesu rekrutacyjnego

Realizacja projektu rekrutacyjnego ma za zadanie wyłonienie najlepszego kandydata na wolne stanowisko pracy. Dostarczeniem odpowiednich kandydatów zajmuje się się szeroko pojęty rekruter lub firma doradztwa personalnego; natomiast wyborem samego kandydata na stanowisko pracy, z reguły przyszły przełożony. Nie ma powodu, aby decydent musiał wybierać przyszłego pracownika z grona kilkunastu osób. To właśnie zadaniem rekrutera jest przedstawienie 3 – 4 kandydatów, którzy najlepiej odpowiadają warunkom wakującego stanowiska pracy. To właśnie z tej krótkiej (wyselekcjonowanej) listy wybiera się najlepszego kandydata.

Short lista, a w zasadzie czas potrzebny na jej stworzenie, jest elementem konkurencyjności między firmami doradztwa personalnego. Klienci / firmy z nieobsadzonymi stanowiskami pracy cenią sobie krótki czas oczekiwania na odpowiednich kandydatów. Stąd rywalizacja między rekruterami, aby jak najszybciej przedstawić odpowiednich kandydatów.

Specjalista ds. Sprzedaży

Gdańsk
Aplikuj

Sales Specialist

Błonie
Aplikuj

Fullstack Java Developer 10000 - 15000 PLN

Warszawa
Aplikuj

Senior Account Manager

Warszawa
Aplikuj

Team Leader E-Commerce ds. Rynków Zagranicznych

Sopot
Aplikuj

Opis kandydata / Raport na temat kandydata

Osoba, która dokonuje wyboru kandydata na pracownika, potrzebuje więcej informacji, aniżeli te zawarte w CV. Jeżeli decydujesz się na współpracę z firmą doradztwa personalnego, to możesz być przygotowany na to, że wraz z każdym kandydatem i jego CV, otrzymasz notatkę z przeprowadzonego z nim wywiadu. Zawiera ona informacje na temat mocnych stron kandydata, czy jego oczekiwania względem stanowiska pracy.

Researcher

Researcher to jedna z osób biorących udział w projekcie rekrutacyjnym. Niektóre z firm rekrutacyjnych przyjmują rozwiązanie, w którym researcher jest wsparciem dla konsultanta. W takim rozwiązaniu, researcher odpowiedzialny jest za wyszukanie odpowiednich kandydatów. Konsultant z kolei odpowiedzialny jest za ostateczną weryfikację kandydatów, jak również cały projekt rekrutacyjny, w tym kontakt z klientem.

Udział researchera w projektach rekrutacyjnych jest indywidualnym wyborem każdej z firm doradztwa personalnego. Jedne cenią sobie takie rozwiązanie, inne uważają że to konsultant powinien odpowiadać za każdy element projektu rekrutacyjnego.

Baza kandydatów

Baza kandydatów to zbiór potencjalnych kandydatów w posiadaniu których jest firma doradztwa personalnego. Obszerność i jakość bazy kandydatów to również element wpływający na pozycję firmy rekrutacyjnej. Im więcej potencjalnych kandydatów posiada firma doradztwa personalnego, tym sprawniej może dostarczyć krótką listę kandydatów. Z tego powodu warto zlecać projekty rekrutacyjne dla firm, które specjalizują się w danej branży. To z reguły gwarancja tego, że firma posiada dostęp do wielu kandydatów właśnie z tej branży. Skupia się tylko na tych projektach, więc siłą rzeczy posiada jedynie określonych kandydatów.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej